Výcvik a sport

V nejobsáhlejší kategorii těchto stránek se vás budeme snažit seznámit s výcvikem a psími sporty. U psích sportů vás seznámíme s historií a jednotlivé sporty se vám budeme snažit co nejvíce přiblížit. Naleznete zde odkazy organizací, které jednotlivé sporty zaštiťují, pokusíme se vám přiblížit jak začít a co musíte splnit, abyste mohli v jednotlivých sportech závodit. Čeká vás dělení do jednotlivých kategorií a také seznámení se zadávanými tituly.

Věříme, že pro vás budou tyto informace přínosem!

Mistrovství světa německých boxerů ATIBOX, se konalo ve dnech 29. dubna – 1. května ve Vrbovém na Slovensku. Česká republika zde měla 7 reprezentantů a všichni zde podali skvělé výkony, díky kterým se český tým postavil na 2. místo v soutěži zemí a stal se tak vicemistry světa.
Závod posuzovali Karl Klingenbrunner (A) – stopa, Jozef Adamuščin (SK) – poslušnost a Constanze Quarg (DE) – obrany.
Ilustrační foto: J. Matušková

Čtěte dále
Publikováno: 5.5.2016 11:38:17
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

I v novém čísle PPČ najdete články věnované agility od naší úspěšné závodnice a trenérky Elišky Panáčové. Jaké téma tentokráte najdete? Co dělat, když psa agility nebaví? (Ne každý pes agility miluje. Některý proto, že nátura jeho plemene nepovažuje tuto aktivitu obecně za dostatečně atraktivní, jiný proto, že páníček nedokázal svého psa přesvědčit o opaku. Anebo „se stala“ někde chyba a kdysi psí nadšenec pro agility, dnes se na parkuru pohybuje jen se zjevnou neochotou a pomalostí. Pokud chcete svého psa pro agility (opět) nadchnout, musíte opět každý jeho pokrok ocenit velkou pochvalou, správně ho motivovat tak,  aby agility milovat (opět) začal.) A druhé téma zní:

Čtěte dále
Publikováno: 4.5.2016 8:26:33
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

V sobotu 30. dubna se v ZKO Třinec konala poslední výběrová soutěž na mistrovství České republiky IPO. Z důvodu malého počtu přihlášených účastníků se z dvoudenní akce stala pouze jednodenní – účastníci byli na tuto skutečnost předem upozorněni. Závod posuzovali opět Jiří Kolář (stopy), Jiří Vychodil (poslušnost), Martin Pejša (obrany) a Miroslava Flamichová, jako pomocný rozhodčí.
Figurovali Jiří Mach a Milan Římek, jako náhradník byl zvolen Václav Kuncl. Vedení celého závodu měl na starost pan Jiří Šurman.
Foto: H. Vymazalová

Čtěte dále
Publikováno: 3.5.2016 14:19:24
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

To je hlavní téma Mezinárodní konference Assistance Dogs International (ADI) a Assistance Dogs
Europe (ADEu), která se bude ve dnech 15. až 17. 5. 2016 konat v Praze.
Neziskové organizaci Helppes se
dostalo od prezidií ADI a ADEu cti stát se hostitelem těchto konferencí, které se konají poprvé v jedné ze
zemí tzv. bývalého východního bloku.

Čtěte dále
Publikováno: 3.5.2016 13:20:11
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Canisterapie

Závod, který je součástí kvalifikace na mistrovství České republiky 2016 a do reprezentace KAČR na mistrovství světa FCI 2016, European Open 2016 a IMCA 2016, se konal ve dnech 23. - 24. dubna na fotbalovém stadionu v Děčíně. Posuzování závodu se ujali René Blank (Německo), Linda Bourasse a Dominique Dreyer (Francie) a Alice Boháčová (Česká republika).

Čtěte dále
Publikováno: 2.5.2016 17:57:31
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

Druhý a zároveň poslední kvalifikační závod na mistrovství Evropy a mistrovství světa se konal v neděli 1. května ve Vraném nad Vltavou. Závod posuzovaly rozhodčí Petra Malá, Andrea Rezková a Anna Říhová. 
Foto: M. Irglová

Čtěte dále
Publikováno: 2.5.2016 10:22:31
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: dogdancing

Tento cvik je v NZŘ nazýván „průzkum terénu“, v MZŘ IPO „vyhledání figuranta“ a pes při něm systematicky vyhledává figuranta. U MZŘ IPO se revír provádí zásadně na umělé úkryty – zástěny. Pouze u NZŘ je možné provádět průzkum – revír v přírodním terénu. Až na ojedinělé výjimky se revír i u tohoto ZŘ provádí na zástěny – makety umístěné na cvičišti nebo na hřišti. Požadavky na provedení jsou však prakticky stejné, proto si tento cvik probereme v této všeobecné části, a pro jednoduchost budu používat zažitý název „revír“. S jakými problémy se můžeme v nácviku u provádění setkat?

Čtěte dále
Publikováno: 2.5.2016 9:13:00
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

ZKO Rakovník pořádá další ročník BULL POWER SHOW která se koná 6.-8. května v Rakovníku. Na soutěžící i diváky čekají atraktivní soutěže s plemeny typu bull, jako jsou stafordi, pittbulové, stafbulové, atd. a také jejich kříženci.

Čtěte dále
Publikováno: 28.4.2016 15:45:04
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Weight pulling

Když se řekne „jitrnička“, většina lidí si představí zabijačkový výrobek. Ale ti psovodi, kteří cvičí s malým plemenem, si vybaví závod, jehož dlouhý název „Velký závod pro malá plemena o brněnskou jitrničku“ se používá již jen na oficiálních dokumentech. Doufám, že si při tom také vybaví skvělou atmosféru závodu, ve kterém si závodníci navzájem fandí a obdivují své výkony. Že si vybaví závod, kam přijíždějí mistři, přestože v něm není otevřená mistrovská kategorie, jen proto, aby podpořili sportovní výcvik malých plemen a ukázali těm, kdo začínají, jak vypadají cviky ve vyšších kategoriích (a že i mistr tesař se někdy utne).

Čtěte dále
Publikováno: 27.4.2016 16:34:30
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

Výběrový závod, který probíhal dle zkoušky IPO 3, se konal ve dnech 23. - 24. dubna na hřišti KK Ostrava Kunčice.
Závodu se zúčastnilo 17 psovodů, z čehož jeden byl diskvalifikován a jeden odstoupil z důvodu zranění psa. Ředitelem závodu byl pan Radoslav Parolek.
Rozhodčí: Lenka Chmurová (obrany), Miroslav Kašpar (poslušnost), Jan Strach (stopy), Ing. Miroslav Vávra - pomocný rozhodčí u poslušnosti
Figuranti: David Polzer, Jaroslav Josefík, náhradník Michal Řehoř
Foto: H. Vymazalová

Čtěte dále
Publikováno: 25.4.2016 17:19:02
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO