Stopujeme!

I v aktuálním čísle PPČ pokračuje náš oblíbený a návodný seriál. V předchozích dílech jsme procvičovali práci na čtvercích, kde se pes naučil vytrvalosti, pracovat intenzivně delší dobu, a také pracovat v rušivém prostředí. Zde si spojil pach s odměnou. Cyklické stopy naučily psa práci s pachem, a také to, že stopa není jen ve čtverci, ale někam vede a jde se po stopě kupředu. Dostali jsme se k nácviku označování předmětů, a to mimo stopu a později na cyklické stopě. Pes se za celou dobu měl naučit pracovat klidně a soustředěně. Pokud se vám povedlo, je čas jít dál.

Jak pokračovat dál vám ukáže Hana Vymazalová v Pes přítel člověka č. 10 i na mnoha fotografiích!

„Nášlap
Předtím, než vyjdeme na stopu, uděláme si malý čtvereček. Nebude to tak velký čtverec, jaký jsme dělávali, ale malý, přibližně 30x30 cm. Bude jen o něco větší, než když stojíme oběma nohama u sebe. Trochu pošlapeme, aby se zvýraznil pach. Nebudeme nikterak obcházet kraje, stojíme stále stejným směrem a jen vyšlapeme pár centimetrů do všech stran od místa, na kterém stojíme snožmo. Uděláme velký krok zase zpět a odejdeme. Čtvereček máme vyšlapaný, a nyní dáme po celém čtverečku pamlsky. Opět se snažíme, aby pamlsky byly tam, kde jsme šlapali, a tedy kde je pach. Pamlsky rozmístíme po celém čtverci. Nebude jich tam mnoho, spíše budou tak, aby pes při hledání musel prohledat celý čtverec.
Nachystáme si psa. I tady je dobré dodržet rituál před stopou. Připraveného psa si přivedu k nášlapu tak, aby při povelu pro hledání jen se zdvihl a hned dal hlavu k zemi a mohl hledat. Takže nikterak daleko od nášlapu. Pokud chce pes hledat dřív, než jsme mu dali povel pro hledání, vrátíme jej zpět a znova posadíme. Důslednost tady je na místě. Bude se nám to hodit v budoucnu. Pes by měl být klidný, soustředěný a začít teprve na náš povel. Je jasné, že se to lehko řekne, hůř udělá, ale právě důslednost vám pomůže. Nenechte dělat psa, co nechcete, aby dělal. Není to už pes, který poprvé viděl čtverec, a nechcete jej demotivovat disciplínou. Už má zkušenost, ví, co se od něho očekává. Pokud se vám stále nedaří přijít k nášlapu v klidu, stále prokrmujte příchod. Časem si pes na to zvykne. Každý pes je jiný a některým to trvá delší dobu.“

A jak dál? To se dozvíte v našem časopise č. 10!


Publikováno: 5.10.2017 9:05:43
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ