Ostatní

In urna elit, bibendum a, consequat vel, rutrum at, justo. Aliquam erat volutpat. Aliquam erat volutpat. Ut nisl magna, fermentum eget, consequat ac, varius a, nisl. Proin risus. Mauris vel risus. Maecenas varius. Pellentesque nisl urna, adipiscing nec, accumsan nec, tincidunt vel, velit. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Nullam eleifend, nulla at adipiscing semper; ante purus porttitor nunc, eu sodales justo ipsum eget libero. Curabitur feugiat, erat eu porta eleifend, velit tellus hendrerit diam, vel convallis nisl enim ut urna. In vel mi quis tortor tristique pretium.
<<<123>>>

Vánoce jsou emotivní svátky a mnoho lidí má chuť pomoci jiným, což je chvályhodné. Mezi dobré skutky patří podpora finanční či materiální i pro psí útulky, azyly. A možná některé napadne i adoptovat psa bez domova. Zvláště v době, kdy na Facebooku jsou denně nabízeny desítky, stovky fotografií psů a především jejich pohnutých osudů, je tak jednoduché od počítače ztratit reálný pohled na své možnosti a schopnosti. „Dnes je mnoho organizací, které pomáhají psům ze zahraničí a nabízejí je v České republice. Zde je nutné vybrat organizaci respektující zákony, které rozhodně nejsou jen „zbytečným bičem“, a psi dovážejí očipované, plně očkované. Je mi velmi smutno, kolik rádoby záchranářů klidně převeze psy ze zahraničí neočkované a neřeší možnou psinku, velmi častou parvovirózu, ostatně i vzteklinu. Tohle „záchranářství“ se může ošklivě vymstít, věřte mi, že tyto případy parvovirózy například ze Slovenska nejsou vůbec výjimečné… Ač některé tyto organizace sama podporuji, začínám mít při pohledu na velmi vzrůstající množství takto dovezených psů poněkud nepříjemný pocit. Mnohdy si je už lidé nevyzvednou v den příjezdu do ČR, velmi často už po týdnu nevědí, co se psem, jiní po půl roce hledají psu nový domov, neb psa nezvládli. Ono na Facebooku podpořeném výkřiky dam typu: „Bože, dejte mu šanci na život! Vemte si toho chudáčka někdo, bude vám do konce života vděčný jako moje Ťapka!“ mnozí získají pocit, že jsou konečně účastníky velkého příběhu. A po projevení zájmu přijde i potlesk a pochvalné výkřiky a díky. Jenže tihle lidé pak nepomohou, až někdo zjistí, že pes kňučí, tahá na vodítku, vrčí na cizí psy – prostě potřebuje jen výchovu. Pak vám poradí: „Dejte mu čas. Kdoví co chudáček zažil… Chce to jen lásku!“ NIKOLI! Chce to čas a práci, milé pseudozáchranářky od jedné Ťapky. Ano, máte pravdu, VELMI mi toto vadí! Protože „onen omyl“ mnohdy znamená jen pár nepříjemností, než psa jako „ k ničemu“ či „problémového“ pošlou pryč. A pominu-li trápení x-krát vráceného psa, tato samolepka mu k hledání nového domova nepomůže. Ba právě naopak! Mnozí psí úžasňáci tak žijí celý svůj život v útulku, protože jsou „problémoví“ a jako jediný argument pro toto doslova likvidační tvrzení se uvádí „důvody oněch majitelů“ formulované přivrácení tak, aby bylo hlavně jasné, že ONI za nic nemohli!

Čtěte dále
Publikováno: 14.12.2017 10:49:29
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Ve středu 1. 11. 2017 nabyla účinnosti jedna z nejrozsáhlejších novel veterinárního zákona v jeho historii. Novela přináší řadu změn zejména směrem k chovatelům psů a provozovatelům útulků pro zvířata s cílem usnadnit kontroly těchto zařízení a omezit existenci problémových chovů (tzv. množíren). Malým zemědělcům novela přináší liberalizaci pravidel pro provádění domácích porážek a také rozšíření možností přímého prodeje jejich produkce. Pro její plné pochopení jsme požádali o spolupráci a zodpovězení dotazů „jejího tvůrce“ - ústředního ředitele Státní veterinární správy MVDr. Zbyňka Semeráda.
Mnoho majitelů psů je zmateno a problém nepochopení začíná již u bodu, kdo je brán zákonem tedy i novelou jako chovatel?
Chovatelem je podle § 3 odst. 1 písm. a) veterinárního zákona: „každý, kdo zvíře nebo zvířata vlastní nebo drží, anebo je pověřen se o ně starat, ať již za úplatu nebo bezúplatně, a to i na přechodnou dobu.“
Co se stane, když si rozepíše psy, resp. feny, rodina mezi sebe?
Pro řádné splnění oznamovací povinnosti chovatelů žijících ve společné domácnosti se počet fen sčítá. 
Týká se to i fen kastrovaných?
Při oznamovací povinnosti chovu pěti a více fen se nerozlišuje mezi fenami kastrovanými a nekastrovanými, oznamovací povinnost tedy platí v současnosti pro obě skupiny stejně.
Kdo jsou chovatelé služebních psů, psů se zvláštním výcvikem, vodicích psů, asistenčních psů, psů určených k odhalování výbušnin a loveckých psů? Jací jsou to psi? Jak a komu prokáží majitelé, že jejich feny patří do jednotlivých vyjmenovaných skupin?

Čtěte dále
Publikováno: 8.12.2017 12:11:10
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

S nostalgií vzpomínám na dobu svého dětství, kdy sehnat knihu o psech byl pro rodiče často neřešitelný problém. A tak jsem pod stromečkem našla slovenskou knihu Motýle zblízka či Atlas trav. Po revoluci se s knihami o psech doslova roztrhl pomyslný knižní pytel, bohužel, nedobré kvality – stačily jen fotografie, u monografií pak deset stran věnovaných skutečně plemeni. I dnes je nabídka knih všech žánrů obrovská, denně vychází 50-70 novinek. Knihu může napsat i vydat každý bez ohledu na cokoli. Přiznám se, že mám obrovskou knihovnu, ale současných knih věnovaných psům je tam poskrovnu. Mám ráda knihy, kde je znát reálná zkušenost autora. Naopak mě zcela míjí trend teoretických her se slovy a odbornou terminologií, kterou neznat znamená nebýt pejskařem. Terminologií úvah, ba esejů lidí, kde reálná zkušenost s výchovou a výcvikem psů prostě chybí…

Čtěte dále
Publikováno: 8.12.2017 11:58:42
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Již pátým rokem organizuje internetový obchod www.krmeni.cz charitativní sbírku pro psy a kočky v útulcích. Ke každému vašemu příspěvku přispěje www.krmeni.cz stejnou měrou. Po ukončení sbírky (31. 1. 2018) vám budou zaslány informace o celkové vybrané částce a kam vaše pomoc směřovala.

Čtěte dále
Publikováno: 6.12.2017 12:08:07
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Naše čtenářka nám poslala tento dotaz – „Mám malého černého knírače, který má hnědé vousy. Chovatelka mi říká, že je to tím, že mu po každém pití vody z misky neutírám vousy. Je to možné? Opravdu mu voda takto zabarvuje vousy?“ a MVDr. Milan Štourač ji odpověděl v aktuálním čísle PPČ č. 12, které je nyní právě v prodeji. „Ano, možné to je. Ke změně barvy srsti může ale docházet i z jiných důvodů anebo jejich kombinací.
Barva srsti je závislá na množství pigmentu, který se nachází v růstové cibulce chlupu. Speciální kožní buňky produkují dva typy pigmentu – žlutočervený feomelanin a hnědý až černý eumelanin. Kombinací těchto dvou pigmentů s podporou různých dalších genů pak vznikají různé barevné odstíny srsti – proto může mít pes na odlišných místech svého těla různou barvu. Hlavním faktorem změny barvy psí srsti v období růstu nebo v době její výměny je genetická informace, kterou jedinec získal od svých rodičů. Ale to je jiné téma.“

Čtěte dále
Publikováno: 4.12.2017 9:22:31
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Odpověď nejen na tuto otázku hledá ve svém úvodníku v aktuálním čísle 12 šéfredaktorka našeho časopisu. A co si myslíte vy, jaké jsou vaše zkušenosti s „nedokonalými“ psy na výstavě? Patří tam dnes vůbec? „Poprvé a naposledy jsem přihlásila naše dvě starší děti a jejich border kolie na výstavu. Dlouho a pečlivě jsem vybírala rozhodčího, který by je měl posoudit. Nešlo mi o posudek, výsledek, tak proč ono váhání? Synův jeden a půlroční borderák jménem Dárek si jako štěně komplikovaně zlomil zadní nohu a absolvoval x operací, které změnily jak tvar nohy, tak její délku. Nohu má kratší, s čímž se psí tělo vyrovnává pochopitelně lépe než lidské, ale logicky se mu změnilo i postavení předních končetin. Zkrátka pes rozhodně nemá ideální chody. A pro změnu druhý borderák, dceřin ani ne půlroční Škubánek, má „cestující“ varlátko. Nešlo mi tedy v žádném případě o „dobré“ hodnocení psů, ale pouze o přístup rozhodčího k vystavovatelům, kteří nemají „ideální“ psy. Ano, naše děti vědí o kvalitách či problémech svých psů, ale milují je a chtěly si je vystavit, a proč by také nemohly? Copak výstavní kruhy patří jen ideálním psům a neslouží již i jako informace o vzhledu či problémech jednotlivých plemen? Chodí se dnes do kruhu tedy JEN vyhrávat? Zkrátka hledala jsem rozhodčího, který z dětí hned po vstupu do kruhu neudělá arogantně hlupáky, proč tam s takovým psem lezou… A vězte, že jsem takových „posouzení“ již pár viděla, slyšela a vždy mi bylo jen smutno. Pro mnohé rozhodčí (bohužel možná i počtem posuzovaných psů či tlakem na správného vítěze) se stal pes na první pohled neideálního vzhledu či s vadami jen chvílí zdržení, brzdícím ty dokonalé. Možná je to dáno i smutným a známým faktem, že se někteří rozhodčí drží při posouzení jen pár nastudovaných plemenných znaků, ty tabulkově ohodnotí a zapomněli vidět, „cítit“ psa i dvojici jako celek.“

Čtěte dále
Publikováno: 29.11.2017 15:56:28
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Poznáte plemeno na fotografii na straně 98 v čísle 12, které je od dnes v prodeji? Napište nám na adresu redakce@pespritelcloveka.cz spolu se svým jménem a poštovní adresou nejpozději do 4. prosince a jeden z vás získá poukaz do psího salonu Adylatre v hodnotě 900 kč.

Čtěte dále
Publikováno: 24.11.2017 9:26:30
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Proč? Poslední letošní číslo přináší velice diskutovanou novelu veterinárního zákona o hlášení počtu fen v domácnostech. Stejně tak poradíme, jak dočasky, azyly podle novely správně nahlásit. Položli jsme se několik důležitých otázek Státní veterinární správě a odpovědi najdete v čísle 12 PPČ!
Rozhodli jste se pořídit psa z útulku? Na co všechno je potřeba myslet předem? Proč je důležité si tento závažný krok velmi dobře promyslet? Co pro vás má být podstatné nejen při výběru? Své zamyšlení přináší naše šéfredaktorka S. Čermáková.
Vánoce, Vánoce… a jsou tady zase! A všechno voní… Jak vnímá vůně Vánoc náš pes, kterého čich je neporovnatelně citlivější než lidský? Dozvíte se v Tématu měsíce, které přináší také vánoční tipy na dárky pro vás i vašeho čtyřnohého kamaráda. Nechybějí ani recepty na dobroty pro vašeho čtyřnohého mlsouna.
Pokračujeme seriálem o border koliích a řekneme si něco o epilepsii – jak se k této nemoci stavějí chovatelé a klub tohoto plemene? Kde najdete informace o postižených jedincích?
Plemenem měsíce je malý knírač – odvážný hlídač i laskavý přítel, který ani po staletích neztratil žádnou ze svých skvělých vlastností rodinného a sportovního psa. Nenechte si ujít jeho portrét a rozhovory s výcvikáři těch nejspěšnějších malých kníračů u nás.

Čtěte dále
Publikováno: 23.11.2017 11:44:26
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Na Písecku byla v tomto týdnu potvrzena Aujeszkyho choroba u uhynulého loveckého psa. Pes se s největší pravděpodobností nakazil od divočáka, s nimž přišel do kontaktu během lovu. Jedná se o druhý potvrzený úhyn psa na tuto nákazou na území České republiky v letošním roce. V tuzemských chovech domácích prasat se nebezpečná nákaza nevyskytuje a ČR si díky tomu udržuje status „země prosté“ této nákazy. U  divokých prasat je však onemocnění poměrně rozšířené. Státní veterinární správa (SVS) proto znovu upozorňuje lovce, aby se snažili zabránit svým psům v přímém kontaktu s divočáky. Chovatelé hospodářských zvířat by pak měli dodržovat preventivní opatření proti zavlečení nákazy. Pro člověka není nemoc nebezpečná, pro psy a další domácí zvířata je však smrtelná.

Čtěte dále
Publikováno: 23.11.2017 10:39:05
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Nedávno mi jedna čtenářka napsala, jaké mám velké štěstí na hodné a poslušné psy… Ano, mám skvělé psy a přála bych si mít tuhle psí partu až do konce svého života. Nicméně se všemi byla a je nějaká práce, každý je naprosto jiný. A s klidným srdcem mohu napsat, že ani jeden nesplnil očekávání či představy, se kterými jsme si je pořídili… V tomto ohledu mám šťastnou povahu – nevadí mi to a jsem vděčná za cestu jinou, než jsem si na počátku naší společné cesty uměla jen představit. Nicméně rozčílit mě naši psi samozřejmě umějí a některými svými slabůstkami mě točí stabilně. Třeba…
Třeba nejstarší fena velkého černého špice Andělka. Tam, kdy ostatní psi dávno přijmou pravidla, ona celý život vymýšlí věci jinak. Nicméně roky mě točí její potřeba na vycházkách x-krát vykonávat velkou potřebu (tedy v jejím případě malou jak od králíka), kterou ale musíte uklidit. Neb miluje chodníky, přechody pro chodce a místa, kde je x lidí… Nicméně ke stáru snad dostala rozum. Činí tak již jen dvakrát za vycházku. Ale začala při chůzi nahlas prdět. Bez ohledu na stravu, a na zahradě jsem ji ještě nikdy neslyšela! Na vycházkách ji slyší lidé široko daleko a pochybuji, že ty zvuky přiřadí k černému „voříškovi“.

Čtěte dále
Publikováno: 3.11.2017 10:52:51
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
<<<123>>>