Plemena psů

 

Hledáte své plemeno? Nemůžete se rozhodnout jakého pejska si pořídit? Přinášíme vám malý atlas plemen, který se bude neustále a třeba i díky vám postupně plnit. Pro snadnější vyhledávání, je vše řazeno dvojím způsobem – abecedně a dle skupin FCI. Naleznete zde jejich český název, název země původu, zkratku a také standard. Níže pak i reportáže, zprávy o akcích, výstavách či závodech.  A nově také odkazy na fotogalerie některých plemen.

A | B | C | Č | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | Š | T | V | W | Y |Z

 

Řazení dle skupin FCI:

I. plemena ovčácká pastevecká a honácká

II. pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

III. teriéři

IV. jezevčíci

V. špicové a tzv. primitivní plemena

VI. honiči a barváři

VII. ohaři

VIII. slídiči, retrieveři a vodní psi

IX. plemena společenská

X. chrti

N. FCI neuznaná plemena

 

 

<<<123>>>

Podle jedné z několika verzí byl předkem čivav malý pes nazývaný techichi (čti tečiči), jehož ostatky nebo různá vyobrazení byla nalezena u mexických Toltéků. Co znamená techichi, není dosud jasné, možná to bylo prostě označení pro psa. Soudě podle vykopávek hliněných figurek a kamenných sošek psů na mexických toltéckých sídlištích by mohlo jít o psy podobné čivavám, ale byli zjevně větší a kompaktnější, než je dnešní čivava.

Čtěte dále
Publikováno: 26.11.2015 12:38:50
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: IX. skupina

Briard je jedním ze čtyř francouzských ovčáckých plemen. O jeho stáří a původu se vedou spory, nicméně každý milovník tohoto plemene rád připomíná kroniku Albérika de Trois-Fontaines, podle níž ovčáckého psa podobného briardovi choval již Karel Veliký. Slavná je i středověká pověst o psovi zavražděného rytíře Aubreyho de Montdidier, který pomstil smrt svého pána označením vraha a vítězným soubojem s ním. Ve vchodu do katedrály v Montdidier (dnes je tam radnice) a na malbě na zámku v Montargis se nachází vyobrazení velkého dlouhosrstého psa, který nese znaky briarda.

Čtěte dále
Publikováno: 10.11.2015 18:05:07
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina

Modročerný jazyk a spousta volné kůže, to se člověku vybaví při vyslovení slova ŠARPEJ. Někomu jeho vzezření připadá nepřirozené, jiní jej naopak považují za velice atraktivní. Vzhled je ale jen jedna stránka psí osobnosti, a tak jsme poprosili chovatelku Ladislavu Fišerovou, aby nám prozradila, co se za exotickým šarpeje zjevem skrývá. A v obsáhlém rozhovoru jsme se o tomto plemeni a o životě s ním dozvěděli opravdu mnohé… Jaký je tedy šarpej v běžném životě?

Čtěte dále
Publikováno: 9.11.2015 15:24:01
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina
Výzva pro chovatele a majitele psů plemene čivava!

Máte doma historické fotografie plemeníků a fen, kteří působili v Českém chovu?
Pošlete nám je i s informacemi o jedinci na redakce@pespritelcloveka.cz do připravovaného portrétu tohoto plemene.
Pojďme zavzpomínat na úspěšné jedince, porovnat minulé a současné jedince.

Publikováno: 21.10.2015 15:14:32
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: IX. skupina

Estrelský pastevecký pes pochází z nehostinného portugalského pohoří Serra da Estrela, kde panují velké teplotní rozdíly. Po staletí plnil funkci pasteveckého psa, obratného ochránce ovčích stád, nenáročného na stravu, protože byl často psem těch nejchudších pastýřů. Vždycky to byl drsný pes, který neměl slitování s vetřelci, ale ke svému pánovi a k jeho rodině byl vždy poslušný, oddaný a věrný a byl to také něžný opatrovník dětí. A jaký je dnes?

Čtěte dále
Publikováno: 14.10.2015 17:20:26
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina

Název pinč získala tato plemena díky své schopnost lapat malé škůdce, myši a krysy. Ve starém slovníku bratří Grimmů je uvedeno: „Pinč je druh hladkosrstého nebo hrubosrstého psa, především opičí pinč nebo krysařík, jemuž jsou obvykle v mládí kupírovány uši a ocas.“ V Heynově německém slovníku se uvádí: „Pinč – malý anglický stavěcí pes.“ Na počátku 19. století se často používalo v souvislosti s pinčem označení hryzající nebo štípající.

Čtěte dále
Publikováno: 7.10.2015 10:52:11
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina

Jezevčík je tradiční německé plemeno se třemi druhy srsti ve třech velikostech, uzpůsobené pro lov na zemi i pod zemí. Kromě toho patří jezevčíci pro svou osobitou povahu k nejoblíbenějším malým psům bez ohledu na typ srsti. Již odzvonilo dobám, kdy bylo standardem zakázáno upravovat srst drsnosrstých jezevčíků. Dnes je trimování zcela běžné, a pokud se chcete přihlásit na výstavu, většinou se bez něj neobejdete.

Čtěte dále
Publikováno: 2.10.2015 9:25:29
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: IV. skupina

Je to prastaré psí plemeno a jeho historii, ale i velmi zajímavou současnost jsme vám představili právě v novém čísle PPČ č. 9. Psi stejné kosterní stavby a stejného vzhledu existovali podle archeologických vykopávek na Středním východě již 10 000 let až 5000 let před naším letopočtem. Je jedním z devíti nejstarších plemen psů vůbec spolu s plemeny karolínský pes, australský dingo, basenji, mexický a peruánský naháč, původní americký indiánský pes, indický párijský pes, alopekis a novoguinejský zpívající dingo (Heimbuch).

Čtěte dále
Publikováno: 1.9.2015 11:47:21
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: V. skupina

Historie Chesapeake bay retrívrů se odvíjí od dvou štěňat, zachráněných ze ztroskotané lodi poblíž pobřeží Marylandu. Pes se jmenoval Sailor a fena Canton. Byli popsáni jako plemeno Newfoundland, ale daleko spíše šlo psy plemene nazývaného malý novofundlanďan, vodní pes sv. Jana nebo St. John´s labrador, což jsou všechno synonyma pro psy, ze kterých pocházejí všechna plemena retrívrů. Tito dva zakladatelé chovu nebyli pravděpodobně nikdy kříženi mezi sebou, ale byli kříženi s místními psy typu španělů a honičů.

Čtěte dále
Publikováno: 20.8.2015 8:49:59
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VIII. skupina

V české kynologii naštěstí najdeme mnoho kynologů, pro které je pejskařina srdeční záležitostí a pes je pro ně na prvním místě. Jedním z nich je určitě i Jana Kudrnáčová, jejíž jméno máme asi většinou neodmyslitelně spojeno s naším národním plemenem – chodským psem. A jaká byla její cesta od německého ovčáka k chodskému psovi? Jaký má choďák být?

Čtěte dále
Publikováno: 16.7.2015 7:04:20
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: N
<<<123>>>