Plemena psů

 

Hledáte své plemeno? Nemůžete se rozhodnout jakého pejska si pořídit? Přinášíme vám malý atlas plemen, který se bude neustále a třeba i díky vám postupně plnit. Pro snadnější vyhledávání, je vše řazeno dvojím způsobem – abecedně a dle skupin FCI. Naleznete zde jejich český název, název země původu, zkratku a také standard. Níže pak i reportáže, zprávy o akcích, výstavách či závodech.  A nově také odkazy na fotogalerie některých plemen.

A | B | C | Č | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | Š | T | V | W | Y |Z

 

Řazení dle skupin FCI:

I. plemena ovčácká pastevecká a honácká

II. pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

III. teriéři

IV. jezevčíci

V. špicové a tzv. primitivní plemena

VI. honiči a barváři

VII. ohaři

VIII. slídiči, retrieveři a vodní psi

IX. plemena společenská

X. chrti

N. FCI neuznaná plemena

 

 

<<<123>>>

Čeká vás obsáhlý a kvalitní portrét, kde vám představíme temperamentního teriéra s rošťáckým kukučem – irského teriéra. Portrét nikoli opsaný z encyklopedie, ale napsaný chovateli. A také šest rozhovorů s šesti majiteli tohoto psa s jiskrou oku. Možná budete překvapeni, jak všestranným a skvělým rodinným i sportovním psem dokáže irský teriér být!

A jaké rozhovory na vás kromě portrétu v novém čísle PPČ č. 2 čekají?

Čtěte dále
Publikováno: 29.1.2015 15:47:40
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina

V dnešní době jsou retrívři jedni z nejoblíbenějších plemen pro svůj vzhled, ale taky inteligenci, přátelskost a chuť učit se novým věcem. Jsou to však především psi lovečtí (slovo retrívr znamená přinašeč). Přinášíme rozhovory se dvěma chovatelkami retrívrů, které se se svými psy věnují loveckému výcviku, a které potvrzují, že myslivecká kynologie s retrívrem má i v dnešní době svoje opodstatnění.

Čtěte dále
Publikováno: 15.1.2015 14:45:21
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VIII. skupina

Eurasier patří u nás k málopočetným plemenům V. skupiny FCI. Vznikl křížením plemene vlčí špic a čau čau, a prý má z obou jen to nejlepší. Jeho srst se skládá převážně z podsady a středně dlouhých pesíků. Platí tady stejné pravidlo jako u většiny psů, kteří na jaře a na podzim víc línají. U psů, kteří ale bývají střídavě více doma a méně venku, probíhá línání celoročně a majitel ani nepozná, že šlo o podzimní vylínání. Línání je také ovlivněno délkou světelného dne.

Čtěte dále
Publikováno: 12.1.2015 12:03:01
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: V. skupina

Plemena psů mají leckdy kuriózní původ, a ani historie kavalíra King Charles španěla není jiná. Od šestnáctého století byl malý španěl oblíbeným společníkem anglických králů a šlechticů. Malí „toy spaniels“ byli zobrazováni na plátnech mistrů, jako byli Tizian nebo van Dyck, a kronikáři popisují zálibu krále Karla II. v malých psících, kteří směli i do Sněmovny lordů britského parlamentu, kam byl vstup jiným psům přísně zakázán. Sám Karel II. byl málokdy spatřen bez jednoho či několika nakadeřených „křepeláčků“, o které se staral víc než o své vladařské povinnosti.

Čtěte dále
Publikováno: 29.12.2014 13:16:15
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: IX. skupina

Český leonberger klub pořádá v neděli 14. prosince ve skanzenu Veselý kopec u Hlinska v Čechách vánoční setkání majitelů a přátel tohoto plemene.

Čtěte dále
Publikováno: 3.12.2014 15:57:48
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina

Malý knírač je to univerzální pes – pracant i skvělý společník, neúplatný hlídač a výborný rodinný pes. Většina majitelů nevýstavních kníračů nebo i teriérů nechce svého psa trimovat z důvodu větší pracnosti a vyšší ceny za úpravu. Malý knírač stejně jako i ostatní malá plemena zarůstá velmi rychle. Proto když chcete vidět svého psa vždy krásně upraveného, je potřeba navštěvovat salon pravidelně jednou za 4-5 týdnů.

Čtěte dále
Publikováno: 27.11.2014 11:02:16
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina
Máte doma kavalíra?

Učaroval vám svou povahou, očima právě kavalír King Charles španěl? Je pro vás tím nejlepším psím společníkem, anebo i sportovcem? Do chystaného portrétu tohoto plemene nám můžete poslat fotografie právě toho svého! Často se ptáte, zda je možné, aby právě váš pes, nebo vaše fotografie byli na naší titulní straně. Stačí splnit základné předpoklady – koncepce na výšku, velikost a kvalita fotografie a ještě kousek něčeho, co prostě zaujme…  Pokud máte kvalitní fotografie jak ze svých všedních chvilek či sportovních kolbištích právě s kavalírem, zašlete nám je na adresu redakce@pespritelcloveka.cz.

Ilustrační foto: M. Čermáková

Publikováno: 26.11.2014 11:59:54
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: IX. skupina

Trumfem amerického kokršpaněla nejen ve výstavním kruhu je krásná srst, která vyžaduje hodně času a trpělivosti při péči o ni, což by si měli potenciální majitelé uvědomit. „Američan“ má bohatou hedvábnou srst na uších, břichu, hrudi a nohách a potkat jej můžete v různých barvách – černé, čokoládové, plavé, světle krémové, mahagonově červené, černé s pálením, oranžovobílé, černobílé, trojbarevné... Úprava srsti na výstavu je hodně náročná, pokud však máme amerického kokra jen jako domácího mazlíčka, lze tuto úpravu v mnohém zjednodušit. Srst však vždy vyžaduje častou pozornost, aby zůstala zdravá a krásná.

Čtěte dále
Publikováno: 6.11.2014 15:40:57
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VIII. skupina

V každém pravém bernardýnovi dřímá duše hrdiny a v historii tohoto impozantního plemene skutečně najdeme řadu slavných a opravdových hrdinů.

Svatobernardský pes je švýcarské národní plemeno, jehož historie je úzce spjata s horským průsmykem Velkého svatého Bernarda, kde ve výšce 2473 metrů nad mořem založil Bernard z Aosty (známý též jako svatý Bernard z Menthonu), dnes patron horolezců, lyžařů a pocestných, v roce 962 hospic. Jeho správu svěřil mnichům řádu augustiniánů, aby za mrazu a sněhových bouří pomáhali unaveným a vyhladovělým poutníkům ohroženým lavinami, kteří procházeli mezi Itálií a Švýcarskem jedinou možnou cestou, průsmykem sv. Bernarda. Tato trasa byla téměř devět měsíců v roce trvale pod sněhem.

Čtěte dále
Publikováno: 4.11.2014 10:02:19
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina

Podíváte-li se do očí tohoto psa, pocítíte dotek empatie, jemné inteligence, důstojnosti, přátelství a roztomilého rošťáctví, netrpělivě vyčkávajícího každý váš pohyb směřující k nějaké činnosti. Svým vzhledem je setr elegantní sportovec a jeho povahu vystihuje heslo „Vždy připraven“. A je jedno, zda k běhu, nebo k lenošení. Tím, co vás na něm určitě překvapí, je rychlost, s jakou se dokáže dostat „z 0 na 100“ a obráceně. Venku dokáže být velmi aktivní, a doma naopak velmi klidný a rozkošnicky pohodlný. Každopádně si rád bude užívat vaší společnosti v jakékoli situaci.

Čtěte dále
Publikováno: 9.10.2014 11:21:17
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VII. skupina
<<<123>>>