Nádech exotiky na českých loukách

Nyní, kdy coursing není již jen sportem výhradně pro chrty, se na českých coursingových tratích můžeme setkat s pestrou škálou psů různých plemen, barev i velikostí. Výjimkou nejsou ani exotická plemena, ke kterým patří i peruánský naháč Diego Sarge Luramion, který spolu se svojí majitelkou Michaelou Kolaciovou objevuje krásy světa coursingu.

Coursing se v poslední době těší čím dál větší oblibě nejen mezi majiteli chrtích plemen, pro která byl původně určen. Co vás ke coursingu přivedlo?

Se svým předchozím psem – dobrmanem jsem se věnovala výcviku poslušnosti a obranám. Když pak odešel za duhový most a já si pořídila peruána, věděla jsem, že bych s ním taky ráda něco podnikla, ale na poslušnost a obrany peruáni opravdu moc nejsou. Zkusila jsem agility, kde se Diego sice hezky „prošel“ po parkúru, ale žádné nadšení v tom nebylo. Tak mě napadl coursing. Něco, kde by se mohl Diego rozhodovat sám, jak on chce, ne podle přání či příkazu páníčka. No a trefili jsme se! Peruáni patří mezi primitivní plemena, která jsou velmi inteligentní a ráda se rozhodují sama, a to je to, co je při coursingu nejvíce potřeba.

Řešíte nějak možnost spálení pokožky sluncem v případě letních běhů?

Možnému spálení se snažím předcházet namazáním psa opalovacím krémem s vyšším faktorem. Diego má na rozdíl od mého druhého psa, který je černý a nemusí se mazat, na těle bílá místa, která nejsou dostatečně chráněna pigmentem a rychle se spálí. Kůže naháčů v zimě bledne a na jaře opět sluncem tmavne, tak přirozeně ochraňuje sebe samu, ale bílá místa u flekatých naháčů jsou opravdu riziková a jejich ochrana by se neměla zanedbat.

Při závodech psi běží většinou v párech, nehrozí, že by se na konci při dostižení návnady mohli psi poprat?

Může se to stát. Přirozeně zde panuje velký konkurenční boj a stává se, že se psi snaží prosadit právo silnějšího nejen při běhu, ale i po doběhnutí a ulovení střapce, v zápalu boje o kořist. Proto jsou pravidly stanoveny speciální lehké coursingové náhubky, které psům nevadí, ale zabrání případným nežádoucím následkům sporů.

Celý rozhovor najdete v čísle 9, které je právě v prodeji!

Publikováno: 8.9.2014 13:54:50
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Coursing