Výcvik a sport

V nejobsáhlejší kategorii těchto stránek se vás budeme snažit seznámit s výcvikem a psími sporty. U psích sportů vás seznámíme s historií a jednotlivé sporty se vám budeme snažit co nejvíce přiblížit. Naleznete zde odkazy organizací, které jednotlivé sporty zaštiťují, pokusíme se vám přiblížit jak začít a co musíte splnit, abyste mohli v jednotlivých sportech závodit. Čeká vás dělení do jednotlivých kategorií a také seznámení se zadávanými tituly.

Věříme, že pro vás budou tyto informace přínosem!

Výběrová soutěž se konala ve dnech 9. - 10. dubna v ZKO Rakovník. Posuzování soutěže přijali Vladimír Nedvěd (obrany), Jiří Čákora (stopy) a Bc. Stanislav Beníšek (poslušnost). Jako figuranti byli zvoleni Vojtěch Filip a Tomáš Louda, jako náhradník Vladimír Opršál. Celkem se zúčastnilo 27 psovodů, přičemž pořadí bylo zadáno 10. Vedoucím celé akce byl Dušan Korenko.
Ilustrační foto

Čtěte dále
Publikováno: 14.4.2016 13:23:33
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

Již 15. ročník tohoto tradičního závodu se konal v sobotu 2. dubna na kynologickém cvičišti v Kralicích nad Oslavou. Celkem se zúčastnilo 15 psovodů a 16 psů. Mezi plemeny byli zastoupeni dobrmani, stafordšírský bulteriér, švýcarský bílý ovčák, belgický ovčák malinois a s největší účastí němečtí ovčáci. Závod posuzoval pan rozhodčí Jan Boleslav. Obrany figuroval Ivan Tomšík. Závod měl mnoho sponzorů, a tak se účastníci mohli těšit ze spousty krásných cen.

Čtěte dále
Publikováno: 13.4.2016 10:35:36
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

KK Jiříkov vás zve o vékendu 14.-15. května  na 4. ročník závodů agility v Mikulášovicích. Opět se řídíme heslem: "Jumpni 2x na jedničku, agility čistě dej, parkur zvládni za chviličku, nestyď se a vyhrávej!"

Čtěte dále
Publikováno: 11.4.2016 9:58:56
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

Máte pocit, že váš trénink něco postrádá? Máte vizi, cíl a koncept, ale k dokonalosti vám přece jen něco chybí? Třeba předmět, který psovi napoví, kam skládat packy během překonání překážky, asistent, který psa na konci slalomu (ne)odmění, když trénujete samostatné dokončení, jasná zpráva vašemu psovi, že něco udělal tak, jak jste chtěli? Jak to jenom udělat, když jste na trénink sami… Přesně to je tématem článku od Elišky Panáčové, naší úspěšné závodnice v agility a trenérky, které připravila právě pro naše čtenáře. A samozřejmě nezapomněla ani na parkury pro vás!

Čtěte dále
Publikováno: 8.4.2016 9:32:43
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

„Dnes se s ohledem na čas a peníze stal kynologický sport zálibou vyvolených – buď totálních bláznů mého typu, nebo lidí se vztahem ke psům, kteří na to seženou peníze a věnují tomu čas. Muži se ale vesměs věnují jiné činnosti, feminizace v kynologii je obrovská, mění se pozice, protože se figuranti vesměs najímají. Semináře jsou pro lektory součástí živobytí, „kynologický byznys“ se dotýká každého z nás. Všechno dnes stojí peníze na úkor něčeho (rodina, firma). Kam to povede, nevím, obecně je chov psů mimo zájem společnosti, zcela mimo celospolečenské dění, takže…“ Tak na naši otázku odpověděl Stanislav Vodička, jehož jméno patří k naší kynologii již drahně let. Co je pro tebe při výchově štěněte podstatné?

Foto: Akbar z Lu-Ku (nar. 1. 4. 1973, o. Zack v. Siberhals, m. Chyma z Prošova dvora)

Čtěte dále
Publikováno: 6.4.2016 14:03:46
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Ve dnech 2. – 3. dubna se v ZKO Svatoslav – kynologickém areálu Bochovice, konala výběrová soutěž na MČR IPO 2016.
Celkem se zúčastnilo 33 účastníků, z čehož 1 odstoupil a 1 byl diskvalifikován. Výběrovou soutěž posuzovali Jiří Kolář (stopy), Jiří Vychodil (poslušnost) a Martin Pejša (obrany). Figurování obran se zhostili Václav Kuncl a Jiří Mach. Jako náhradník byl zvolen Milan Římek. Vedoucím celé akce byl Jiří Čejka.
Foto: H. Vymazalová

Čtěte dále
Publikováno: 6.4.2016 13:59:15
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Závod proběhl v pondělí 28. března v ZKO Libeň. Třídu OB-Z a OB3 posuzoval pan rozhodčí Lukáš Jánský a třídu OB1 a OB2 paní rozhodčí Kristýna Másilková. Role stewardů se zhostily Zuzana Coufalová (OB-Z, OB3) a Radka Dacejová (OB1, OB2). Do třídy OB3 bylo celkem přihlášeno 8 týmů, do třídy OB2 rovněž 8 týmů, do třídy OB1 17 týmů a do třídy OB-Z 13 týmů.

Foto: K. Kopcová

Čtěte dále
Publikováno: 5.4.2016 10:08:02
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Obedience

Přejeme všem našim čtenářům veselé a klidné Velikonoce!
Redakce PPČ

 

Čtěte dále
Publikováno: 24.3.2016 12:16:20
Kategorie: Výcvik a sport

Meno Moniky Olšovskej je v slovenských dogdancingových vodách pojmom. Veď vyhrať kategóriu Heelwork to Music na Cruft´s sa nepodarí každému, obstoja jedine tí najlepší. Video zverejnené na internete však hovorí jasnou rečou – Monika a jej borderka Arsi boli skrátka fantasticky zohratým párom a ich tanec bol pastvou pre oči i dušu!

Čtěte dále
Publikováno: 21.3.2016 9:48:08
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Tanec se psem

Několik slov pro osvěžení paměti těm, kteří se různými cestami snaží o začlenění tohoto svazu do řad Českého kynologického svazu (ČKS).
Pamětníci si jistě vzpomenou, v jaké situaci se ocitla česká kynologie po rozpadu Svazarmu v roce 1990. Jen připomenu moratorium na majetek všech odborností bývalého Svazarmu. Díky nemalému úsilí se podařilo hrozbu propadnutí veškerého majetku (tedy i cvičáků) zažehnat, ale vyvstala otázka „Co a jak dále?“ Armáda ani vnitro nejevily o nás zájem. Logicky tedy došlo k tomu, že jsme se jakožto členský subjekt Sdružení technických sportů a činností (později přejmenovaného na Sdružení sportovních svazů ČR) staly nedílnou součástí sportovního prostředí v ČR.
Tomu všemu, zkušební a soutěžní řády nevyjímaje, bylo nezbytné vše podřídit. A tak se také stalo. Zjednodušeně řečeno – kynologie se stala sportem.

Čtěte dále
Publikováno: 18.3.2016 10:11:40
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: TART