Výcvik a sport

V nejobsáhlejší kategorii těchto stránek se vás budeme snažit seznámit s výcvikem a psími sporty. U psích sportů vás seznámíme s historií a jednotlivé sporty se vám budeme snažit co nejvíce přiblížit. Naleznete zde odkazy organizací, které jednotlivé sporty zaštiťují, pokusíme se vám přiblížit jak začít a co musíte splnit, abyste mohli v jednotlivých sportech závodit. Čeká vás dělení do jednotlivých kategorií a také seznámení se zadávanými tituly.

Věříme, že pro vás budou tyto informace přínosem!

<<<123>>>

Dnes má pudl „visačku“ spíše načesaného společenského a výstavního manekýna, byť mnozí se svými pány dokazují, jak všestranným a nekonfliktním sportovními psy dokáže být. Učí se rychle a rád a je nadšen pro jakoukoliv aktivitu. Trpasličí pudlička Issis Bílá něha paní Jiřiny Ertlové má složeno neuvěřitelných 23 zkoušek z výkonu včetně nejnáročnější pro malá plemena – ZZO3. Náš obsáhlý rozhovor, který najdete v aktuálním čísle 2, se dotkl opravdu mnoha věcí. Holky jsou prostě multifunkční a vše co dělají, je spolu baví. Ideální dvojice, viďte? „Před osmi lety, když jsem odcházela do důchodu, jsem měla přání – tichou, malou, čtyřnohou společnici, pudličku, která by se vešla do tašky a mohla být se mnou všude!! Společnici pro cestování, vycházky, pro běžný společenský život… Moje vysněná Isiss Bílá něha, Isulka, je vícebarevná trpasličí pudlička.“

Čtěte dále
Publikováno: 23.1.2018 11:39:32
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

„Měl bych mít radost. Několik kynologů mi volalo: „V novém návrhu zkušebního řádu IRO je konečně část věnovaná mantrailingu. Tak ses dočkal, budete mít svoje atesty. A oficiální.“ Radost nemám. Černé tušení se naplnilo. Sportovní bodování, rozhodčí zná průběh stopy a podmínkou je klasická poslušnost. Z mantrailingu se tak stane pouze další kynologický sport, jehož hodnocení se přizpůsobilo tomu, co už všichni znají z jiných disciplín a prakticky se tím vyřadí ti, pro které byl mantrailing stvořen – bloodhoundi. Chápu současný trend, který je nejen v kynologii, založený na porovnávání se mezi sebou, na úspěchu, titulech, soutěžení, mistrovstvích všeho druhu a všech. Pokud je toto cílem, je asi všechno v pořádku. Pokud má být ale cílem mantrailingu praktické hledání pohřešovaných osob, nelze s tím souhlasit. Proč?“ Tak začíná článek Luboše Satory v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 1, které bude ještě dva dny v prodeji… „Motivovaný a koncentrovaný pes, samostatně pracující, bez pomoci psovoda, a vyrovnaný zkušený psovod, který umí číst svého psa, tvoří tým, který je schopen sledovat pachovou stopu hledané osoby v jakémkoliv prostředí, za jakýchkoliv podmínek tak dlouho, dokud pes pachové částice hledané osoby v prostoru nachází. Naším cílem je, aby pes pochopil základní princip práce na stopě: čichni si k něčemu, co patří hledané osobě, sleduj její pach, který na trase najdeš a na konci za to dostaneš zaslouženou odměnu.“

Čtěte dále
Publikováno: 16.1.2018 12:35:35
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Záchranářský výcvik

Jezevčíci, border teriéři a další malá plemena loveckých psů jsou skvělí norníci, čili pomáhají lovcům vyhnat na povrch škodnou zvěř (lišky či jezevce), aby mohla být ulovena. Mnoha lidem se tento způsob lovu nelíbí, pravda ale je, že je u nás málo drobné zvěře (bažantů, koroptví či zajíců) a lišek naopak hodně, a myslivci se snaží tuto nerovnováhu řešit i za pomoci speciálně vycvičených psů. Jak se psi-norníci učí norovat? Jak probíhají zkoušky a jak to vypadá v praxi? Na to vše a leccos dalšího jsme se zeptali chovatelky standardních drsnosrstých jezevčíků Ing. Michaely Přibáňové a také mluvčí ČMKU Bc. Vladimíry Tiché.

Čtěte dále
Publikováno: 5.1.2018 8:42:35
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Myslivost

„Majitelé štěňátek přicházejí velmi často s tím, že by se rádi věnovali tréninku agility. V tuto chvíli je obvykle zklamu, protože jim začnu vysvětlovat, proč agility netrénuji se štěňaty. Pokud vás zajímá, jak jsem k tomuto došla, odpovědi najdete v celém článku“ Píše v novém čísle Pes přítel člověka č. 1 autorka zajímavého článku Pavla Kamrádová. „Se svým prvním psem jsem začala trénovat agility, když mu byly přibližně čtyři měsíce. Tehdy jsem o tom nic nevěděla a trénink agility jsem brala jako jinou poslušnost. Trénink trval dlouho, byl velmi náročný, psík neměl odložení, odbíhal za jinými psy, za fenkami, všechno bylo náročné. Přesto jsme to zvládli a dnes je z mého Floyda šampion agility v zaslouženém důchodu. S příchodem dalších psů do mého života jsem se začala stále více zajímat o problematiku psího učení, učila jsem se se psy pracovat efektivněji a lépe. V době, kdy jsem se dozvěděla, že moje fena má dysplazii kyčelního kloubu, začala jsem se také mnohem více zajímat o pohybový aparát, jeho vývoj a důsledky uspěchaného tréninku na fyzický i psychický vývoj psa.Většina z nás zná psy, které nemají odložení před první překážkou, štěkají jako splašení, pokud běhají jiní psi a dělají spoustu dalších věcí, které vadí majitelům, ostatním lidem na tréninku i závodech a nejvíce samotnému psu. K tomu, že netrénuji agility se štěňaty mě, vedlo několik důvodů."

Čtěte dále
Publikováno: 4.1.2018 12:07:21
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

Které konkrétní cviky vám představujeme v článcích s fotografiemi v novém čísle Pes přítel člověka č. 12, které je nyní v prodeji?
Z dogdancingu najdete podávání obou pacek najednou, cvik který se dá dobře využít i při nácviku synchronizovaných pohybů na zkoušky dogdancingu. Na 14 fotografiích s popisky projde autorka seriálu velmi srozumitelně tento cvik s vámi. A vězte, že i starého psa naučit novým kouskům prostě můžete! V seriálu o stopování vás čeká set fotografií a téma Přiostřujeme, aneb pravý úhel čeká: „Zatím jsme šlapali stopu tak, že jsme vždy nohu posouvali, abychom mohli do špičky dát pamlsek. Tím se více zvýrazňoval pach stopy. Nyní je čas začít šlapat stopy tak, že pamlsky budeme dávat pod špičku, aniž bychom nohu posouvali. Chce to trochu cviku a půjde to. Není zde přesný návod, jak to provádět, každý na to má jiný přístup a musí se přizpůsobit podle svých fyzických možností a schopností!"

Čtěte dále
Publikováno: 5.12.2017 12:45:59
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Tanec se psem

Ve dnech 10. až 12. listopadu se v České republice v areálu Boxer klubu ČR ÚP Staňkov a na pozemcích v okresech Domažlice a Klatovy konalo Mistrovství světa stopařů ATIBOX WM-FH pod patronací hejtmana Plzeňského kraje. MS se zúčastnilo celkem 30 psovodů se 34 psy z 6 zemí z Německa, Švýcarska, Dánska, Rakouska, Francie a České republiky, kterou reprezentovalo 10 závodníků.

Čtěte dále
Publikováno: 29.11.2017 10:47:03
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

V č. 11 jsme vám rozhovorem představili Andreu Balákovou a jejího briarda Coreeho (Coree Avec la Force de l´Our), kterým se dařilo letos jak v klasickém výcviku, tak v pasení. Rozhovor se jmenoval „Splašené chlupy jsou můj splněný sen“ a po víkendu 18. – 19. listopadu jim můžeme znovu gratulovat. Belgický Briard klub tento víkend uspořádal Mistrovství světa FCI IPO-Obedience (C.M.B.F.) v Belgii pro plemena: Berger de Beauce (beauceron), Berger de Brie (briard), Petit Berger des Pyrénées (pyrenejský ovčák), Berger de Picardie (pikardský ovčák), Bouvier des Flanders (flanderský bouvier) a Bouvier des Ardennes (ardénsky bouvier). Roozhodčí: Oddíl A: stopa - Mr. Freddy Sermant (B), oddíl B: poslušnost- Mr. Rudy Cattrysse (B), oddíl C: obrana - Mr. Alfons Van den Bosch (B) a Mr. Bernard Roser (Fr).
1. místo v kategorii IPO1 vybojovala Andrea Baláková a Coree Avec la Force de l'Ours 262 bodů (94/76/92). MOC gratulujeme!

Čtěte dále
Publikováno: 24.11.2017 12:51:00
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Výcvikové centrum Helppes vás srdečně zve na Mikulášskou pro všechny hodné (i zlobivé) pejsky. Bude se konat v sobotu 9. prosince v 10.30 ve výcvikovém areálu Helppes v pražském Motole.

Čtěte dále
Publikováno: 16.11.2017 8:44:01
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Canisterapie

Je těžké jezevčíka vycvičit? Lidé se často bojí jejich paličatosti… Jak vnímá specifika povahy jezevčíka vítězka Memoriálu Jiřího Bodejčka (lesní a barvářské zkoušky jezevčíků a teriérů), Ing. Michaela Přibáňová, chovatelka drsnosrstých standardních jezevčíků, rozhodčí z výkonu a exteriéru a poradkyně chovu? To najdete v aktuálním čísle našeho časopisu č. 11!

„Mně nikdy jezevčík nepřipadal ani paličatý, ani složitý na výcvik; naopak, většina z nich za pamlsek a dobré slovo udělá ochotně cokoliv. Je pravda, že po zlém se s nimi moc nepořídí, uzavřou se do sebe, jdou spíše proti člověku a lidé pak mají pocit, že jsou paličatí, agresivní a dělají naschvály, ale není tomu tak. Při tréninku je samozřejmě potřeba znát historické pozadí využití jezevčíka. Když plemeno vznikalo, nikdo po něm nechtěl, aby umělo nějaké těžké cviky, ale aby bylo ostré a vešlo do nory bojovat s mnohem větším nepřítelem, a aby tam samostatně vyřešilo všechny problémy, protože uvnitř nory mu člověk nijak nepomůže.
Výcvik jezevčíka je velmi jednoduchý, pokud člověk přistoupí na to, že nechá většinu věcí na psovi a že minimálně první lovecká sezóna je k tomu, že se pejsek vše učí a poznává, a tudíž ještě nemusí být 100% pomocníkem. Dělá chyby a občas se při lovu zamotá tak, že se nedokáže sám vrátit, takže na něj budeme čekat nebo objíždět revír, zatímco všichni ostatní už se budou hřát v hospodě. Největší problémy a nedorozumění s jezevčíky vznikají, pokud si je lidé pořídí jen proto, že se jim líbí a že jsou malí a skladní a pak je překvapí probuzené lovecké vášně."

Čtěte dále
Publikováno: 16.11.2017 7:48:12
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Myslivost

Mantrailer, který nemá dobře zvládnuté činnosti na místě startu trailu, těžko pak může hledanou osobu najít. Při nepovedeném startu vlastně práce končí dřív, než vůbec začala. Proto je potřeba nácviku činností na startu věnovat po celu dobu výcviku velkou pozornost.
Jak na to?

Čtěte dále
Publikováno: 8.11.2017 13:03:49
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Záchranářský výcvik
<<<123>>>