6. krajská výstava psů Vyškov

V předvelikonoční čas, na Bílou sobotu 26.3.2016, se uskutečnila v prostorách slavkovského Stadionu 6. Krajská výstava psů Vyškov. Pořádající organizací, tak jako u předchozích ročníků, byl Kynologický klub Černčín. Posledního ročníku se zúčastnilo na 300 psů, proto i letos bylo naším tajným přáním, tuto kvótu splnit. K našemu velkému údivu a konec konců i spokojenosti se tajné přání splnilo a v počtu přihlášených psů jsme se zastavili na čísle 414. Takové množství psů je na Krajskou výstavu skutečně velkým úspěchem. Zde se sluší poděkovat všem vystavovatelům, ať už úplným začátečníkům nebo profesionálním handlerům, chovatelům,  že přijeli ukázat své čtyřnohé přátele, parťáky, kámoše, své odchovy a přispěli tak k hojné účasti.

Přípravy na výstavu započali dlouhý čas před samotnou výstavou, již během roku 2015, kdy bylo nutné najít vhodné prostory pro výstavu, vše nahlásit na příslušných úřadech, zajistit potřebná povolení, zajistit reklamu a co hlavně, najít sponzory, kteří by podpořili naši výstavu. Nakonec vše klaplo také díky představitelů města Slavkova u Brna, díky panu starostovi, městské radě a řediteli technický služeb p. Zvonkovi, bez jejichž podpory by nebylo kde výstavu uspořádat. Patří jim od nás velké poděkování a doufáme ve vzájemnou spolupráci i do dalších ročníků.
V den D prostory výstaviště zaplnili nejprve prodejci chovatelských potřeb, kteří jsou nezbytnou součástí každé výstavy. Majitelé, ale i návštěvníci,  u nich mohou nakoupit odměnu pro své „čtyřnožce“, dovědět se novinky na trhu s krmivy, omrknout nové trendy v psí módě i pořídit vhodnou kosmetiku pro chlupáče i naháče. Poté se začali pomalu scházet první vystavovatelé i návštěvníci.

Výstava byla oficiálně zahájena v 9:00 a v 9:15 již započalo samotné posuzování v kruzích. Nervozita nováčků stoupala, objevila se i rivalita mezi příslušníky stejného plemene, ale vše se neslo ve sportovním duchu. Na výstavě byla k vidění nejen plemena, která většina z nás zná, např. zlatý retriever, jorkšírský terrier, labrador či border kolie, ale také plemena, která v našich končinách zas tak častá nejsou. Mezi ně patří irish soft coated wheaten terrier, alias „Ječmen“, velký švýcarský salašnický pes, Lagotto romagnolo, nebo-li italský vodní pes a mnoho dalších plemen, jejichž výčtem bychom zde popsali i několik stran.

Pozvání k posuzování na výstavě přijali rozhodčí skutečně zvučných jmen. Pánové Petr Řehánek, MVDr. František Šimek, Ing. Leoš Jančík, Miroslav Václavík, jež se zhostil i role hlavního rozhodčího a pan Tibor Havelka, který  k nám zavítal až ze Slovenska. Všichni rozhodčí se řadí mezi skutečné profesionály, mezi mezinárodní rozhodčí, s aprobací na všechna plemena. Pánové se ukázali jako velice šarmantní gentlemani a patří jim velké poděkování, že si ve svém bohatém programu našli čas na malou Krajskou výstavu ve Slavkově u Brna. Díky jejich profesionálnímu přístupu šlo posuzování jako po másle a závěrečné soutěže, jež jsou ozdobou všech výstav, mohly začít dle plánu.

Závěrečné soutěže započaly krátce po půl třetí. Do závěrečného kruhu jako první vstoupili ti nejmenší, a to děti v soutěži  „Dítě a pes“. Celkem se jí zúčastnilo 9 dětí ve věku od 5-ti do 9-ti let a jak také jinak, vítězem se staly všechny děti.  Následovala soutěž „Mladý vystavovatel I. kategorie a II. kategorie“, „Nejlepší chovatelská skupina“, „Nejhezčí pár psů“. Zde, jakož i v dalších soutěžích se vyhlašovala první tři místa. V soutěži „Nejlepší štěně“ zvítězil Larry Údolí Sněženek, plemene chow-chow, 2. místo obsadil Ash Shagy Bears en Aras, plemene kavalír King Charles španěl, 3. místo obsadil Snow White Fridens, plemene kolie dlouhosrstá. Dále se pokračovalo soutěží „Nejlepší dorost“, „Nejlepší mladý pes“, „Nejlepší mladá fena“, „Nejlepší veterán pes“, „Nejlepší veterán fena“, „Nejlepší  FCI dosud neuznaných plemen“, „Nejlepší ze skupiny FCI“ a ta nejdůležitější, vyhlášení absolutního vítěze, „Vítěze Vyškova“ Vyjmenovávat jednotlivé vítěze není neúcta k nim, ale není zde mnoho času ani prostoru. Podrobné výsledky lze najít na webových stránkách výstavy – www.krajska-vystava-psu-vyskov.webnode.cz
Absolutním vítězem Vyškova se stala fenka plemene irish soft coated wheaten terrier – Amazonka z Borůvkového kopce, maj. Andrea Tolnayová. Její další svěřenec, stejného plemene, Jasper Kyd Jacobson  Wanton Buddy´s exceloval v soutěži „Nejlepší dorost“ a spolu s Amazonskou se v soutěži „Nejlepší pár psů“ umístili na 3. místě. 2. místo obsadil Jambi z Litovského revue, plemene bavorský barvář, maj. Petr Buriánek, 3. Místo obsadil Walda Porubský květ, plemene pappilon, maj. Gabriela Zdzieblo.

Pro vítěze jednotlivých kategorií byly připraveny hodnotné ceny od našich sponzorů. Rovněž musím říci, že každý účastník výstavy, a tím myslím skutečně každého čtyřnohého účastníka, byl obdarován vstupním balíčkem, který obsahoval vzorky krmiva, pamlsky, hračky, letáčky od našich sponzorů a výtisk časopisu „Pes přítel člověka“. Sponzorům patří obzvláště velké poděkování, bez jejich podpory nelze pořádat jakoukoliv větší akci. Doufáme, že nám zachovají přízeň a třeba se znovu setkáme při dalším ročníku Krajské výstav.

S poděkováním za celý realizační team
Dofková Petra, KK Černčín

(Příspěvek neprošel redakční ani jazykovou kontrolou.)

Publikováno: 3.5.2016 14:06:34
Kategorie: Výstavy
Rubrika: Krajská a oblastní