Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

<<<123>>>

Ač dnes jsou dnes školky pro štěňata prezentovány jako něco bezpodmínečně nutného ke správnému psychickému a sociálnímu chování štěněte, NENÍ tomu tak. Nemůžu pochopit, že si někdo pořídí štěně, aby jej denně na několik hodin hodil do psí školky a vyzvedl si jej poté unaveného a „vychovaného“. Co myslíte, vytvoří si tak se psem vážně pevný vztah? Vztah se tvoří prožíváním každodenního života SPOLEČNĚ. Tak se učíte číst svého psa a on vás, znáte jeho řeč těla a on vaši, až dojdete do bodu, kdy slov/povelů není třeba. Ale JE TO SPOLEČNÁ CESTA! Pokud chcete se štěnětem navštěvovat školku pro štěně společně, je to něco jiného, byť i zde NIKOLI nezbytně nutného. Jak ale poznat dobrou školu pro štěňata? Jakých věcí si všímat? To je naše velké téma v aktuálním čísle 6, které je nyní v prodeji.

Čtěte dále
Publikováno: 28.5.2019 11:47:34
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Od 1. ledna 2020 čeká všechny chovatele i majitele psů velká novinka – povinné čipování v návaznosti na očkování proti vzteklině. Co je to čip a čipování? Jak se novela zákona dotkne chovatelů, kteří své odchovy dodnes pouze tetují? Pomůže tento zákon v boji proti množírnám? Vše o čipování se dozvíte z velkého tématu měsíce na 7 stranách.

Ač to tak nyní podle počasí nevypadá, léto je za rohem a s prvními teplými dny mnozí z nás vytahují kolo nebo koloběžku a chystají se do přírody i se svým čtyřnohým parťákem. Jak je to však s vedením psa u kola z hlediska právních předpisů? I to je naše téma a přidali jsme i test sedačky na kolo pro psa!

Proč dochází k pokousání psem? – tuto otázku si položil František Hrach, známý především jako majitel bílé kanadské vlčice Lupíny a jejího syna. Znáte kyblíčkovou hru? Pojďme se podívat na jednoduchou hru, která vám může pomoci například při pro psa nepříjemné situaci, jako je čištění uší. Věnujeme se také školkám pro psy a štěňata – jsou nezbytné, anebo jde pouze o výnosný byznys? Na co si dát pozor a jak poznat tu správnou?

Plemenem měsíce je appenzellský salašnický pes, kterého vám představíme hlavně jako skvělého pracanta a všestranného psa pro různé druhy sportů a aktivit. Znáte jeho příbuzného appenzellského shilta? I o něm se dočtete v samostatném článku. Z méně známých plemen se podíváme na rumunského obra carpatina – dodnes neúnavného strážce horských stád a usedlostí.

Čtěte dále
Publikováno: 23.5.2019 13:28:21
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Chovatelé a majitelé bíglů - POZOR!

Do připravovaného portrétu plemene bígl hledáme kvalitní fotografie plemene - postoje všech barev, portréty hlav, sporty, myslivost, štěňata, chov, ze života atd. Kvalitní snímky ideálně v plné velikosti (600 kB minimálně) bez úprav posílejte na redakce@pespritelcloveka.cz do 31. května. Všechny zaslané fotografie budou automaticky zařazeny do následné fotosoutěže s tímto plemenem.

Publikováno: 23.5.2019 10:45:22
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VI. skupina

Případ zastřelené feny australského ovčáka na Pelhřimovsku opět (minimálně na internetových diskusích) rozdmýchal emoce na téma nepsané, ale zuřící války mezi myslivci a pejskaři. Jedni druhé osočují z lecčeho, obě skupiny se ohánějí zákonem a předpisy, ale kde je pravda? A hlavně, jak se tedy my, pejskaři, máme chovat v přírodě, aby byli naši čtyřnozí parťáci v bezpečí? Někteří z pejskařů se možná setkali s nepříjemným jednáním myslivce, který se na ně osočil, že
mají psa v lese či na poli na volno. A mnozí myslivci se denně setkávají s pejskaři, jejichž psi štvou zvěř. To vzájemným dobrým vztahům rozhodně nepřidává.

Co na to zákony? Kdo smí zastřelit psa?

Čtěte dále
Publikováno: 10.5.2019 11:12:14
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Myslivost

V těchto dnech se koná v Písku již 25. světový šampionát FMBB belgických ovčáků, který hostí neuvěřitelný počet psů - 715 - ze 40 zemí světa. Návštěvníci můžou vidět závodníky v disciplínách IGP, obedience, mondioring, agility, canicross a bikejoring, a také světovou výstavu.

Program 10.-12. května:

Čtěte dále
Publikováno: 10.5.2019 10:45:39
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

A opravdu víte, co je to SOCIALIZACE?

Většina majitelů štěňat si pod pojmem socializace představuje, že vezmou štěně do psího parku nebo do psí školky, aby si tam mohlo pohrát s jinými štěňaty. Správná socializace štěněte ale znamená mnohem víc. Stejně jako si dospělí lidé obvykle „nehrají“ s přáteli stejně, jako si hrávali ve školce, věnují se i dospělí psi obvykle jiným hrám než štěňata. Nekonečné honičky, pošťuchování a ožvykování, které bylo charakteristické pro hry malých štěňat, se obvykle uklidní a promění v nenucenější společné prozkoumávání prostředí a prosté „spolužití“. Dobře socializovaný dospělý pes očekává, že ostatní dospělí psi se budou chovat jako – jako dospělí psi. Až příliš mnoho psů se ale kvůli své společenské povaze a často i nedostatečné socializaci ve štěněcím věku bohužel chová jako štěně po celý život, a to pak může být příčinou nebezpečných střetů s jinými dospělými psy.
Například lovečtí psi obvykle vycházejí s jinými psy dosti dobře. Když si získali oblibu jako rodinní mazlíčci, zahájili lidé u některých loveckých plemen, obzvlášť u zlatých retrívrů a labradorů, postupnou selekci na nezralejší neboli „neotonizované“ hravé chování v naději, že získají psa, který bude dobře vycházet s jinými psy a snadno se asimiluje do běžného městského prostředí. Následkem toho dnes je mnoho dospělých retrívrů, kteří se chovají ve společnosti jiných dospělých psů jako štěňata.

Čtěte dále
Publikováno: 3.5.2019 7:23:10
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

V posledních dnech se konalo několik výběrových soutěží pod záštitou ČKS. Přinášíme jejich výsledky.
Zdroj: ČKS

Čtěte dále
Publikováno: 2.5.2019 16:19:08
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Již příští týden začíná v Písku Mistrovství světa belgických ovčáků FMBB!

Čtěte dále
Publikováno: 30.4.2019 16:37:59
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Je pro mě velmi překvapivé, že majitelé NEDOKÁŽÍ ve svém psu číst jako v knize. Vždyť ho mají znát z tisíce situací! Možná je to o minimální skutečné pozornosti, kterou svému psu věnují, což není o počtu fyzických aktivit… I proto začíná náš nový seriál založený na fotografiích psů v různých situacích s názvem Jak číst chování svého psa? Hlavním modelem nám na fotografiích bude Armín, pejsek z bosenského útulku. Jeden z nejtěžších případů, se kterým jsem se za celý svůj život v práci se psy setkala. Jeho příběh a práci s ním si budete moci přečíst v dalším čísle PPČ. Upřený pohled na této fotografii znamená jediné – Armín je ve stresu, doslova paralyzován strachy z člověka, z jeho ruky. Zde je potřeba klidných pohybů, uklidňujícího tónu hlasu a času na změny pohybu, aby se pes nezačal v panice bránit pro něho nepřiměřeným a atakujícím věcem. Naprostým základem je porozumět tělesným signálům, které vás informují o tom, co pes cítí. Jak poznáte, zda je váš pes klidný či uvolněný, nebo napjatý a stresovaný?

Čtěte dále
Publikováno: 30.4.2019 16:33:44
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Ze zasedání FCI v Číně přišla včera výborná zpráva: chodský pes a pražský krysařík byli prozatímně uznání prezidiem FCI. Moc gratulujeme chovatelům a majitelům těchto plemen a děkujeme všem, kteří se podíleli na celém náročném procesu.

Čtěte dále
Publikováno: 30.4.2019 10:30:25
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: N
<<<123>>>