Na jezevčíka s klikrem? Proč ne!

Je těžké jezevčíka vycvičit? Lidé se často bojí jejich paličatosti… Jak vnímá specifika povahy jezevčíka vítězka Memoriálu Jiřího Bodejčka (lesní a barvářské zkoušky jezevčíků a teriérů), Ing. Michaela Přibáňová, chovatelka drsnosrstých standardních jezevčíků, rozhodčí z výkonu a exteriéru a poradkyně chovu? To najdete v aktuálním čísle našeho časopisu č. 11!

„Mně nikdy jezevčík nepřipadal ani paličatý, ani složitý na výcvik; naopak, většina z nich za pamlsek a dobré slovo udělá ochotně cokoliv. Je pravda, že po zlém se s nimi moc nepořídí, uzavřou se do sebe, jdou spíše proti člověku a lidé pak mají pocit, že jsou paličatí, agresivní a dělají naschvály, ale není tomu tak. Při tréninku je samozřejmě potřeba znát historické pozadí využití jezevčíka. Když plemeno vznikalo, nikdo po něm nechtěl, aby umělo nějaké těžké cviky, ale aby bylo ostré a vešlo do nory bojovat s mnohem větším nepřítelem, a aby tam samostatně vyřešilo všechny problémy, protože uvnitř nory mu člověk nijak nepomůže.
Výcvik jezevčíka je velmi jednoduchý, pokud člověk přistoupí na to, že nechá většinu věcí na psovi a že minimálně první lovecká sezóna je k tomu, že se pejsek vše učí a poznává, a tudíž ještě nemusí být 100% pomocníkem. Dělá chyby a občas se při lovu zamotá tak, že se nedokáže sám vrátit, takže na něj budeme čekat nebo objíždět revír, zatímco všichni ostatní už se budou hřát v hospodě. Největší problémy a nedorozumění s jezevčíky vznikají, pokud si je lidé pořídí jen proto, že se jim líbí a že jsou malí a skladní a pak je překvapí probuzené lovecké vášně."

Sama jsi i rozhodčí z výkonu a pořádáš výcvikové akce, v čem lidé nejčastěji při výcviku a předvádění psů chybují?
„Možná to bude znít trochu překvapivě, ale majitelé často neumějí své psy správně chválit. Pochvala buďto nepřichází vůbec (a bez ní pejsek nemůže poznat, že něco dělá dobře), anebo v nesprávný okamžik. Také když se zamyslím, kolik různých knih o výcviku loveckých psů jsem přelouskala, ve všech je popsána metodika, jak naučit ten který cvik, jak používat tlak, ale málokdy je napsáno, jak psa správně chválit. Přitom pochvala (ať už je to pamlsek nebo jen pohlazení od majitele) je velice důležitá k tomu, aby nám pes vůbec porozuměl, co po něm chceme.“
Kompletní rozhovor a reportáž z memoriálu v Pes přítel člověka č. 11!


Publikováno: 16.11.2017 7:48:12
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Myslivost