Výcvik a sport

V nejobsáhlejší kategorii těchto stránek se vás budeme snažit seznámit s výcvikem a psími sporty. U psích sportů vás seznámíme s historií a jednotlivé sporty se vám budeme snažit co nejvíce přiblížit. Naleznete zde odkazy organizací, které jednotlivé sporty zaštiťují, pokusíme se vám přiblížit jak začít a co musíte splnit, abyste mohli v jednotlivých sportech závodit. Čeká vás dělení do jednotlivých kategorií a také seznámení se zadávanými tituly.

Věříme, že pro vás budou tyto informace přínosem!

<<<123>>>

V loňském roce se na výběrových soutěžích a posléze i na Mistrovství ČR podle IPO3 po mnoha letech objevil zástupce plemene erdelteriér. Patří Jiřímu Zaňákovi a Wilhelm je jeho druhý erdel – a jaká byla jejich společná cesta až k mistrovství?  A proč vidíme erdelů na závodech tak málo? Na to a mnohem více jsme se zeptali právě Jiřího Zaňáka.

Čtěte dále
Publikováno: 11.3.2015 15:35:31
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Tedy v našem návodném seriálu od mistra sportu Ládi Macha. Dosud se kůže pohybovala zhruba v úrovni hlavy štěněte nebo mladého psa (dále jen „pes“), takže pro něj nebylo nic složitého kůži bez velké námahy uchopit. Má-li pes tento způsob kousání do kůže – lovení kořisti – zažitý a vykazuje-li správné a energické chování, můžeme přikročit ke zvyšování nároků. Dalším krokem bude kousání na kůži, kterou figurant postupně nastavuje výš, až nakonec bude v úrovni figurantových spodních žeber. Na co si dát pozor a jaké jsou nešvary nejednoho figuranta?

Čtěte dále
Publikováno: 4.3.2015 12:38:42
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Jakýkoliv. Pokud je zdravý a navíc si rád hraje a aportuje, má pro frisbee ideální předpoklady. Na rozdíl od některých jiných sportů nezná dogfrisbee „rasovou“ diskriminaci ani na těch nejvyšších soutěžích. Podmínkou není průkaz původu, po celém světě může v dogfrisbee soutěžit bez omezení jakékoliv plemeno nebo voříšek. Ano, právě na závodech často převažují border kolie, ale na stupních vítězů najdete i jiná plemena… A právě tyto „bílé vrány“, které dogfrisbee hrají s méně obvyklými plemeny, bychom vám chtěli v následujících číslech představit.  V č. 3 PPČ začínáme irským setrem!

Čtěte dále
Publikováno: 2.3.2015 14:32:51
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Dogfrisbee

Dnes již vrcholový sport se vším, co k tomu patří, i skvělý relax pro mnoho psů a jejich pánů. Jeho oblibě a rozšíření odpovídá i počet závodů, zkoušek, seminářů a samozřejmě trenérů. A tak jsme vyslyšeli přání mnoha agiliťáků, abychom jim dali v našem časopise pravidelný prostor, měsíc co měsíc přinášely nová témata k diskusi, rady, parkury a také představovali trenéry agility. V novém čísle PPČ č. 3 vám představíme Kristinu Půdovou a její dvě fenky border kolie – šestiletou Odie (Cia od Zlatonosné říčky) a téměř dvouletou Kite (Jasmine from Let’s Border).

Čtěte dále
Publikováno: 24.2.2015 10:11:59
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

S novým číslem začíná nový seriál o agility, který bude mít vždy dvě části – pro začátečníky a pokročilé, a už v prvním svém díle vám přináší tipy, které můžete hned vyzkoušet! Se základy agility můžete začít i doma na zahradě nebo na jakémkoliv kousku trávnaté plochy, skokové překážky nebo objekty na obíhání snadno najdete v přírodě, stačí pak správná motivace pro vašeho psa a můžete začít! Hned zjistíte, že je to sport plný zábavy a legrace. Nemusíte hned začít závodit, agility může být pro vás způsobem, jak si užít včas strávený s vaším čtyřnohým parťákem a zároveň se zabavit.

Čtěte dále
Publikováno: 19.2.2015 13:50:36
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility
Nehledáte je?

V pondělí 16. února byli u obce Senohraby odchyceni dva psi. Fena zlatého retrívra v dobré výživné kondici, klidné, důvěřivé povahy a černý nekastrovaný pes, kříženec připomínající labradora s hnědým koženým obojkem. U něj je patrný horší pohyb zadních nohou, ale je také přátelské povahy. Nyní jsou v dočasné péči v Senohrabech na tel. čísle 733 576 832, zítra t.j. 19. 2. budou převezeni do útulku.

Publikováno: 18.2.2015 9:09:28
Kategorie: Výcvik a sport

„S jak velkým stádem dokáže borderka manipulovat, záleží na mnoha faktorech. Pokud bude mít za úkol posunout na otevřené pastvině tisícihlavé stádo, tak ho posune. Běžně převádíme 100 až 300 ovcí na vzdálenost 20 km. Většinou to není o počtu ovcí, ale o různorodosti práce, kterou dokáže borderka dělat.“ říká Roman Holeček, pro kterého se stalo pasení s bordek koliemi přímo životním stylem.

V čem je borderka v pasení jedinečná?

Čtěte dále
Publikováno: 9.2.2015 11:50:53
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Pasení

Na otázky týkající se zásahů v českých horách a fungování záchranné kynologie u Horské služby ČR jsme se zeptali odborníka přímo „od fochu“ – vedoucího psovoda Horské služby Pavla Smejkala.
Povolání psovod-záchranář je snem mnoha pejskařů. Kolik psovodů HS má tuto činnost jako zaměstnání a kolik členů vaší kynologické brigády se tomuto poslání věnuje na „dobrovolné“ bázi?
Nikdo není u HS zaměstnán pouze jako psovod. Výcviku psa se všichni věnují až po odsloužení svých služeb v terénu, na sjezdovkách a stanicích HS a po splnění všech ostatních povinností a činností záchranáře. Pouze tři psovodi pracují u HS celoročně. Další dva jsou zaměstnáni jen sezonně – v zimním období. Ostatní jsou dobrovolnými členy HS. Být psovodem HS je tedy spousta práce navíc. Nás to ale baví a se psy pracujeme rádi.

Čtěte dále
Publikováno: 6.2.2015 11:14:07
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Záchranářský výcvik

Chodský pes je naše národní plemeno. Zatím sice není mezinárodně uznáno, i přesto má ale bohatou chovnou základnu a vynikající povahové vlastnosti, díky kterým ho lze využívat v mnoha odvětvích kynologie. Kromě klasické kynologie, agility, záchranařiny, dogfrisbee nebo dogdancingu se hodí taky pro canisterapii. Té se úspěšně věnuje Kristina Bieblová se svým chodským psem Chuckem z Dašického zátiší.

Čtěte dále
Publikováno: 4.2.2015 15:18:06
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Canisterapie
Mistrovství malých plemen se konat bude, pokud…

Předsednictvo ČKS na svém řádném zasedání 27. ledna 2015 přehodnotilo původní usnesení, že se v roce 2015 MČR MP nebude konat. Po ověření a souhlasu s uspořádáním této akce v ZKO Žamberk č. 497 je tato akce zařazena do svazového plánu v termínu 12. - 13. září 2015.

Upozornění : 

Kvalifikační podmínkou pro účast na MČR MP je splněný limit na zkoušce (i opakovaně) v letošním roce u rozhodčího ČKS. A to takové zkoušky, podle které se do příslušné kategorie hodlá účastník kvalifikovat. M ČR MP se v konkrétní kategorii uskuteční za předpokladu účasti nejméně pěti účastníků.

Zdroj: ČKS

Publikováno: 3.2.2015 9:53:18
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ
<<<123>>>