Treibball – víte, jaká jsou pravidla tohoto sportu?

V minulém čísle jsme začali představením nové sportu - treibball - a rozhovorem s Lucií Zavoralovou. Číslo 2 přináší pravidla a vysvětlení, co treibball vlastně je.
Je treibball skutečně „pasení míčů“?

Když Holanďan Jan Nijboer sledoval chování pasteveckých psů, kteří nebyli využíváni k práci na farmách, inspirovala ho právě jejich potřeba činnosti k tvorbě pravidel treibballu. Avšak zatímco ovce pes ovládá pohybem těla, fixováním očima, případně hlasem, míče jsou logicky vůči těmto technikám netečné. V treibballu pracuje pes pomocí přímého kontaktu čenichem či tělem, avšak nikdy míče nezaměňuje s živými zvířaty. Základem treibballu je snaha psa zaměstnat a zároveň ho učinit ovladatelným i během intenzivní hry. Z výše uvedeného vyplývá, že tento sport je vhodný nejen pro plemena ovčácká, ale pro psy všech plemen a velikostí, křížence nevyjímaje.

Cílem treibballu je dopravit 8 nafukovacích gymnastických míčů v co nejkratším čase k psovodovi, který stojí ve fotbalové brance. Pes pohybuje míči šťoucháním čenichem či tělem. Míče jsou v základní sestavě uspořádány podobně jako u kulečníku do tvaru trojúhelníku, přičemž špička směřuje do brány a základna je s ní rovnoběžná. Zatímco popsat cíl sportu je snadné, vysvětlit vzájemnou spolupráci psovoda a psa už tak jednoduché není.

A jak probíhá takový závod?
Každému týmu je před započetím závodu umožněn krátký trénink s povoleným využitím targetů a hraček. Odměňování pamlsky v ohraničeném hřišti je v průběhu tréninku zakázáno. Rozhodčí spouští časomíru v okamžiku, kdy psovod vydá první povel.

Více se dočtete v PPČ č. 2, které je nyní v prodeji.


Publikováno: 2.2.2016 13:28:37
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Pasení