Proč agility netrénuji se štěňaty?

„Majitelé štěňátek přicházejí velmi často s tím, že by se rádi věnovali tréninku agility. V tuto chvíli je obvykle zklamu, protože jim začnu vysvětlovat, proč agility netrénuji se štěňaty. Pokud vás zajímá, jak jsem k tomuto došla, odpovědi najdete v celém článku“ Píše v novém čísle Pes přítel člověka č. 1 autorka zajímavého článku Pavla Kamrádová. „Se svým prvním psem jsem začala trénovat agility, když mu byly přibližně čtyři měsíce. Tehdy jsem o tom nic nevěděla a trénink agility jsem brala jako jinou poslušnost. Trénink trval dlouho, byl velmi náročný, psík neměl odložení, odbíhal za jinými psy, za fenkami, všechno bylo náročné. Přesto jsme to zvládli a dnes je z mého Floyda šampion agility v zaslouženém důchodu. S příchodem dalších psů do mého života jsem se začala stále více zajímat o problematiku psího učení, učila jsem se se psy pracovat efektivněji a lépe. V době, kdy jsem se dozvěděla, že moje fena má dysplazii kyčelního kloubu, začala jsem se také mnohem více zajímat o pohybový aparát, jeho vývoj a důsledky uspěchaného tréninku na fyzický i psychický vývoj psa.Většina z nás zná psy, které nemají odložení před první překážkou, štěkají jako splašení, pokud běhají jiní psi a dělají spoustu dalších věcí, které vadí majitelům, ostatním lidem na tréninku i závodech a nejvíce samotnému psu. K tomu, že netrénuji agility se štěňaty mě, vedlo několik důvodů."

Které důvody to jsou, najdete v čísle 1 Pes přítel člověka, kde jsme zamyšlení doplnily ještě dvěma velmi zajímavými a souvisejícími materiály.

1. Anketou s otázkami
Kdy se štěnětem začít cvičit agility?
Čím je dobré začít a na co je třeba si dát pozor?
V jakém věku je dobré začít se štěnětem skákat?
Kdy je čas na plnou výška překážek?
Na tyto otázky nám odpověděly úspěšné závodnice v agility: Eliška Panáčová Kaletová, Martina Konečná a Katka Vránová.

2. Rozhovorem s MVDr. Veronikou Gesierichovou s příznačným názvem Všeho moc škodí - jak zátěže, tak opatrnosti
Té jsme se mimo jiné zeptali Které činnosti nejvíce ubližují štěňatům? Znám pár lidí, kteří své štěně poctivě nosí do schodů, ale třikrát týdně chodí na tréninky agility… Kdy by podle vás mělo štěně začít skákat či začít s nácvikem slalomu?
„Management štěňat je dalším velkým tématem. Pohybovému aparátu rostoucího štěněte všeobecně ve větší míře škodí prudké brzdy, obraty, změny směru a nárazy způsobené doskoky. Z toho důvodu nejsem fanouškem pravidelných zběsilých štěněčích her na sídlišti a psích výbězích nebo školičkách, ani „vyběhávání“ psa aportováním, to už je lepší chodit 3x týdně do přípravky agility vedenou trenérem, který rozumí psímu tělu. Na druhou stranu si myslím, že všeho moc škodí. Jak zátěže, tak opatrnosti. Samozřejmě platí, že přetížení pohybového aparátu ve štěněčím věku může vést k rozvoji degenerativních onemocnění kloubů, stejně jako platí fakt, že pohybový aparát potřebuje pro svůj správný vývoj pohyb. Otázka, jak zatížit a nepřetížit, je složitá a individuální s ohledem na plemennou příslušnost, takže ačkoliv bych moc ráda odpověděla jasně a v číslech, nedovedu to.
Všeobecně jsem toho názoru, že by se mladý pes do plné zátěže v rámci sportu, který jsme si pro něj vybrali, měl dostávat postupně poté, co dosáhl fyzické dospělosti (což je individuální podle plemene a reálný rozptyl je 10 až 24 měsíců)…“

Nenechte si ujít nejnovější číslo časopisu Pes přítel člověka č. 1, které je nyní ještě v prodeji!


Publikováno: 4.1.2018 12:07:21
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility