Plemena psů

 

Hledáte své plemeno? Nemůžete se rozhodnout jakého pejska si pořídit? Přinášíme vám malý atlas plemen, který se bude neustále a třeba i díky vám postupně plnit. Pro snadnější vyhledávání, je vše řazeno dvojím způsobem – abecedně a dle skupin FCI. Naleznete zde jejich český název, název země původu, zkratku a také standard. Níže pak i reportáže, zprávy o akcích, výstavách či závodech.  A nově také odkazy na fotogalerie některých plemen.

A | B | C | Č | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | Š | T | V | W | Y |Z

 

Řazení dle skupin FCI:

I. plemena ovčácká pastevecká a honácká

II. pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

III. teriéři

IV. jezevčíci

V. špicové a tzv. primitivní plemena

VI. honiči a barváři

VII. ohaři

VIII. slídiči, retrieveři a vodní psi

IX. plemena společenská

X. chrti

N. FCI neuznaná plemena

 

 

<<<123>>>
Máte doma kavalíra?

Učaroval vám svou povahou, očima právě kavalír King Charles španěl? Je pro vás tím nejlepším psím společníkem, anebo i sportovcem? Do chystaného portrétu tohoto plemene nám můžete poslat fotografie právě toho svého! Často se ptáte, zda je možné, aby právě váš pes, nebo vaše fotografie byli na naší titulní straně. Stačí splnit základné předpoklady – koncepce na výšku, velikost a kvalita fotografie a ještě kousek něčeho, co prostě zaujme…  Pokud máte kvalitní fotografie jak ze svých všedních chvilek či sportovních kolbištích právě s kavalírem, zašlete nám je na adresu redakce@pespritelcloveka.cz.

Ilustrační foto: M. Čermáková

Publikováno: 26.11.2014 11:59:54
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: IX. skupina

Trumfem amerického kokršpaněla nejen ve výstavním kruhu je krásná srst, která vyžaduje hodně času a trpělivosti při péči o ni, což by si měli potenciální majitelé uvědomit. „Američan“ má bohatou hedvábnou srst na uších, břichu, hrudi a nohách a potkat jej můžete v různých barvách – černé, čokoládové, plavé, světle krémové, mahagonově červené, černé s pálením, oranžovobílé, černobílé, trojbarevné... Úprava srsti na výstavu je hodně náročná, pokud však máme amerického kokra jen jako domácího mazlíčka, lze tuto úpravu v mnohém zjednodušit. Srst však vždy vyžaduje častou pozornost, aby zůstala zdravá a krásná.

Čtěte dále
Publikováno: 6.11.2014 15:40:57
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VIII. skupina

V každém pravém bernardýnovi dřímá duše hrdiny a v historii tohoto impozantního plemene skutečně najdeme řadu slavných a opravdových hrdinů.

Svatobernardský pes je švýcarské národní plemeno, jehož historie je úzce spjata s horským průsmykem Velkého svatého Bernarda, kde ve výšce 2473 metrů nad mořem založil Bernard z Aosty (známý též jako svatý Bernard z Menthonu), dnes patron horolezců, lyžařů a pocestných, v roce 962 hospic. Jeho správu svěřil mnichům řádu augustiniánů, aby za mrazu a sněhových bouří pomáhali unaveným a vyhladovělým poutníkům ohroženým lavinami, kteří procházeli mezi Itálií a Švýcarskem jedinou možnou cestou, průsmykem sv. Bernarda. Tato trasa byla téměř devět měsíců v roce trvale pod sněhem.

Čtěte dále
Publikováno: 4.11.2014 10:02:19
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina

Podíváte-li se do očí tohoto psa, pocítíte dotek empatie, jemné inteligence, důstojnosti, přátelství a roztomilého rošťáctví, netrpělivě vyčkávajícího každý váš pohyb směřující k nějaké činnosti. Svým vzhledem je setr elegantní sportovec a jeho povahu vystihuje heslo „Vždy připraven“. A je jedno, zda k běhu, nebo k lenošení. Tím, co vás na něm určitě překvapí, je rychlost, s jakou se dokáže dostat „z 0 na 100“ a obráceně. Venku dokáže být velmi aktivní, a doma naopak velmi klidný a rozkošnicky pohodlný. Každopádně si rád bude užívat vaší společnosti v jakékoli situaci.

Čtěte dále
Publikováno: 9.10.2014 11:21:17
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VII. skupina

Česká pobočka Klubu chovatelů československého vlčáka vás zve na setkání s tímto plemenem, které se uskuteční ve dnech 26. - 28. září v Nadějkově.

Čtěte dále
Publikováno: 9.9.2014 15:10:51
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina

Coton de Tuléar pochází z okolí bavlníkových plantáží – odtud jeho jméno coton. Tuléar je pak francouzský název madagaskarského města Toliara, kde byl největší výskyt psíků tohoto plemene. Proto ho někteří nazývají bavlníčkem, bavlníkovým psem nebo madagaskarskou bavlnkou. Při procházce parkem snad každého zaujme rozevlátý psík, a když vám v rámci hry skočí do náruče, i zatvrzelí skeptici roztávají. Coton de Tuléar je malý komediant ve vatové srsti.

Čtěte dále
Publikováno: 3.9.2014 16:43:57
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: IX. skupina

Co uvidí běžný nezaujatý divák v dnešním výstavním kruhu v zemích, spadajících pod FCI? Světlým výjimkám se předem omlouvám! Už po nástupu do kruhu psi obvykle nestojí v řadě bokem k rozhodčímu, ale část z nich hledí z kruhu ven a posuzovateli ukazují třeba zadek. Někdy ani to ne, protože za psem našponovaným mimo kruh stojí ještě zapřený vystavovatel, takže rozhodčí vlastně vidí jeho pozadí. Tzv. double handling čili upoutávání pozornosti psa mimo kruh jinou osobou, FCI na svých mezinárodních výstavách přímo zakazuje, ale u boxerů to na jejich speciálních a klubových výstavách mnohdy neplatí.

Čtěte dále
Publikováno: 14.8.2014 9:36:59
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina

Border teriér je nenápadný vzhledem, o to víc však zaujme svojí povahou a přítulností. Je skvělým lovcem, ale dovede sdílet se svým pánem i byt v paneláku, pokud mu je poskytnut dostatek činností k uspokojení jeho značného temperamentu. Jeho drsná srst vyžaduje pravidelnou péči trimováním, ostatně jako u většiny drsnosrstých teriérů.

Čtěte dále
Publikováno: 11.8.2014 10:09:37
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: III. skupina

Začátkem dvacátého století se lidé boxera báli pro jeho zamračený vzhled, a tak si jen pozvolna získával přátele a oblibu díky své povaze. Jakmile se však lidé přesvědčili, že se u něho pojí nesmlouvavý bojovník s kusem šaška a grotesky v jednom uzlíčku, zvítězil na celé čáře. Brzy se stal rodinným miláčkem a ochráncem dětí. A dodnes je to pro mnohé ta nejněžnější a nejpozornější chůva, jakou si lze představit a která si od malých capartů nechá naprosto všechno líbit, a na druhé straně pes, který pro vás položí život…

Čtěte dále
Publikováno: 7.8.2014 10:40:01
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina

Nabízí se odpověď: „Hezky česky.“ Ačkoliv v loňském roce proběhlo 50. výročí uznání plemene mezinárodní kynologickou organizací FCI, lidé u nás ho téměř neznají. Na ulici si ho pletou s kníračem, případně s „hezkým voříškem“. O tom, že máme „nějaká“ národní plemena mnohdy vůbec ani nevědí, nebo jimi opovrhují. Holt – pokud dnes nemáte „cosi exotického, z dovozu“, prostě nejste „in“.

Čtěte dále
Publikováno: 2.6.2014 14:56:11
Kategorie: Plemena psů
<<<123>>>