Přirozeností čuvače je splynout se stádem

Ovce reagují jinak než krávy či koně anebo třeba husy. Umí to čuvač rozlišit a chovat se tak, jak se po něm žádá? To jsou jen dva naše dotazy z mnoha, které jsme v čísle 3 položili Kateřině Brtníkové, která pase se svým slovenským čuvačem Brianem. Pokud vás zajímá pasení či se mu svým psem (a je jedno jakého plemene je) nenechte si tento obsáhlý a zajímavý rozhovor určitě ujít! Víte například, jaký je rozdíl v pasení mezi čuvačem a border kolií?

V čem se jeho práce liší například od border kolie?
Čuvač je v první řadě pastevec, teprve potom ovčák. (Co to znamená pastevec najdete právě v rozhovoru…) Naproti tomu border kolie je ovčák. K práci byla využívána naprosto jinak. Na Britských ostrovech i v jiných ostrovních státech, kam se později chov ovcí rozšířil, například na Novém Zélandu, chyběl přirozený nepřítel, ať už vlk, či medvěd, a s nadsázkou lze říci, že ovce neměly kam utéct – ze všech stran je nakonec zadržela voda. Border kolie pracuje naprosto jinak – je daleko rychlejší, hbitější a dokázala by se ve skoku otočit na povel, což čuvač nikdy nedokáže. Je také vytrvalejší, může celý den pracovat okolo stáda a večer si řekne o procházku, je prostě běhavější. Právě proto dokážou borderky přivést ovce na velké vzdálenosti. Avšak při střetu s šelmou bude mít čuvač výhodu, a to nejen v hmotnosti.
Borderka bude poslušnější, visí na pánovi a snaží se mu vyplnit každé přání téměř tak rychle, jak je vyřčeno. Čuvač je oproti ní pomalejší, ale zase záleží na vztahu člověka a psa, na jejich souhře, případně na každodenní práci u stáda. I zde pak funguje téměř telepatie. Styl práce je rozdílný, border kolie chodí dál, drží se od ovcí na větší vzdálenost, naproti tomu čuvač jde ovcím těsně v patách. Čuvač je přemýšlivější, a pokud se bude muset spolehnout jen na sebe, zvládne to….


Více ve velmi zajímavém rozhovoru o stále oblíbenějším pasení, který najdete v novém Pes přítel člověka č. 3, které je právě v prodeji!

Jak pasou border kolie?
A když jsme dnes otevřeli téma pasení, jedno tématické video
http://www.novinky.cz/koktejl/394539-pusobivy-pohled-na-nahaneni-stada-ovci.html

Publikováno: 1.3.2016 9:42:42
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Pasení