Výcvik a sport

V nejobsáhlejší kategorii těchto stránek se vás budeme snažit seznámit s výcvikem a psími sporty. U psích sportů vás seznámíme s historií a jednotlivé sporty se vám budeme snažit co nejvíce přiblížit. Naleznete zde odkazy organizací, které jednotlivé sporty zaštiťují, pokusíme se vám přiblížit jak začít a co musíte splnit, abyste mohli v jednotlivých sportech závodit. Čeká vás dělení do jednotlivých kategorií a také seznámení se zadávanými tituly.

Věříme, že pro vás budou tyto informace přínosem!

<<<123>>>

„Dnes se s ohledem na čas a peníze stal kynologický sport zálibou vyvolených – buď totálních bláznů mého typu, nebo lidí se vztahem ke psům, kteří na to seženou peníze a věnují tomu čas. Muži se ale vesměs věnují jiné činnosti, feminizace v kynologii je obrovská, mění se pozice, protože se figuranti vesměs najímají. Semináře jsou pro lektory součástí živobytí, „kynologický byznys“ se dotýká každého z nás. Všechno dnes stojí peníze na úkor něčeho (rodina, firma). Kam to povede, nevím, obecně je chov psů mimo zájem společnosti, zcela mimo celospolečenské dění, takže…“ Tak na naši otázku odpověděl Stanislav Vodička, jehož jméno patří k naší kynologii již drahně let. Co je pro tebe při výchově štěněte podstatné?

Foto: Akbar z Lu-Ku (nar. 1. 4. 1973, o. Zack v. Siberhals, m. Chyma z Prošova dvora)

Čtěte dále
Publikováno: 6.4.2016 14:03:46
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Ve dnech 2. – 3. dubna se v ZKO Svatoslav – kynologickém areálu Bochovice, konala výběrová soutěž na MČR IPO 2016.
Celkem se zúčastnilo 33 účastníků, z čehož 1 odstoupil a 1 byl diskvalifikován. Výběrovou soutěž posuzovali Jiří Kolář (stopy), Jiří Vychodil (poslušnost) a Martin Pejša (obrany). Figurování obran se zhostili Václav Kuncl a Jiří Mach. Jako náhradník byl zvolen Milan Římek. Vedoucím celé akce byl Jiří Čejka.
Foto: H. Vymazalová

Čtěte dále
Publikováno: 6.4.2016 13:59:15
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Závod proběhl v pondělí 28. března v ZKO Libeň. Třídu OB-Z a OB3 posuzoval pan rozhodčí Lukáš Jánský a třídu OB1 a OB2 paní rozhodčí Kristýna Másilková. Role stewardů se zhostily Zuzana Coufalová (OB-Z, OB3) a Radka Dacejová (OB1, OB2). Do třídy OB3 bylo celkem přihlášeno 8 týmů, do třídy OB2 rovněž 8 týmů, do třídy OB1 17 týmů a do třídy OB-Z 13 týmů.

Foto: K. Kopcová

Čtěte dále
Publikováno: 5.4.2016 10:08:02
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Obedience

Přejeme všem našim čtenářům veselé a klidné Velikonoce!
Redakce PPČ

 

Čtěte dále
Publikováno: 24.3.2016 12:16:20
Kategorie: Výcvik a sport

Meno Moniky Olšovskej je v slovenských dogdancingových vodách pojmom. Veď vyhrať kategóriu Heelwork to Music na Cruft´s sa nepodarí každému, obstoja jedine tí najlepší. Video zverejnené na internete však hovorí jasnou rečou – Monika a jej borderka Arsi boli skrátka fantasticky zohratým párom a ich tanec bol pastvou pre oči i dušu!

Čtěte dále
Publikováno: 21.3.2016 9:48:08
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Tanec se psem

Několik slov pro osvěžení paměti těm, kteří se různými cestami snaží o začlenění tohoto svazu do řad Českého kynologického svazu (ČKS).
Pamětníci si jistě vzpomenou, v jaké situaci se ocitla česká kynologie po rozpadu Svazarmu v roce 1990. Jen připomenu moratorium na majetek všech odborností bývalého Svazarmu. Díky nemalému úsilí se podařilo hrozbu propadnutí veškerého majetku (tedy i cvičáků) zažehnat, ale vyvstala otázka „Co a jak dále?“ Armáda ani vnitro nejevily o nás zájem. Logicky tedy došlo k tomu, že jsme se jakožto členský subjekt Sdružení technických sportů a činností (později přejmenovaného na Sdružení sportovních svazů ČR) staly nedílnou součástí sportovního prostředí v ČR.
Tomu všemu, zkušební a soutěžní řády nevyjímaje, bylo nezbytné vše podřídit. A tak se také stalo. Zjednodušeně řečeno – kynologie se stala sportem.

Čtěte dále
Publikováno: 18.3.2016 10:11:40
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: TART

V sobotu na Crufts proběhla i mezinárodní soutěž v dogdancingu, kde se představilo 13 týmů. Letos poprvé se jí současně zúčastnily dvě Češky – úřadující mistrně republiky a naše autorka Irena Ištvánková s fenkou border kolie Mystic Layla Aibara (za Českou republiku) a Lucie Plevová se psem border kolie Power Jump Aibara (za Japonsko). Obě Češky se svými psy předvedly fantastické výkony, které pro ně znamenaly přední umístění.
Foto z MR: M. Irglová

Čtěte dále
Publikováno: 15.3.2016 9:11:16
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: dogdancing

Přinášíme vám první zveřejněné startovní listiny pro výběrové soutěže v Rakovníku a Rožmitálu pod Třěmšínem.

Čtěte dále
Publikováno: 6.3.2016 20:43:26
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

Dosud jsme se v našem seriálu o obraně v podstatě zabývali „jen“ kousáním psa, ale oddíl C – obrana podle MZŘ IPO i NZŘ – začíná revírem, byť je tento cvik je v NZŘ nazýván „průzkum terénu“ a v MZŘ IPO „vyhledání figuranta“. Při tomto cviku pes systematicky vyhledává figuranta. U MZŘ IPO se revír provádí zásadně na umělé úkryty – zástěny. Pouze u NZŘ je možné provádět průzkum – revír v přírodním terénu. Až na ojedinělé výjimky se revír i u tohoto ZŘ provádí na zástěny – makety umístěné na cvičišti nebo na hřišti. Požadavky na provedení jsou však prakticky stejné, proto si tento cvik probereme v této všeobecné části, a pro jednoduchost budu používat zažitý název „revír“.

Čtěte dále
Publikováno: 1.3.2016 15:35:16
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

Ovce reagují jinak než krávy či koně anebo třeba husy. Umí to čuvač rozlišit a chovat se tak, jak se po něm žádá? To jsou jen dva naše dotazy z mnoha, které jsme v čísle 3 položili Kateřině Brtníkové, která pase se svým slovenským čuvačem Brianem. Pokud vás zajímá pasení či se mu svým psem (a je jedno jakého plemene je) nenechte si tento obsáhlý a zajímavý rozhovor určitě ujít! Víte například, jaký je rozdíl v pasení mezi čuvačem a border kolií?

Čtěte dále
Publikováno: 1.3.2016 9:42:42
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Pasení
<<<123>>>