Výcvik a sport

V nejobsáhlejší kategorii těchto stránek se vás budeme snažit seznámit s výcvikem a psími sporty. U psích sportů vás seznámíme s historií a jednotlivé sporty se vám budeme snažit co nejvíce přiblížit. Naleznete zde odkazy organizací, které jednotlivé sporty zaštiťují, pokusíme se vám přiblížit jak začít a co musíte splnit, abyste mohli v jednotlivých sportech závodit. Čeká vás dělení do jednotlivých kategorií a také seznámení se zadávanými tituly.

Věříme, že pro vás budou tyto informace přínosem!

Znáte to – při prohlídce si projdete trasu parkúru, nevidíte v ní žádný problém, přijdete na start se psem, rozběhnete se, a… A v ten moment nevíte, kam máte pokračovat, a tak improvizujete, a konečný výsledek stojí za starou bačkoru. Přitom jste si trasu parkúru minimálně 3x prošli… Tak proč to zase nevyšlo? To je téma prvního materiálu agility Elišky Panáčové v druhém čísle letošního roku Psa. A jaké zvolila druhé téma? Seskakuje váš pes ze zóny dřív, než by měl? Přemýšlíte, jak zónové překážky správně a spolehlivě naučit?
A co jsme ještě v novém čísle pro vyznavače agility připravili? Jména nových A3 šampionů, termínový kalendář a také rozhovor s prima trenérkou.

Čtěte dále
Publikováno: 2.2.2016 14:53:54
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

V minulém čísle jsme začali představením nové sportu - treibball - a rozhovorem s Lucií Zavoralovou. Číslo 2 přináší pravidla a vysvětlení, co treibball vlastně je.
Je treibball skutečně „pasení míčů“?

Čtěte dále
Publikováno: 2.2.2016 13:28:37
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Pasení

Než vyrazíte na první jarní stopy, možná uvítáte trochu nikoli nudné teorie na téma stopování. V čísle 2 PPČ vyšel úvodní díl stopování podle Dr. Viléma Eise. Proč právě podle knihy (bohužel, dnes pro mnohé neznámé) tohoto autora?
Je mi smutno, když vidím, že jde psovodům mnohdy jen o to udělat krásné „kolečko“ se žrádlem a pak jít dál a dál, ale činí tak jen na základě obrazů ve své hlavě, vzpomínek, jak to dělal jejich výcvikář. Ale o stopě, o faktorech, které ovlivňují práci psa na stopě, nemají ani zdání. Nudná teorie prý není potřeba. Inu, ale číst jste se také museli naučit, viďte?

Čtěte dále
Publikováno: 28.1.2016 12:59:30
Kategorie: Výcvik a sport

Pro mnohé klaun, nejen podle zbarvení. Pro jiné psí těžkotonážník s dobromyslným výrazem. Pavel Troller se chovu a výcviku bernských salašnických psů věnuje už přes dvacet let, a nedá na toto plemeno dopustit. Podle něj je berňák je parťák, na kterého je spolehnutí. Jeho psi jsou navíc jasným důkazem, že i se salašníkem se dá s úspěchem cvičit a skládat ty nejvyšší zkoušky z výkonu záchranářských psů. Vždyť například  jeho fenka Arina, kterou vidíte na fotografii má složeno 35 zkoušek z výkonu!

A právě rozhovor s tímto chovatelem na vás čeká v novém čísle Pes přítel člověka č. 2, které je od pátku v prodeji!

Takže, jak se žije s berňákem?

Čtěte dále
Publikováno: 25.1.2016 16:03:14
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Záchranářský výcvik

Ve dnech 23. a 24. ledna 2016 proběhl v Kladně druhý kvalifikační závod na Mistrovství světa FMBB agility 2016.

Čtěte dále
Publikováno: 25.1.2016 13:38:23
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

"Kam s tím koněm?"
Tak tuhle otázku jistě slyšeli mnozí z nás, kteří máme psy velkých fyzických rozměrů… Co ale v tom případě poslouchá tato majitelka???

Čtěte dále
Publikováno: 22.1.2016 9:18:15
Kategorie: Výcvik a sport

Zkoušky ZZO 1.-3. stupně jsou nové zkoušky Národního zkušebního řádu. V předchozím čísle jsme si představili zkoušku ZZO1, dnes se podíváme na zkoušku ZZO2. Aby pes mohl nastoupit na tuto zkoušku, musí být starý minimálně 16 měsíců a musí mít úspěšně splněnou zkoušku ZZO1. Při těchto zkouškách se neprovádí prověření reakce psa na střelbu. Při účasti malých plemen se překážka 1 m vysoká snižuje na 40 cm.

Čtěte dále
Publikováno: 15.1.2016 8:38:19
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

Jan Švábek pochází ze západních Čech a loveckému výcviku německých krátkosrstých ohařů se věnuje 20 let. Poslední léta však pro něho byla mimořádně úspěšná díky feně Eře z Břízské cihelny, která svými mimořádnými výkony ohromila rozhodčí i diváky na většině vrcholných pracovních soutěží ohařů. Era vyhrála kvalifikační Memoriál Richarda Knolla, a toto vítězství ji posunulo do nejvyšší soutěže, Memoriálu Karla Podhajského, kde skončila na druhém místě.

Čtěte dále
Publikováno: 13.1.2016 9:22:44
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Myslivost

Ale agiliťákům jistě vadit nebude, podívejte se, jak „dávají“ vodu :)

Čtěte dále
Publikováno: 13.1.2016 9:17:53
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

Náplní obrany, prováděné podle obou zkušebních řádů, je i kousání na dálku. V MZŘ IPO se cvik jmenuje „útok na psa z pohybu“ a v NZŘ „zadržení pomocníka“, a to přesto, že u ZM, ZVV1 a ZVV2 jde o hladké zadržení. U ZVV3 ale nejde o hladké zadržení, ale o takzvaný protiútok. Útoku na psa z pohybu (podle terminologie MZŘ IPO) se v kynologické hantýrce říká kontrolák.

Čtěte dále
Publikováno: 11.1.2016 13:41:18
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ