Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

<<<123>>>

Největším tématem nového čísla jsou klouby – co dělat, aby byly zdravé, jaké nemoci kloubů existují, jak je léčit, jaká je prevence? Kloubům jsme věnovali hned 16 stran, neb jen zdravý pes může být šťastný, aktivní…
Co nám řeknou údaje o rodičích štěněte? To je pokračování našeho seriálu o chovu psů a právě tato otázka je dnes často prezentována pouze výstavními tituly – ale jakou mají váhu? Co je tedy podstatné?  A opět se tak vracíme k tématu Proč kupovat pouze štěně s průkazem původu, anebo pomoct psímu nešťastníkovi, jak činí třeba sdružení Frbul již deset let. A přineseme vám i zamyšlení nad tvorbou nových „designových“ plemen.

Čtěte dále
Publikováno: 22.2.2018 15:31:32
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Poslední dobou se u nás začínají objevovat nová, pro nás neznámá plemena, která jsou buď nově vyšlechtěna, anebo pocházejí ze země původu, kde mají své určité a specifické poslání. Je tedy místo pro tato plemena i v naší zemi? Dokážeme jim dát práci a smysl, jaký mají v zemi původu? Není to jen naše vlastní ego, které nás nutí mít „něco, co nemá nikdo jiný“? Známe povahová specifika pracovních nebo loveckých plemen? Počítáme s tím, že u nás bude úzká chovná základna, malý okruh rozhodčích s aprobací na vzácná plemena a nemožnost s ním skládat například lovecké zkoušky?
S touto otázkou se obracíme na dvě chovatelky/majitelky loveckých plemen Ing. Michaelu Přibáňovou a Lucii Kolouchovou. Zároveň vám představíme jedno z nových plemen u nás - jakutskou lajku.

Čtěte dále
Publikováno: 15.2.2018 12:50:58
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: N

Dnes, bohužel, mnoho lidí volí svého psa konkrétního plemene, bez základních znalostí historie a povahy plemene. Hlavně, když se nám líbí, ostatní se zvládne. Počet tragédií nevychovaných a poté zavržených, utracených psů se dnes zvyšuje neskutečně rychle. Přitom by stačila POKORA, s níž si o plemeni zjistíme vše, co lze. Jak si tedy vybrat plemeno psa?    
„Lidé si pořizují psa buď za nějakým účelem, nebo jako společníka. Ti, kteří mají psa pro jasný účel (třeba policie, strážní služba nebo myslivci), mají obvykle ve výběru plemene jasno a řídí se zkušenostmi. Pak jsou lidé, kteří mají jasné představy, že budou se psem dělat nějaký sport (třeba dostihy, služební výcvik podle IPO nebo mushing). I tito lidé mají většinou jasno. Ale spousta lidí chce psa jen jako společníka. A tady bývá nejčastěji problém…“

Čtěte dále
Publikováno: 5.2.2018 16:08:00
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Je mi smutno. Ničí mě vulgarita a nadávky dospělých lidí na jiné dospělé lidi na Facebooku, pokud mají jiný názor. Jen se podívejte na diskuse k volbě prezidenta… Víte, už jsem potkala lidi, kterých názor v politických preferencích byl přesně pravý opak, a diskuse s nimi byly obohacující. S jinými si řekneme „hele, já takhle, ty takhle,“ a tak se o politice prostě bavit nebudeme. Máme jiné věci společné. Ale nedávám dnešní agresivitu – zbytečnou. Proč bych o kandidátech, které neuznávám, psala vulgarity? To víte, že doma řeknu „to je vůl,“ ale… Je mi z toho strašně smutno. Z té vzrůstající agrese. Vždyť to není o nich, ale o nás.
V jedné diskusi na téma Pes, silvestr a petardy napsala jedna paní JEN svou zkušenost a názor, podle ní je to jen o přístupu majitelů ke psům. Následná agresivita ostatních směrem k ní mi vyrazila dech. Ano, PETARDY MI VADÍ, JSEM PRO JEJICH ZÁKAZ, anebo bych je na silvestra povolila jen ve vymezeném čase a na jasně definovaných místech, když už to musí být. Vadí mi, jak snadno dostupné jsou. Vadí mi to strašně, stejně jako obtěžující psi na volno a tvrzení, jak si všichni psi musí spolu hrát, a dotaz „máte fenku?“ ale… Jasně, že v tu chvíli si v duchu řeknu kretén a někdy jsem nepříjemná i nahlas. Ale na strůjce problémů a na to, co bude příště, koukám, jak se tomu vyhnout, předejít. Co se místo nadávek na tupost druhých podívat na to, co mohu změnit já sám a hned?

Čtěte dále
Publikováno: 2.2.2018 13:12:48
Kategorie: Výcvik a sport

Brněnský útulek Tlapky na cestě z.s. pořádá v sobotu 17. února od 9.30 hod u restaurace Žebětínský dvůr sraz šeltií. Zúčastnit se může každý, kdo chce finančně nebo jinak přispět na pomoc pejskům bez domova.

Čtěte dále
Publikováno: 31.1.2018 14:05:10
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Dotaz a přání naší čtenářky zněly: Zaujíma ma, či sa budete v nasledujúcom roku venovať problematike génu merle. Viem, že ste sa už raz tejto téme venovali, ale veľmi by ma potešilo, keby sa rozobrala hlbšie, nakoľko je k nej veľmi málo dohľadateľných informácii Myslím, že napriek  populárnosti psíkov farby merle u ľudí, máloktorý ich vlastník vie, čo to vlastne znamená a obnáša. Tiež ma veľmi zaujímajú varianty a rozdielnosť génu merle u rôznych plemien. Napr. u  nemeckých dôg – sfarbenie šedý tiger súvisí s génom merle? U luisianského leopardieho psa je tiež gén merle? Myslím, že som niekde čítala, že u tohto plemena sa môžu krížiť dva merle jedince bez zdravotných následkov u šteniat.
Foto: R. Povolná

Čtěte dále
Publikováno: 31.1.2018 9:31:56
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

„Nedávno se ke mně dostaly jisté informace, že v Praze, ale i jinde v různých částech země, se u psů objevuje viróza, která byla delší dobu v jakémsi útlumu. Osobně jsem se s ní nesetkal minimálně deset let. Až nyní, v době adventu, přišel do ordinace klient se štěnětem v náručí. A ordinací se rozlil typický NEZAPOMENUTELNÝ ZÁPACH. Desítky a stovky psů, převážně však štěňat, přicházeli na počátku osmdesátých let minulého století do tehdy jediné ordinace pro malá zvířata v Brně, na tehdejší Vysoké škole veterinární. S onemocněním, pro nás zcela novým, jsme sváděli nerovný boj. Vítězila nad námi PARVOVIRÓZA.“ Vzpomíná MVDr. Milan Štourač, který na naše přání napsal článek věnovaný této velmi nebezpečné a nakažlivé nemoci, o které dnes mnozí nemají ani tušení díky letům, kdy se zdála zcela vymýcená. „ Parvoviróza psů je virové onemocnění, které se objevilo v pozdních sedmdesátých letech minulého století. První velká epidemie proběhla v roce 1978 po výstavě v Amsterodamu a lze říct, že onemocnění se během dvou let rozšířilo po celém světě. V začátcích podlehli parvoviru tisíce psů, především štěňat.“ Parvovirus je vysoce nakažlivý!

Čtěte dále
Publikováno: 31.1.2018 9:07:34
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Oblíbenost plemene border kolie v posledních letech stále stoupala a stoupá. Vynikají v různých psích sportech a mohou být skvělými rodinnými společníky. Borderky jsou velmi inteligentní, rychle a rády se učí, rády spolupracují s člověkem. Nelze si nevšimnout, že početným zastoupením dominují v různých kynologických sportech jako např. agility, obedience, frisbee, flyball apod. Je to pes střední velikosti, ladných pohybů, polodlouhé či krátké srsti s inteligentním, bystrým výrazem – přiznejme si, jeho zevnějšek ladí kdejakému oku. Chytrý, lehce cvičitelný pes, který dosahuje skvělých výsledků napříč kynologií. Zdá se, že borderka je ideálním plemenem! Je ale plemenem vhodným pro začátečníky?

Čtěte dále
Publikováno: 29.1.2018 14:40:58
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina

Dnes má pudl „visačku“ spíše načesaného společenského a výstavního manekýna, byť mnozí se svými pány dokazují, jak všestranným a nekonfliktním sportovními psy dokáže být. Učí se rychle a rád a je nadšen pro jakoukoliv aktivitu. Trpasličí pudlička Issis Bílá něha paní Jiřiny Ertlové má složeno neuvěřitelných 23 zkoušek z výkonu včetně nejnáročnější pro malá plemena – ZZO3. Náš obsáhlý rozhovor, který najdete v aktuálním čísle 2, se dotkl opravdu mnoha věcí. Holky jsou prostě multifunkční a vše co dělají, je spolu baví. Ideální dvojice, viďte? „Před osmi lety, když jsem odcházela do důchodu, jsem měla přání – tichou, malou, čtyřnohou společnici, pudličku, která by se vešla do tašky a mohla být se mnou všude!! Společnici pro cestování, vycházky, pro běžný společenský život… Moje vysněná Isiss Bílá něha, Isulka, je vícebarevná trpasličí pudlička.“

Čtěte dále
Publikováno: 23.1.2018 11:39:32
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

V sobotu 20. ledna se v TOP hotelu Praha konal další ročník prestižní soutěže Šampion šampionů, která byla otevřena pro jedince s tituly: český junior šampion, český šampion, šampion ČMKU, český veterán šampion, mezinárodní šampion krásy (C.I.B.) a mezinárodní výstavní šampion(C.I.E), Přihlášeno bylo 209 psů a fen všech plemen.

Čtěte dále
Publikováno: 21.1.2018 9:26:25
Kategorie: Výstavy
Rubrika: NVP
<<<123>>>