Výcvik a sport

V nejobsáhlejší kategorii těchto stránek se vás budeme snažit seznámit s výcvikem a psími sporty. U psích sportů vás seznámíme s historií a jednotlivé sporty se vám budeme snažit co nejvíce přiblížit. Naleznete zde odkazy organizací, které jednotlivé sporty zaštiťují, pokusíme se vám přiblížit jak začít a co musíte splnit, abyste mohli v jednotlivých sportech závodit. Čeká vás dělení do jednotlivých kategorií a také seznámení se zadávanými tituly.

Věříme, že pro vás budou tyto informace přínosem!

<<<123>>>

Agility je dnes velmi oblíbeným sportem a možností, jak strávit aktivně čas se svým čtyřnohým parťákem. V každém čísle vám nyní přinášíme články naší velmi úspěšné závodnice a trenérky Eličky Panáčové, které vás seznámí s tímto světem a zároveň jsou natolik návodné, že mohou být inspirací, podanou rukou, jak se psem na parkuru pracovat. V novém čísle 5 PPČ se v části věnované začátečníkům naučíme tunel a rovnou jej napojíme před skočky a za ně. Tunel bývá pro pejsky velmi oblíbenou překážkou, doslova jej milují. Ze začátku však někteří pejsci mohou mít strach. To je naprosto normální. K úplně prvnímu nácviku tunelu budete potřebovat pomoc asistenta. Asistent vám pejska přidrží těsně před vchodem do krátkého rovného tunelu. Vy jdete na druhý konec tunelu a na pejska voláte skrz něj. Asistent pejska směruje dovnitř tunelu. Pejsek by měl překonat strach a projít tunelem, za což by měl být odměněn bouřlivým jásotem a spoustou pamlsků. Pokud je pejsek velice bázlivý a do tunelu ani po kratším přemlouvání nechce jít, tunel srolujeme (složíme jako harmoniku) tak, aby byl co nejkratší na délku. Pak může připomínat široký kruh a pro pejska by neměl představovat tak velkou hrozbu. Po úspěšných pokusech pomalu tunel protahujeme do výchozí délky. Jakmile si je pejsek již při probíhání tunelem jistý, zkoušíme stále ještě za pomoci asistenta startovat „z ruky“, tedy bez náskoku. Poté zkusíme tunel sami, bez pomoci. Prodlužujeme místo startu od tunelu, snažíme se, aby pejsek tunýlek uměl trefovat. Nezapomínáme střídat obě ruce.

Čtěte dále
Publikováno: 6.5.2015 14:43:36
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

V sobotu 2. 5. 2015 se v Pražských Letňanech konalo unikátní klání mezi majiteli asistenčních a vodících psů – lidmi s těžkým postižením. V 10:15 slavnostně odstartoval již 11. ročník Mistrovství ČR ve výkonu vodicích psů 2015 a 6. ročník Mistrovství ČR ve výkonu asistenčních psů 2015. Ze soutěže, která nemá obdoby na celém světě, se stává tradice. Rekordní počet soutěžících asistenčních psů. Jak obstála jediná psí pomocnice, kterou si majitelka na vozíčku vycvičila sama, v konkurenci psích pomocníků „made by Helppes“?

Čtěte dále
Publikováno: 4.5.2015 10:24:58
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Canisterapie

Výběrová soutěž na M ČR ZVV3 se konala v sobotu 25. dubna v ZKO Rožmitál pod Třemšínem – Volenice a posoudil ji Pavel Nedvěd. Z původně nahlášených deseti závodníků tři odstoupili. První místo si vybojovala Marie Oravská s německým ovčákem Frodo Jibule (92, 81, 96, 269 bodů). Druhé místo získal Karel Petrovic s německým ovčákem Stormem bez PP (86, 84, 94, 264 bodů) a třetí Stanislav Petružálek s fenou německého ovčáka Narrou z Krupičkova mlýna (81, 78, 83, 242).

Čtěte dále
Publikováno: 27.4.2015 15:31:11
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

V sobotu 18. dubna se konal VII. ročník závodu „O Jílovský dukát“, podle zkušebního řádu SKS Tart (se zapsáním zkoušky při splnění bodového limitu). Závod posuzovali pan Oldřich Šnytr a pan Zdeněk Babor, figurovali pan Jiří Veselý a pan Jan Kříž. Tímto bychom chtěli všem čtyřem poděkovat za jejich kvalitně odvedenou práci. V letošním roce se závodu účastnilo 28 psovodů se svými svěřenci.

Čtěte dále
Publikováno: 24.4.2015 16:09:13
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

Kouše-li pes dobře na klínového peška, můžeme přejít na kousání na klínové kousadlo. Rozdíl mezi peškem a kousadlem je nejen v rozdílné konstrukci, ale především v tvrdosti. Klínová kousadla jsou o poznání tvrdší než klínové pešky a ne každý mladý pes (nebo dokonce štěně) je schopen přejít z kůže nebo hadru přímo na tuto pomůcku. Přechod z peška na kousadlo bychom měli pečlivě zvažovat. Ke kvalitnímu zákusu je zapotřebí nejen odvaha, ale i síla stisku." Tak začíná další díl seriálu o výcviku psa pro sportovní obranu od mistra sportu Ladislava Macha. Najdete jej v čísle 4 PPČ, které je nyní stále ještě v prodeji. A co se v článku také dozvíte?

 

Čtěte dále
Autor: lzachova
Publikováno: 15.4.2015 14:14:41
Kategorie: Výcvik a sport

KK BaF Brno pořádá v sobotu 25. dubna ve Zbraslavi u Brna Velký závod pro malá plemena o brněnskou jitrničku. Soutěžit se bude v kategoriích ZZO, ZMMP, ZMP1 a ZMP2.

Čtěte dále
Publikováno: 13.4.2015 15:42:20
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

První z výběrových soutěží na MR v ZVV3 se konala první jarní den v Rakovníku, které se zúčastnilo osm německých ovčáků, jeden velký knírač a jeden chodský pes. Posuzoval rozhodčí J. Tišl. Na prvním místě skončil J. Králík s fenou německého ovčáka Rea z Dvořákova sadu, která měla zároveň i nejlepší obranu. Druhé místo obsadil J. Kuneš s velkým kníračem Sir Jack v. Elberfeld a třetí místo vybojoval P. Pochman s fenou německého ovčáka Beda Erigo.

Čtěte dále
Publikováno: 13.4.2015 14:57:21
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Sheltie Club CZ pořádá v neděli 10. května v Opatovicích nad Labem Mistrovství ČR šeltií v agility.

Čtěte dále
Publikováno: 8.4.2015 10:20:23
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

Boxerklub ČR - územní pobočka Brno pořáda v sobotu 11. dubna Den boxera s nácvikem na svod dorostu, zkoušku chovnosti a výběrovou bonitaci, který se uskuteční na kynologickém cvičišti v Bystřici nad Pernštejnem.

Čtěte dále
Publikováno: 7.4.2015 11:01:49
Kategorie: Výcvik a sport

V dalším z rozhovorů, kterými vás seznamujeme s lidmi, kteří si to zaslouží a se kterými byste se možná sami jinak neměli šanci seznámit (protože jsou tak skromní, že se svými úspěchy nijak nechlubí), jsou manželé Iveta a Petr Katrevovi. Věnují se se svými zlatými retrívry záchranářskému výcviku, a to na té nejvyšší úrovni. A na špičku se dostali cestičkou takového vztahu se svými psy, v němž není lepší a horší pes (přičemž ten „nevhodný pro výcvik“ se odstraní a pořídí se nový, jak to někdy mezi „top kynology“ vidíme). Pro Ivetu s Petrem je každý jejich retrívr ten nejlepší, a proto oni takoví opravdu jsou! Jsou to šťastní vyrovnaní psi, kteří kromě toho ještě podávají skvělé výsledky. Jak na to? Přečtěte si rozhovor v čísle 4! A malá ochutnávka?

Čtěte dále
Publikováno: 3.4.2015 10:38:22
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Záchranářský výcvik
<<<123>>>