ŠpicaHópání Open 2011

Poslední říjnovou neděli jsme pořádali 2. ročník ŠpicaHópání Open, což jsou otevřené klubové závody ve flyballu. Protože sami jako družstvo začínáme a víme, jak cenné jsou zkušenosti z každého závodu, pořádáme tyto malé klubové závody, kde si můžou i méně zkušení psi vyzkoušet závodní atmosféru. Je zde kategorie jednak pro úplné začátečníky, kteří běhají jen jednotlivě na shoot a jednak závod dvojic na klasické flyballové dráze. Pravidla a organizace závodů je volnější než na opravdových závodech, ale psi i páníčci to berou vážně i tak.

Letošního ročníku se zúčastnilo také osm psů z Liberce, všichni jsou členové nového družstva CrazyBalls. Také začínají, tak se snaží získávat cenné zkušenosti. Protože náš mateřský cvičák KK VFU Brno právě prochází důkladnou přeměnou a momentálně není vhodný na pořádání akcí, sešli jsme se na pronajatém cvičáku KK Brno Rybníček kolem půl osmé ráno. Celé liberecké družstvo už bylo na místě. Museli vyrážet velice brzy ráno, aby zdolali cestu ze severu na jih. Všichni nakonec úspěšně místo závodů našli a tak se mohli jít se psy zabydlet do místního zázemí. Většina si donesla vlastní boudičky, takže místní odkládačky zůstaly až na pár výjimek opuštěné. Vše probíhalo podle plánu, přejímka psů, postavení drah i zabezpečení malého občerstvení, mohli jsme se tedy pustit do závodění. První začali běhat nováčci v závodě jednotlivců na shoot na čas. V kategorii M byli jen čtyři psi. Všichni zástupci plemen teriérů. Závod si užili i páníčci, kteří ještě své psy na dráze částečně doprovázeli. Všichni zvládli minimálně dva platné běhy v pěkných časech. Vyhrála fenka PRT Ebína z domácího klubu s časem 5,01 s, druhá byla PRT Sára z CrazyBalls s časem 5,74 s a třetí byla nováček ŠpicaHópačů, patterdale teriér Nessie s časem 6,62 s.

V kategorii L se předvedlo osm psů včetně veterána Luckyho, který začal s flyballem až v pokročilém věku. Většina závodníků byla zástupcem plemen BOC, jeden AUO, jeden VOC a dvě kříženky. Všichni se moc snažili a náležitě si to užili. Na prvním místě se umístila úžasná fenka výmarského ohaře Caya z CrazyBalls s časem 4,59 s, druhý byl taktéž člen CrazyBalls, BOC Andy s časem 4,73 s a třetí byla naše BOC Izi s časem 5,68 s. Všichni jsou to nadějní flyballáci a příští rok se určitě budeme s některými vídat na flyballových závodech. Skoro devítiletý Lucky se sice umístil na posledním místě, ale jeho velká snaha a nadšení byla oceněna mimořádnou odměnou.

Jako další se dostali na řadu závody dvojic. Do této kategorie se přihlásilo deset zkušenějších psů, kteří byli netradičně do dvojic určeni losem a to tak, že k pěti velkým psům se rozlosovalo pět malých. Vznikli tak i mimo klubové dvojice, ale psi si s tím velice dobře poradili. Všichni dostali možnost se seznámit jak se svým členem týmu, tak liberečtí psi s našimi boxy. Závod probíhal systémem každý s každým na dvě výhry a o první a třetí místo byl ještě jeden rozběh. Na prvním místě skončili  BOC Scotty z družstva CrazyBolls s PRT Fidem z družstva ŠpicaHópačů, druzí byli těsně BOC Draco z družstva CrazyBolls s křížencem Benjim z družstva ŠpicaHópačů a třetí skončily fenky z družstva ŠpicaHópačů, BOC Mia a kříženka PRT Ennie.

Vše probíhalo v naprosté pohodě a skvělé atmosféře. Během pauzy si páníčkové pochutnávali na grilovaných klobáskách nebo mase, a i když nám počasí přálo a na konec října bylo velice příjemně, vhod přišlo i svařené víno, káva, nebo čaj. Následovalo vyhlášení výsledků, kdy si každý odnesl pamětní list a nějaké dárečky od sponzorů třeba v podobě knih a časopisů od Pes přítel člověka, nebo různých pamlsků a dobrot od obchodů s chovatelskými potřebami. Vítězové samozřejmě medaile a diplomy a hodnotnější dárky.

Po vyhlášení následovalo ještě překvapení pro páníčky. Sestavila se čtyři čtyřčlenná družstva z lidí a ti si vyzkoušeli flyball také. Myslím, že se všichni dobře bavili a odměnou pro vítěze bylo dobré víno, nebo něco sladkého na zub, ale zde zvlášť platilo, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

Liberečtí ještě využili času a cizího prostředí a trochu si se svými psy zatrénovali. Den jsme zakončili příjemným povídáním s novými přáteli z Liberce, až se postupně všichni rozešli, nebo rozjeli se spokojenými a unavenými psy domů. Letošní flyballovou sezónu jsme tak zakončili příjemnou akcí a už se těšíme na další.

Mirka Mihoková

Foto: Lucie Seďová

Vložil: miwei
Publikováno: 4.11.2011 10:29:42
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Flyball