Plemena psů

 

Hledáte své plemeno? Nemůžete se rozhodnout jakého pejska si pořídit? Přinášíme vám malý atlas plemen, který se bude neustále a třeba i díky vám postupně plnit. Pro snadnější vyhledávání, je vše řazeno dvojím způsobem – abecedně a dle skupin FCI. Naleznete zde jejich český název, název země původu, zkratku a také standard. Níže pak i reportáže, zprávy o akcích, výstavách či závodech.  A nově také odkazy na fotogalerie některých plemen.

A | B | C | Č | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | Š | T | V | W | Y |Z

 

Řazení dle skupin FCI:

I. plemena ovčácká pastevecká a honácká

II. pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

III. teriéři

IV. jezevčíci

V. špicové a tzv. primitivní plemena

VI. honiči a barváři

VII. ohaři

VIII. slídiči, retrieveři a vodní psi

IX. plemena společenská

X. chrti

N. FCI neuznaná plemena

 

 

<<<123>>>
Výzva pro majitele border teriérů!

Do připravovaného portrétu plemene border teriér sháníme kvalitní fotografie. Chcete-li mít fotku svého psa v časopise, posílejte nám snímky (postoje ve všech barvách, z výstav, práce, sportů, portréty hlav, fotky ze života, štěňata, úprava srsti apod.) o minimální velikosti 600 kB na redakce@pespritelcloveka.cz nejpozději do 1. prosince.

Vlastníte špičkového border teriéra ve standardní úpravě a chcete ho mít na titulce Psa? Jste z Prahy a okolí? Ozvěte se nám na redakce@pespritelcloveka.cz nejpozději do 1. prosince!

Publikováno: 22.11.2017 10:39:01
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: III. skupina

Mezi nejčastější problémy, které se na sociálních sítích řeší majitelé border kolií, najdete pasení aut, štěkání, ničení bytu nebo zahrady, ignorování majitele, tahání na vodítku, nervozita a často i zdánlivá agresivita. Mezi časté dotazy také patří, kolik hodin denně potřebuje border kolie k tomu, aby byla dostatečně unavená. S tím vším souvisí přetěžování štěňat, a také nejdůležitější věc, že majitelé neučí své psy odpočívat. Majitelé by si měli především uvědomit, že border kolie je pes jako každý jiný. Zároveň by ale měli dokázat respektovat specifika, které se s tímto plemenem pojí. Proto si ji přece pořizují, pro její úžasné vlastnosti, pro neuvěřitelnou inteligenci a schopnost učit se novým věcem. Tak jako se ale dokáží učit novým věcem, dokáží se velmi rychle naučit něco, co nás později obtěžuje a co pak velmi obtížně odnaučujeme. A protože všechno souvisí se vším, jsou majitelé borderek vděčnou cílovou skupinou pro nejrůznější psí psychology a trenéry pozitivní motivace. Vůbec si nemyslím, že je na tréninku pozitivní motivace všechno špatně. Každá aktivita, kterou se svým psem děláte, vás sbližuje a posouvá dál. Možná by ale více než konzultace s „psím psychologem“ pomohlo, kdyby majitelé pracovali na vztahu se svým psem a dali životu s ním jasný řád a pravidla. A v tom vám může pomoci náš NOVÝ seriál věnovaný jen tomuto plemeni, který připravují JEN lidé, co borderky znají a mají co říci…

Čtěte dále
Publikováno: 15.11.2017 12:12:23
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina
Hledá se malý knírač!

Vlastníte špičkového malého knírače ve standardní úpravě a chcete ho mít na titulce Psa? Jste z Prahy a okolí?

Ozvěte se nám na redakce@pespritelcloveka.cz do pátku 27. října!

Publikováno: 25.10.2017 11:06:20
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina

V čísle 5/2017 jsme přinesli příběh jorkšírky Odry, která nešťastnou náhodou přišla o přední nožku. Jsme moc rádi za další její fotky a za to, že i s takovým handicapem je Odry šťastná a se svojí paničkou se jí žije skvěle!

Čtěte dále
Publikováno: 24.10.2017 12:18:01
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: III. skupina

Anglický kokršpaněl je jedno z nejznámějších psích plemen – a zároveň jedním z těch, o kterém má laická veřejnost nejzkreslenější představy kvůli tomu, že většinu kokří populace tvoří jeho „pouliční“ verze. Ta byla populární hlavně v 80. letech, kdy zlatý kokršpaněl byl neskutečně módním plemenem, nadprodukce psů bez průkazu původu s nepříliš typickým exteriérem a mnohdy problematickou povahou vrhá nepříliš dobré světlo na plemeno, které by si zasloužilo lepší pověst a zájem kynologické veřejnosti.

Čtěte dále
Publikováno: 12.10.2017 9:56:08
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VIII. skupina
Výzva pro chovatele a majitele malých kníračů!

Do připravovaného portrétu plemene malý knírač sháníme kvalitní fotografie: postoje ve všech barvách, z výstav, práce, sportů, portréty hlav, fotky ze života, štěňata, úprava srsti apod.
Pokud máte v archivech krásné fotografie svých kníračů (POUZE S NEKUPÍROVANÝMA UŠIMA!) o velikosti nejméně 600 kB a chcete je mít i v časopise, pochlubte se nám! Pošlete nám je na adresu redakce@pespritelcloveka.cz nejpozději do pondělí 9. října.

Publikováno: 26.9.2017 15:19:57
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina

Jako každý rok, se ve dnech 15.-17. září uskutečnil již 12. sraz majitelů irských teriérů s rekordní účastí, tentokrát i s mezinárodní. Sraz se uskutečnil v Českém ráji, v rekreačním středisku Pařez. Účastnilo se 100 lidí a 54 psů.
Je to tradice, kterou začala Věra Sršňová a letos poprvé předala organizační pochodeň dalším přátelům irských teriérů, kteří to zvládli na jedničku.

Čtěte dále
Publikováno: 20.9.2017 10:37:22
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: III. skupina

Přestože počet „amíčků“ u nás velmi rychle roste, majitelé těchto zcela nahatých pejsků se stále setkávají s větou: „Jééé, naháč…“ Jen málo lidí na první pohled rozpozná toto poměrně mladé plemeno mezi bezsrstými plemeny od peruánského či mexického naháče, často se dokonce ptají, kde má pejsek hřívu a ofinku – pokládají ho za čínského chocholatého psa. Navzdory podobě s jinými „naháči“ je americký bezsrstý teriér zcela odlišný nejen svou hebkou kůží a absolutní absencí srsti, ale zejména svou „teriéří“ povahou. A ti osrstění američtí bezsrstí teriéři jsou pro změnu často lidmi označováni za „povedeného voříška“ jistojistě z útulku.

Čtěte dále
Publikováno: 7.9.2017 13:33:34
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: N

Do připravovaného portrétu plemene anglický kokršpaněl sháníme kvalitní fotografie: postoje ve všech barvách, z výstav, práce, sportů, portréty hlav, fotky ze života, štěňata, úprava srsti apod.
Pokud máte v archivech krásné fotografie svých kokrů o velikosti nejméně 600 kB a chcete je mít i v časopise, pochlubte se nám! Pošlete nám je na adresu redakce@pespritelcloveka.cz nejpozději do čtvrtku 7. září.

Foto: D. Walicová

Čtěte dále
Publikováno: 5.9.2017 10:12:48
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VIII. skupina

V zemi původu, ve Španělsku, byl španělský mastin odpradávna používán k hlídání stád ovcí především před vlky a medvědy. Proto je vybaven typickým dvojitým lalokem, který mu chrání krk před útoky šelem. Je to sebevědomý neagresivní pes, jenž budí respekt svou velikostí a nezneužívá své síly. Pro svůj vynikající vztah k dětem je vhodný i do větších rodin. Mastinové jsou ideální na zahradu k rodinnému domu, v žádném případě ne do bytu.

Chov v Evropě a u nás
Španělský mastin se u nás stále řadí mezi relativně málopočetné plemeno. Počet chovných jedinců ani odchovaných vrhů není vysoký,
v průměru to bývá 7-8 vrhů ročně. V České republice je historie chovů mastinů přibližně třicetiletá, první jedinci byli registrování v 80. letech a první vrh odchovaný v Čechách se narodil v roce 1991.

Čtěte dále
Publikováno: 10.8.2017 10:10:41
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina
<<<123>>>