Výcvik a sport

V nejobsáhlejší kategorii těchto stránek se vás budeme snažit seznámit s výcvikem a psími sporty. U psích sportů vás seznámíme s historií a jednotlivé sporty se vám budeme snažit co nejvíce přiblížit. Naleznete zde odkazy organizací, které jednotlivé sporty zaštiťují, pokusíme se vám přiblížit jak začít a co musíte splnit, abyste mohli v jednotlivých sportech závodit. Čeká vás dělení do jednotlivých kategorií a také seznámení se zadávanými tituly.

Věříme, že pro vás budou tyto informace přínosem!

Členové výcvikové komise jsou známi

Na základě návrhu předsedy výcvikové komise p. Jiřího Lasíka byla hlasováním členů Předsednictva ČKS per-rollam, schválena výcvikové komise Českého kynologického svazu ve složení: předseda Lasík Jiří Bc., Čákora Jiří, Glisníková Jana MVDr., Kolář Jiří a Ryneš Miroslav.

Publikováno: 28.1.2015 9:43:05
Kategorie: Výcvik a sport

„Někdy je to výzva, ale skvěle!“ Tak nám odpověděla majitelka fenky border kolie Mystic Layla Aibara (Layly) Irena Ištvánková. Tuto úspěšnou a nadějnou dvojici v dogdancingu jsme vám blíže představili v aktuálním čísle. „Měla jste někdy chuť ji „přetrhnout? „No jéje, měla, a tu a tam ho stále mívám. Nejhorší období bylo kolem půl až jednoho roku, kdy byla ona vůdcem celé smečky a spolupráce se mnou ji příliš nezajímala. Ale díky pomoci skvělé a zkušené trenérky Petry Malé, která nás hodila na správnou kolej, se vše v dobré obrátilo, alespoň doufám…“„Jak jste to řešily konkrétně?“

Čtěte dále
Publikováno: 27.1.2015 15:04:43
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Tanec se psem

ZKO Příbram pořádá v sobotu 21. února zimní obranářský závod v kategoriích ZM, ZVV1, ZVV2 a ZVV3. Závod budou posuzovat rozhodčí paní Hana Golhová a pan Zdeněk Fibrich. Role figuranta se zhostí Daniel Paleček.

Čtěte dále
Publikováno: 26.1.2015 17:17:08
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

Malý knírač byl nejmenší z pracovních plemen Svazarmu, a tak jiné malé plemeno jste na cvičáku potkal jen těžko. A malé knírače jsme měli u nás opravdu šikovné, stačí se podívat na jejich tehdejší MR – jeho obtížnost. Pak nastalo období boomu mnoha do té doby téměř neznámých plemen a na malého knírače se nějak pozapomnělo. Pro mnohé se také stal a i dnes je „příliš obyčejným“… Ale vězte, že je to opravdu veliká škoda! Malý knírač je všestranný malý pes schopný podávat opravdu skvělé a vyrovnané výkony nejen v klasickém výcviku. To by mohla potvrdit i Bc. Pavlína Nováková, která má se svým malým kníračem složeno neuvěřitelných 25 zkoušek!“. A právě s ní jsme si povídali nejen o jejím Luckym alias Mazánkovi v novém čísle našeho časopisu č. 2, které je nyní v prodeji. Jak je to například  s uštěkaností u malých kníračů?

Čtěte dále
Publikováno: 26.1.2015 15:33:05
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

„A našel by tvůj stopař i mého ztraceného psa, nebo kočku?“

Tuto otázku často dostáváme při našich setkáních. Klasický mantrailer (MT), cvičený na lidskou stopu, pravděpodobně ne, ale touto problematikou se zabývá další specializace, která se označuje anglickým termínem pettrailing (PT), což je výcvik pachových prací zaměřený na vyhledávání zvířat.

Čtěte dále
Publikováno: 19.1.2015 7:50:33
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Záchranářský výcvik

Se šeltiemi se dnes můžeme setkat téměř všude – na výstavách i na závodech agility, dogdancingu, flyballu, dogfrisbee nebo obedience. Díky své velikosti a půvabnému vzhledu plní také funkci oblíbeného společenského psa. Už několik staletí má však v sobě šeltie především krev a vlohy pastevce, pro něž byla šlechtěna, a tak se dnes s úspěchem vrací k svému původnímu poslání – pasení –, buď na zkouškách a závodech, nebo v reálném životě. Eliška Černá využívá svoji Rosi k pasení vlastního stáda oveček.

Čtěte dále
Publikováno: 9.1.2015 16:31:33
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Pasení

Domácí vrchol sprintové sezony

Právě tím bývá každoročně mistrovství České republiky. Letos se jeho pořádání zhostil Trnka team na svých domácích tratích – ve Třech Studních v srdci Vysočiny. Už několikrát se zde MČR uskutečnilo a letos zde už proběhly dva závody. Závodníci proto měli tratě dokonale naježděné a všichni chtěli prodat, co mají natrénované. Závody na Horníku byly bohužel navzdory své kvalitě vždy trošku poznamenány nižší účastí. To se ale letos mělo výrazně změnit…

Čtěte dále
Publikováno: 9.1.2015 16:28:57
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: caniscross + skijöring

Řádné vybavení psovoda i psa záchranáře může eliminovat možná zranění i další rizika, které hrozí jak při tréninku, tak i při ostrém nasazení. Sutiny nebo jiná nebezpečná místa nám můžou zkomplikovat výcvik, proto je nutné mít s sebou pořádné vybavení a výstroj. Co všechno budete potřebovat, abyste nejlépe ochránili sebe i svého čtyřnohého parťáka?

Čtěte dále
Publikováno: 8.1.2015 15:37:18
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Záchranářský výcvik

Léčba lidské duše psí láskou – tak lze přiblížit slovo canisterapie. Tato metoda léčení začíná být plně respektována odborníky ve zdravotnických zařízeních. Vznikající canisterapeutická centra jsou pro spoustu nemocných dětí nebo seniorů důležitým článkem při léčbě fyzických i psychických nemocí. Jitka Mokrejšová patří k těm, kteří spojili svět kynologie se světem nemocných – a pomáhá tam, kde psí teplo může léčit.

Čtěte dále
Publikováno: 8.1.2015 15:34:54
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Canisterapie
Chcete se v příštím roce zúčastnit výběrového závodu?

Nezapomeňte se přihlásit! Řádně vyplněné přihlášky s požadovanými přílohami zasílejte na adresu ČKS výcviková komise, U Pergamenky 3, 170 00 Praha 7.
Přihlášky na VS pro MČR IPO do termínu 15. ledna 2015, přihlášky na MČR NZŘ do termínu 10.2.2015.
Upozorňujeme, že nepřijímáme šeky. Přihláška bez dokladu o úhradě se zaslaným šekem nebude akceptována a
bude vrácena. Nezapomeňte na uvedení správného variabilního symbolu při platbě. Více na www.kynologie.cz.

Publikováno: 22.12.2014 10:08:13
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO