Australská kelpie

AUSTRALSKÝ KELPIE

Portrét plemene: 6/2007, 8/2012

 

 

 

 

 

 

 

 

Spadá pod klub:
Chovatelská stanice

Zde může být i vaše chovatelská stanice. Pro více informací pište na redakce@pespritelcloveka.cz
AUSTRALSKÝ KELPIE
 (Australian Kelpie)


ZEMĚ PŮVODU: Austrálie

DATUM PUBLIKACE ORIGINÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 11.09.1989

POUŽITÍ: ovčácký pes

ZAŘAZENÍ PODLE F.C.I.:     Skupina 1     ovčáčtí a pastevečtí psi
                    Sekce 1    ovčáci
                    Se zkouškou z výkonu.

CELKOVÝ VZHLED: celkový vzhled odpovídá mrštnému, aktivnímu psovi vysokých kvalit, spojujícímu výbornou svalovou kondici s velkou pružností končetin a schopností neúnavně pracovat. Nesmí jevit žádné známky přílišné hubenosti.

POVAHA / TEMPERAMENT: kelpie je velmi pozorný, horlivý a vysoce inteligentní, s jemnou a učenlivou povanou a téměř nevyčerpatelnou energií, s velkou věrností a oddaností svěřeným úkolům. Má přirozený instinkt a přístup k práci s ovcemi, jak ve volné krajině, tak v ohradě. Jakákoliv vada ve stavbě těla nebo v povaze, která neodpovídá pracovnímu psovi, musí být považována za neodpovídající typu.

HLAVA: v dobrém poměru k velikosti psa. Celkový tvar a obrysy vytvářejí dosti liščí výraz, který je změkčen mandlovýma očima.

MOZKOVNA:
Lebka: lehce zaoblená a mezi ušima široká. Čelo probíhá v rovném profilu až ke stopu.
Stop: vyjádřený.

OBLIČEJOVÁ ČÁST:
Nosní houba: barva odpovídá barvě srsti.
Tlama: jasně modelovaná a vyznačená, upřednostňována je tlama lehce kratší než mozkovna.
Pysky: pevné a suché, bez známek volnosti.
Zuby: zuby mají být zdravé, silné a rovnoměrně rozmístěné, spodní řezáky jsou za horními, bez ztráty kontaktu, tj. nůžkový skus.
Líce: nejsou hrubé ani vystupující, ale zaoblené k tlamě.
Oči: oči jsou mandlového tvaru, střední velikosti, s jasně vyznačenými koutky, s inteligentním a horlivým výrazem. Barva očí je hnědá, harmonizující s barvou srsti. U modrých psů je přijatelná i světlejší barva oka.
Uši: uši jsou vztyčené a stoupají k jemné špičce, jejich kůže je jemná, ale v bázi silná. Uši jsou nasazené na lebce široce a směřují dopředu, jsou lehce zaoblené na vnějším okraji a střední velikosti. Vnitřek ucha je dobře osrstěn.

KRK: krk je střední délky, silný, lehce klenutý, postupně přechází v plece. Bez volné kůže, s dostatečným osrstěním tvořícím límec.

TRUP: délka psa od předhrudí k hrbolkům kosti sedací je větší než kohoutková výška v poměru 10 : 9.
Hřbetní linie: pevná, rovná.
Bedra: silná a dobře osvalená.
Záď: poměrně dlouhá a spáditá.
Hrudník: spíše hluboký než široký.
Hrudní koš: dobře klenutý.
Slabiny: dobré hloubky.

OCAS: v klidu je ocas svěšený v lehkém oblouku. V pohybu nebo v afektu může být zvednutý, ale nikdy nesmí být nesený nad vertikální linií procházející kořenem ocasu. Je osrstěn huňatou srstí. Je nasazen v prodloužení spadající zádě a dosahuje zhruba k hleznu.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY: hrudní končetiny jsou svalnaté se silnou, dobře modelovanou kostrou, rovné a paralelní při pohledu zpředu.
Plece: suché, osvalené, šikmo uložené, s ramenními lopatkami uloženými blízko ke kohoutku.
Nadloktí: v pravém úhlu k ramenní lopatce.
Lokty: nevytočené ven ani nevtočené dovnitř.
Nadprstí: při pohledu ze strany má být nadprstí lehce šikmé, což zajišťuje pružnost pohybu a schopnost rychlého manévrování.

PÁNEVNÍ KONČETINY:
mají vykazovat šířku a sílu. Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny, od hlezen k tlapkám, rovné a paralelní, s postojem ani úzkým ani širokým.
Koleno: dobře zaúhlené.
Hlezno: dostatečně nízko uložené.
Tlapky: kulaté, silné, s hlubokými polštářky, kompaktní, dobře klenuté prsty a silné krátké drápky.

POHYB: k dosažení téměř neomezené vytrvalosti vyžadované od pracovního ovčáka v rozlehlých otevřených prostorách musí kelpie mít dokonale zdravou tělesnou stavbu i pohyb. Jakýkoliv sklon ke kravskému postoji, ven vyklenutým hleznům, topornosti, volným plecím nebo omezenému, vázanému, nekoordinovanému pohybu je závažnou vadou. Pohyb je volný a neúnavný a pes musí mít schopnost dobře manévrovat i ve vysoké rychlosti. V klusu mají tlapky tendenci se se zvyšující se rychlostí vzájemně přibližovat, ale v klidu pes stojí dostatečně široce.

OSRSTĚNÍ:

SRST: srst je dvojitá, s krátkou hustou podsadou. Krycí srst je uzavřená, každý pesík je rovný, tvrdý a ploše přiléhající, takže srst je voděodolná. Pod trupem až dozadu ke končetinám je srst delší a u stehen tvoří malé praporce. Na hlavě (včetně vnitřku ucha), na hrudních končetinách a tlapkách je srst krátká. Na krku je delší a hustší, tvoří límec. Ocas je huňatě osrstěný. Příliš dlouhá i příliš krátká srst je vadou. V průměru má být srst na trupu 2 až 3 cm dlouhá (cca ¾ až 1 ¼ palce).

BARVA: černá, černá s pálením, červená, červená s pálením, plavá, čokoládová a kouřově modrá.

VÝŠKA:
Výška v kohoutku:     psi: od 46 do 51 cm (asi 18-20 palců).
feny: od 43 do 48 cm (asi 17-19 palců).

VADY: jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.

Pozn.: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.

Vložil: IvetaP
Publikováno: 15.12.2000 23:35:12
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina