Weight pulling

Weigh pulling –  soutěž v tahu břemen

Úvod

Weight pulling čili soutěž  v tahu břemen, ať na sněhu se sáněmi nebo na kolečkových vozících, se již několik desetiletí provozuje za obrovského zájmu diváků v USA a Kanadě a její  popularita stoupá i v Evropě a u nás,. Psi jsou rozděleni do několika kategorií podle tělesné hmotnosti. Jejich úkolem je utáhnout na vzdálenost 8 metrů v časovém limitu 90 sekund co největší náklad. Zátěž se po každém kole zvyšuje, dokud nezůstane v každé kategorii nejsilnější jedinec, který břemeno zvládne. Mimo vítěze kategorií bývá vyhlášen i největší tahoun pullingu. Jedinec, který zdolal největší násobek své tělesné hmotnosti. Majitel (handler) psa může slovně řídit zezadu či jej přivolávat, přičemž musí stát za cílovou čarou. Počet pokusů je omezen a je na strategii handlera, kterou váhu vynechá či na kterou nastoupí.

Historie u nás

Jakýsi předchůdce pullingu – soutěž v tahu na 30 m byla součástí vůbec prvních závodů u nás v Peci pod Sněžkou roku 1985, které organizoval Klub českého horského psa. Skutečná historie soutěží v tahu břemenem se však začíná psát teprve 9. 5. 1992 prvním ročníkem Valašského pullingu ve Slavičíně V dalších letech začalo pullingových soutěží houfně přibývat.  Výkony psích siláků však byly těžko srovnatelné a taktizování handlerů bylo velmi obtížné. Jednotlivé závody se totiž značně lišily podmínkami, ať co se týče rozdělení kategorií, časovým limitem, počtem pokusů či především typem vozíku a povrchem (trávou, asfaltem nebo kolejnicemi). Toto se změnilo střetnutím pořadatelů většiny pullingů a založením Asociace pořadatelů ČMPP (Českomoravského pullingového poháru) v roce 2001. Ta stanovila přesná pravidla a začala pořádat „Českomoravský pullingový pohár“'.

Podle současného platného znění pravidel je časový limit na zdolání vzdálenosti 6–10 m (dle závodu) 90 vteřin. Počet pokusů je omezen na osm plus jedna možnost opravy. Závodního řád zakazuje kromě lákání psa na háravou fenu, rukáv či hračku i lákání na pamlsky. Takže je dovoleno psa přivolávat či pobízet pouze slovními povely. Vozík se tahá buď po kolejnicích, nebo po zpevněné ploše. Soutěžící se dělí do 6 kategorií:

psi:

do 28 kg

28–40 kg

nad 40 kg

feny:
do 23 kg
od 23–31 kg
nad 31 kg

Pro koho se hodí

Pro pullingový sport se hodí všechna plemena masivních koster, řádně osvalená, především však severská (aljašský malamut, sibiřský husky, grónský pes, samojed). Výborné dispozice a výsledky mají pitbulové, teriéři, úspěšná jsou také pastevecká plemena. Pulling nevyžaduje u handlera příliš vysoké fyzické předpoklady, ty jsou na straně psa. Takže disciplína je vhodná i pro starší lidi či vyložené nesportovce. Kdo má rád vzrušení a napětí, ten se u pullingu opravdu vyžije. Omezením počtu pokusů se dal větší prostor pro taktizování typu: kterou váhu vynechat, kde začít, kolik si nechat pokusů,… I když se (alespoň zatím) nejedná ani o velké peníze či sázky, nervy často „tečou“ a nervozita i vzrušení se mohou přenášet na psa jak v kladném, tak v záporném smyslu.

Jak začít s tréninkem
K pullingu potřebujete opravdu minimální vybavení. V zásadě se dá říct, že vám postačí postroj typu sled, pokud to vašeho pejska bude bavit a bude se pravidelně zúčastňovat závodů, je doporučeno pořízení speciálního pullingového postroje. Pro domácí přípravu je ideální postavit si tréninkový vozík, alespoň trochu podobný tomu soutěžnímu. V nouzi postačí pneumatika z automobilu. S tréninkem začínáme lehce nejdříve ve stáří 10–12 měsíců, s opravdovou prací od 18 měsíců. Základem je naučit psa plynule zabírat, aby se nebál, že něco táhne za sebou. V žádném případě nesmíte dopustit, aby mu vozík najel na nohu! Cvičíme na povel „vpřed“ v poloze za vozíkem či na přivolání za cílovou čarou. Vždy musí následovat pochvala a pamlsek pro vyvolání motivace. Začínáme základní zátěží, postupně přidáváme. Pokud psovi síly na náklad nestačí, zátěž snížíme či mu lehce pomůžeme potlačením.
 
Doporučená adresa  http://pulling.zde.cz , najdete tam řády, termínové kalendáře, atd

Vložil: elou, Vladimír Páral
Publikováno: 20.9.2009 11:00:16
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Weight pulling