Ostatní

In urna elit, bibendum a, consequat vel, rutrum at, justo. Aliquam erat volutpat. Aliquam erat volutpat. Ut nisl magna, fermentum eget, consequat ac, varius a, nisl. Proin risus. Mauris vel risus. Maecenas varius. Pellentesque nisl urna, adipiscing nec, accumsan nec, tincidunt vel, velit. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Nullam eleifend, nulla at adipiscing semper; ante purus porttitor nunc, eu sodales justo ipsum eget libero. Curabitur feugiat, erat eu porta eleifend, velit tellus hendrerit diam, vel convallis nisl enim ut urna. In vel mi quis tortor tristique pretium.
<<<123>>>

Velmi zajímavé téma, skvěle zpracované – to je článek našeho spolupracovníka, chovatele a veterinárního lékaře MVDr. Milana Štourače CSc.  v aktuálním čísle našeho časopisu (tedy 9). Téma pro mnohé úsměvné, ale pro majitele některých plemen VELMI důležité! Riziko se týká se tedy všech psů a některých plemen obzvláště. Víte, co je to „nesnášenlivost ivermektinu u kolií“?

Čtěte dále
Publikováno: 30.8.2018 14:28:15
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Toto je téma v našem aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 9 - Dobrý den pane doktore, mám na vás dotaz: jaké je riziko, že pejsek chytne nemoc od člověka? Mám na mysli klasické lidské virózy, jako jsou bolení v krku, rýma, kašel… Popř. které viry, bakterie nebo parazité jsou přenosné ze psa na člověka nebo opačně? Moc děkuji. Marcela Nejezchlebová, Křtiny. Asi jediné onemocnění, kterým může člověk nakazit psa, je infekce prvokem Girardia lamblia. Jde o parazitární onemocnění trávícího aparátu zvířat i lidí, které je rozšířeno po celém světě včetně zemí s vysokým hygienickým standardem. Hlavním klinickým projevem jsou průjmy různé intenzity, velmi často se opakující. Trusem pacienta jsou vylučována klidová, velmi odolná stádia tzv. cysty. Cysty znečišťují vodu a prostředí a po jejich pozření psem či člověkem se uzavírá jejich životní cyklus.

Čtěte dále
Publikováno: 27.8.2018 16:31:59
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Venku sice ještě panují vedra, my už přicházíme s prvním podzimním (zářijovým) číslem Psa. A naše témata jsou prostě ze života: Co dělat, aby se pes neztratil, a co dělat, když se náhodou ztratí? Jak pomáhá nejen myslivcům GPS pro psy a jaké je nejlepší vybavení do přírody pro vás i vašeho psa? O tom to všem je velké téma měsíce Pes a myslivost.
Malí řvouni versus jemné duše v křehkém těle – vídáme je téměř denně. Pejsci malých plemen, uštěkaní, bojácní, bez opory svých pánů. A přitom návod, jak neudělat z malého psa uštěkance, je tak jednoduchý…
Má váš pes rád zmrzlinu? Je vůbec pro psy vhodná? MVDr. M. Štourač vám poradí v článku „Dejte mu taky trochu líznout…“ Ve veterině se podíváme na věčný letní problém zvaný osina a řekneme si, kdy a proč může být koňský trus nebezpečný pro psy. Odpovíme na dotaz čtenářky, jaké je riziko nákazy psa od člověka, a v pravidelném seriálu o biochemickém vyšetření krve se podíváme na chlor. Představíme vám také nástroje na trimování a příběh mopse Morrise na vozíčku.
Plemen měsíce je „český pes pro českou krajinu“ – český fousek, v jehož portrétu se dozvíte zajímavosti z historie i chovu, a přinášíme i příběh chovatelů, kteří se vydali za svými fousky až za polární kruh. Fouska srovnáme se dvěma dalšími plemeny ohařů – slovenským hrubosrstým a německým drátosrstým, a také s plemenem Korthalsův griffon.

Čtěte dále
Publikováno: 24.8.2018 5:43:02
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

V čísle 8 začínáme se staronovou rubrikou Poradna, v níž budou naši odborníci odpovídat na dotazy čtenářů. V čísle 8 se budeme věnovat letní hrozbě v přírodě - zmiji a chirurgické prevenci proti torzi žaludku zvané gastropexe. Na oba dotazy odpoví MVDr. Milan Štourač, CSc.

Zmije
Dobrý den pane doktore,
chtěl bych se zeptat na uštknutí psa zmijí. Jaké mohou být příznaky a jak to psi snášejí? U nás je poměrně dost zmijí, a jelikož hodně chodíme po lesích a loukách, může psa kdykoli kousnout a já si toho třeba nevšimnu. Děkuji za odpověď. Petr


Letošní extrémně teplé jaro možnost setkání s tímto jediným u nás žijícím jedovatým hadem urychlilo. Zmije vyhledává slunné a vlhké lokality. Můžeme ji nacházet na okrajích lesů, kamenných náspech, na březích rybníků, prosluněných pasekách a horských loukách, případně rašeliništích. Nenajdeme ji v nížinách pod 300 m n. m., tam se setkáváme pouze s nejedovatou užovkou nebo slepýšem, který patří mezi ještěrky.

Čtěte dále
Publikováno: 3.8.2018 10:03:30
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Letošní horké jaro a předpovídané žhavé léto je a bude exponovaným obdobím pro různá onemocnění kůže našich čtyřnohých kamarádů. Jedním z nich je specifický proces na kůži psů, který kromě označení hot spot, tedy „horké místo“, označujeme také jako pyotraumatická dermatitida, akutní mokvavá dermatitida nebo např. letní zánět kůže. Mezi běžné příčiny vzniku hot spotu patří parazité, alergické reakce, infekce a teplé počasí ve spojení s vlhkem. Onemocnění je často způsobeno místní alergickou reakcí na tyto specifické podněty, které nutí psa někdy až k maniakálnímu sebepoškozování, kdy se škrábe, kouše, vylizuje nebo odírá v důsledku lokální bolestivosti nebo neutuchajícího pocitu svědění. Nejčastější vyvolávající příčinou je lokální reakce na štípnutí hmyzem. Jde především o blechy, ale je možná reakce i po klíštěti, dokonce i po poštípání komáry nebo mravenci. Důležitou roli mohou hrát i parazité vyvolávající svrab a dravčíci. K hot spotu může vést také porušení celistvosti kůže např. trnem, osinou, některými jinými semeny trav, ale též jakákoliv poranění nebo odřeniny kůže, případně působení dráždivých látek. Na vině může být i špatná hygiena a nedostatečná péče o kůži a srst. Velmi častou příčinou je zapaření kůže po koupání. Zvláště u plemen s dlouhou a bohatou srstí typu novofundlandský pes, čau čau, zlatý retrívr, bernský salašnický pes, moskevský strážní pes   dochází po koupání a následném vystavení teplu bez důkladného provzdušnění srsti ke vzniku zapařenin a následnému hot spotu. Je možné i spolupůsobení orgánových onemocnění, např. záněty uší nebo análních váčků.

Čtěte dále
Publikováno: 31.7.2018 13:26:02
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Léto klepe na dveře a s ním i krásné slunečné počasí, které je jako stvořené k poflakování se pěkně v chládku u bazénu s koktejlem v ruce. Ale jak zvládnout horka v případě, že se vyskytujeme v ulicích měst pokrytých rozpáleným betonem nebo na aktivně trávené dovolené, víkendovkách, táborech či závodech a po našem boku se zmoženě toulá pan pes?

Přirozené mechanizmy ochlazování psího těla
Cílem termoregulačního systému je zjednodušeně ochladit krev a následně celé tělo na „provozní teplotu“. Termoregulace psů však funguje na jiných principech nežli lidská. Psi na rozdíl od nás nemají kůži posetou potními žlázami, naopak ji obklopuje velké množství chlupů.
První reakcí těla na zvýšení tělesné teploty jsou změny v oběhovém systému. Dojde k reflexnímu roztažení drobných cév na povrchu těla, a aby srdce vyrovnalo tlak v oběhu, zvýší tepovou frekvenci. Tento důmyslný systém odvádí teplo z „jádra“ těla na jeho „okraj“, odkud jej může odvést do vnějšího prostředí.

Čtěte dále
Publikováno: 27.7.2018 13:33:13
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Stále častěji cítím pocit smutku při pohledu na staré psy, které vídám při našich každodenních vycházkách za ploty vesnických domků. Máme nyní doma čtyři psí veterány: fenu velkého černého špice Andělku (13 let), křížence rotvajlera a novofundlandského psa Montyho (12 let), jezevčici Hepinku (11 let) a křížence středoasiata Merlina (7-8 let). Merlin by sice věkem k veteránům ještě nepatřil, ale se svým postižením je na tom hůře než oni. Teď je mi moc smutno u zahrady roky hlídané asi desetiletým mohutným německým ovčákem, který za sebou „tahá zadek“. Kluk sešel rychle a bohužel jsem přesvědčena, že jeho majitelé mu nijak léky, pohybem, kloubní výživou nepomáhají. Prostě TO patří k ovčákům a stáří… Pokud bych měla stejný pohled, rozhodně už Monty, Merlin ani Andělka nežijí. Proč lidé mnohdy věnují pozornost, lásku a péči jen štěňatům a aktivním psům?

Čtěte dále
Publikováno: 27.7.2018 12:05:29
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Stříhání plemen psů s dlouhou či středně dlouhou srstí v letním období budí velké emoce a pravidelně vyvolává vášnivé diskuse
křížem krážem sociálními sítěmi. Dělí pejskařskou veřejnost na dva tábory, které se často dost nekompromisně odsuzují. Je však možné vytvářet snadno od stolu tak radikální soudy? Tento článek vám pomůže získat představu o tom, jak funguje psí srst, a v případě, že se rozhodujete, zda stříhat, či nestříhat, učinit kvalifikované rozhodnutí.

Čtěte dále
Publikováno: 25.7.2018 16:09:01
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Poznáte, ke kterému plemeni patří dvouměsíční štěně na fotografii v čísle 8 na straně 46? Napište nám na adresu redakce@pespritelcloveka.cz spolu se svým jménem a poštovní adresou nejpozději do 4. srpna. Tři výherci získají lososový olej Grizzly Salmon Oil.

Čtěte dále
Publikováno: 25.7.2018 12:28:30
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Bazénů kolem rodinných domků poslední roky přibývá jako příslovečných hub po dešti. Proč vlastní bazén v letních, téměř tropických, dnech nedopřát i našemu psovi? Rozhodně nás nečeká nespočet terénních úprav ani velké finanční náklady jako u bazénu lidského. Jak si ale vybrat bezpečný a alespoň trochu odolný bazén pro psa? Na to jsme se zeptali pana Petra Forala, jehož firma bazény pro psy již roky nabízí…

Čtěte dále
Publikováno: 23.7.2018 12:57:46
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
<<<123>>>