Závodnice s kapkou antiky v krvi

Faraonští psi patří k těm nejstarším plemenům, která se nám dodnes dochovala. Traduje se, že se předkové těchto psů proháněli po nádvořích antických paláců zejména v Egyptě, jak již jejich název napovídá. Dnes však je zemí jejich původu krásná Malta, kde se stále využívají jako lovci králíků. Díky svému vyvinutému loveckému pudu a vysoké rychlosti a hbitosti jsou faraonští psi skvělou volbou i pro dostihy či coursing. Pro tento vznešený sport se rozhodli i manželé Petr a Zuzana Smrčkovi, jejichž fena Bekure Mahi Wai Wad letos dosáhla prestižního ocenění Dostihový vítěz 2013.

Jak jste se k dostihům dostali a proč jste se rozhodli právě pro ně?

Je a byla to pro nás zcela přirozená cesta, jelikož tito psi byli od svého prapůvodu šlechtěni k lovu. A my se jim tímto snažíme, byť jen minimálně, nebrat jejich podstatu. Jsou to lovci každým coulem a člověk to musí pochopit a respektovat.

Pro většinu lidí znamenají dostihy sport jen pro chrty…

Ano, samozřejmě souhlasím s tím, že dostihy jsou spíše sportem pro anglická dostihová plemena, která byla pro tyto účely postupem času vyšlechtěna. Primitivní plemena jsou původními plemeny a jejich využití a podstata je zcela jinde. Proto jsou v tomto ohledu dostihy pro nás spíše zábavou. V dostizích jde především o rychlost psa na závodní dráze. U „přirozeného“ lovu však toto kritérium není rozhodující.

Mají faraoni na dostizích svoji vlastní kategorii, nebo je možné, že poběží i s jinými plemeny, jako je tomu například u coursingu?

Stejně jako ostatní plemena mají i faraoni na dostizích také svoji vlastní kategorii, a není tedy možné, aby běželi v závodě s jinými plemeny. Může se stát, že se běží tzv. „mix“, kde běží feny a psi daného plemene dohromady.

Zajímá vás víc o dostizích s tímto starobylým plemenem? Dočtete se v čísle 8, které je právě v prodeji!


Publikováno: 18.8.2014 9:38:14
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Dostihy