Víte, co je to výstavní obrat?

Tento termín, a hlavně znalost by měla být známá nejen pro juniorhandlery, ale všechny vystavovatele. My vám jej podrobně, a to i nácvikově, představíme v seriálu o junior handlingu. Výstavní obrat je nejčastěji využívaný obrat, vyžaduje koncentraci pro udržení rovnováhy handlera a schopnost chodit přesně rovně. Jak jej natrénovat? To najdete v PPČ č. 9.
Jak má vypadat výstavní obrat?
Pro začátek můžete využít pomoc rodiče nebo kamaráda, kteří se vám budou hodit coby rozhodčí. Poproste svého pomocníka, aby se postavil na svou pozici s nohama u sebe. Pak použijte kužel, druhou lahev, jiný vyšší předmět, případně další osobu a postavte je do vzdálenosti tři až pět metrů od rozhodčího. Tohle místo nazveme bodem A. 

Jste-li sami, místo rozhodčího i místo bodu A můžete využít třeba dvě plechovky nebo lahve s vodou. Úplným začátečníkům se bude možná hodit kousek provázku nataženého na zemi od rozhodčího k bodu A. Tím získají rovnou linii, po které se bude pohybovat pes nebo při nácviku třeba autíčko. Stejně dobře vám kupříkladu na asfaltovém hřišti poslouží rovná čára namalovaná na zem křídou nebo rovná spára v povrchu. Vezměte si vodítko do levé ruky, postavte se asi metr přesně před rozhodčího zády k němu a pak ustupte asi o jeden krok doprava tak, aby pomůcka, nikoliv vy, byla na linii přesně před rozhodčím. Sledujte očima bod A před vámi, rozejděte se a dívejte se, jestli autíčko jede po rovné linii přímo k bodu A. Vystavovatel by měl jít mírně vpravo od ideální střední linie mezi rozhodčím a bodem A. Jakmile je vodítko zhruba metr od bodu A, plynule uhněte asi půl metru doprava a bod A plynulým obloučkem obejděte tak, že se ocitnete čelem k rozhodčímu. Vodítko by se opět mělo dostat na rovnou linii směřující k rozhodčímu.

Výstavní obrat – metodiku i praktické rady s nákresem najdete již nyní v PPČ č. 9! Přihlásit psa na výstavu je jedna věc, ale umět ho tam prezentovat je ta druhá a PODSTATNÁ. Buďte připraveni – vy i váš pes!

Publikováno: 1.9.2017 10:56:15
Kategorie: Výstavy
Rubrika: MVP