Síla a výkon snoubený s jemnou elegancí

Co se vám vybaví při vyslovení italský chrtík? Většina z nás si představí malé elegantní stvoření na křehkých nožkách, které k člověku vzhlíží velkýma očima, plnýma inteligence a lásky. A v nás probouzí něhu nad křehkým tvorečkem. Avšak pozor, pod jemným vzhledem se skrývá tělo, srdce a hlavně duše sportovce. V celé své kráse se nám představí zejména při aktivitě pro něj nejpřirozenější – běhu s větrem o závod. Jedním z nejzkušenějších, kdo se u nás věnuje dostihům a coursingu s italským chrtíkem, je Václav Holoch.

Italáček je nejmenší z chrtů – má nějak zkrácenou dráhu či zmenšený závodní okruh, po kterém běží?

Délky tratí jsou pro dostih 480 metrů pro velká plemena a 360 metrů pro malá plemena, mezi něž kromě chrtíka patří i vipet. Dostihové dráhy mají povolené rozdíly jednak v délce, poloměru zatáček či tvaru. Někdy to je skoro kolečko, někdy je jedna zatáčka trochu menší, ale většinou je to hodně podobné atletickému oválu. U coursingu je pro velká plemena trať dlouhá 500 až 1000 metrů a pro malá plemena 400 až 700 metrů.

Podporují podle vás dostihy u psa lovecký pud?

U chrtů je lov přirozenou vlastností, řekl bych, že dostihy tuto vlastnost pouze udržují. Lovecký pud u psa je historicky i geneticky dán. To, že někteří psi ho mají potlačený, je evoluční záležitost vlivu soužití člověka a psa. Omezení loveckého pudu u chrtů je dáno působením prostředí a majitele, který vymezuje, co pes smí a co nesmí. Já své psy neomezuji. Proto občas přinesou nějakou myš, vyhrabou krtka či chytí ptáka, v okolí máme dost koček s kratším ocasem. Ctím jejich přirozenost, jedinec, který se dá jakýmkoliv predátorem ulovit, je v přírodě předurčen stát se potravou. Vše musí však mít své meze. Nelze tolerovat toulání, pes musí být vždy pod kontrolou. Proto je nutné naučit ho základům poslušnosti, což je u chrtů poměrně složité. Ale je to možné. Pokřivená povaha psa je odrazem pokřivené výchovy, a jsem zastáncem toho, že pokud se chci k psovi chovat zodpovědně a nést za něj odpovědnost, musím o tom něco vědět. Viníkem není nikdy pes, ten se narodí jako roztomilé štěňátko. Viníkem je vždy člověk.

Chcete si přečíst celý rozhovor? Najdete ho v čísle 10 PPČ, které je právě v prodeji!

Publikováno: 15.10.2014 14:01:46
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Dostihy