Plemena psů

 

Hledáte své plemeno? Nemůžete se rozhodnout jakého pejska si pořídit? Přinášíme vám malý atlas plemen, který se bude neustále a třeba i díky vám postupně plnit. Pro snadnější vyhledávání, je vše řazeno dvojím způsobem – abecedně a dle skupin FCI. Naleznete zde jejich český název, název země původu, zkratku a také standard. Níže pak i reportáže, zprávy o akcích, výstavách či závodech.  A nově také odkazy na fotogalerie některých plemen.

A | B | C | Č | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | Š | T | V | W | Y |Z

 

Řazení dle skupin FCI:

I. plemena ovčácká pastevecká a honácká

II. pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi

III. teriéři

IV. jezevčíci

V. špicové a tzv. primitivní plemena

VI. honiči a barváři

VII. ohaři

VIII. slídiči, retrieveři a vodní psi

IX. plemena společenská

X. chrti

N. FCI neuznaná plemena

 

 

<<<123>>>

V čísle 5/2017 jsme přinesli příběh jorkšírky Odry, která nešťastnou náhodou přišla o přední nožku. Jsme moc rádi za další její fotky a za to, že i s takovým handicapem je Odry šťastná a se svojí paničkou se jí žije skvěle!

Čtěte dále
Publikováno: 24.10.2017 12:18:01
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: III. skupina

Anglický kokršpaněl je jedno z nejznámějších psích plemen – a zároveň jedním z těch, o kterém má laická veřejnost nejzkreslenější představy kvůli tomu, že většinu kokří populace tvoří jeho „pouliční“ verze. Ta byla populární hlavně v 80. letech, kdy zlatý kokršpaněl byl neskutečně módním plemenem, nadprodukce psů bez průkazu původu s nepříliš typickým exteriérem a mnohdy problematickou povahou vrhá nepříliš dobré světlo na plemeno, které by si zasloužilo lepší pověst a zájem kynologické veřejnosti.

Čtěte dále
Publikováno: 12.10.2017 9:56:08
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VIII. skupina
Výzva pro chovatele a majitele malých kníračů!

Do připravovaného portrétu plemene malý knírač sháníme kvalitní fotografie: postoje ve všech barvách, z výstav, práce, sportů, portréty hlav, fotky ze života, štěňata, úprava srsti apod.
Pokud máte v archivech krásné fotografie svých kníračů (POUZE S NEKUPÍROVANÝMA UŠIMA!) o velikosti nejméně 600 kB a chcete je mít i v časopise, pochlubte se nám! Pošlete nám je na adresu redakce@pespritelcloveka.cz nejpozději do pondělí 9. října.

Publikováno: 26.9.2017 15:19:57
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina

Jako každý rok, se ve dnech 15.-17. září uskutečnil již 12. sraz majitelů irských teriérů s rekordní účastí, tentokrát i s mezinárodní. Sraz se uskutečnil v Českém ráji, v rekreačním středisku Pařez. Účastnilo se 100 lidí a 54 psů.
Je to tradice, kterou začala Věra Sršňová a letos poprvé předala organizační pochodeň dalším přátelům irských teriérů, kteří to zvládli na jedničku.

Čtěte dále
Publikováno: 20.9.2017 10:37:22
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: III. skupina

Přestože počet „amíčků“ u nás velmi rychle roste, majitelé těchto zcela nahatých pejsků se stále setkávají s větou: „Jééé, naháč…“ Jen málo lidí na první pohled rozpozná toto poměrně mladé plemeno mezi bezsrstými plemeny od peruánského či mexického naháče, často se dokonce ptají, kde má pejsek hřívu a ofinku – pokládají ho za čínského chocholatého psa. Navzdory podobě s jinými „naháči“ je americký bezsrstý teriér zcela odlišný nejen svou hebkou kůží a absolutní absencí srsti, ale zejména svou „teriéří“ povahou. A ti osrstění američtí bezsrstí teriéři jsou pro změnu často lidmi označováni za „povedeného voříška“ jistojistě z útulku.

Čtěte dále
Publikováno: 7.9.2017 13:33:34
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: N

Do připravovaného portrétu plemene anglický kokršpaněl sháníme kvalitní fotografie: postoje ve všech barvách, z výstav, práce, sportů, portréty hlav, fotky ze života, štěňata, úprava srsti apod.
Pokud máte v archivech krásné fotografie svých kokrů o velikosti nejméně 600 kB a chcete je mít i v časopise, pochlubte se nám! Pošlete nám je na adresu redakce@pespritelcloveka.cz nejpozději do čtvrtku 7. září.

Foto: D. Walicová

Čtěte dále
Publikováno: 5.9.2017 10:12:48
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: VIII. skupina

V zemi původu, ve Španělsku, byl španělský mastin odpradávna používán k hlídání stád ovcí především před vlky a medvědy. Proto je vybaven typickým dvojitým lalokem, který mu chrání krk před útoky šelem. Je to sebevědomý neagresivní pes, jenž budí respekt svou velikostí a nezneužívá své síly. Pro svůj vynikající vztah k dětem je vhodný i do větších rodin. Mastinové jsou ideální na zahradu k rodinnému domu, v žádném případě ne do bytu.

Chov v Evropě a u nás
Španělský mastin se u nás stále řadí mezi relativně málopočetné plemeno. Počet chovných jedinců ani odchovaných vrhů není vysoký,
v průměru to bývá 7-8 vrhů ročně. V České republice je historie chovů mastinů přibližně třicetiletá, první jedinci byli registrování v 80. letech a první vrh odchovaný v Čechách se narodil v roce 1991.

Čtěte dále
Publikováno: 10.8.2017 10:10:41
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina

Ač je australský ovčák původně pracovní plemeno, neznamená to, že jeho srst nevyžaduje úpravu. Před výstavou to platí dvojnásob.
Srst australského ovčáka je tzv. patrová s podsadou, to znamená, že v době výměny srsti je línání velice intenzivní a zcela zřetelné. Podsada vypadává po chomáčích. Je proto nutné srst pravidelně vyčesávat celý rok. V létě v srsti zůstává stará, mrtvá podsada, která nedovoluje pokožce dýchat a může dojít k zapaření, obzvlášť pokud se pes namočí. Prevencí například proti hotspotům je právě pravidelné vyčesávání podsady. Přistupujte k vyčesávání s citem. Chceme odstranit pouze mrtvou část srsti, nikoli trhat novou.

Čtěte dále
Publikováno: 4.8.2017 10:12:03
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina

Dříve byl jateční dobytek hnán na jatky pěšky na velké vzdálenosti a pro tuto velmi náročnou práci bylo zapotřebí tvrdého honáckého psa. Psa neohroženého, samostatného a rychlého, který se nezalekl útočící šelmy, možných zlodějů i dokázal pracovat se stádem silných zvířat. Díky své fyzické síle a mohutnému vzhledu bouvier nepotřeboval zvířata kousat do nohou, jak to dělají ovčáčtí psi. Bouvier tedy nejen stádo naháněl, ale také ochraňoval. Chránil také majetek, pomáhal tahat vozíky s mlékem a sýrem, otáčet mlýnské
kameny a hlavně byl společníkem celé rodiny.

Čtěte dále
Publikováno: 14.7.2017 10:49:32
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina

Příběh miniaturního amerického ovčáka se začal psát v Kalifornii v pozdních 60. letech minulého století. Toto plemeno bylo vyšlechtěno z malých psů, již byli označováni jako australští ovčáci, jednalo se však o psy neregistrované. Cílem bylo získat jedince malé velikosti, jež bude překypovat energií a inteligencí. V roce 1980 byl registrován první jedinec tohoto plemene.

Čtěte dále
Publikováno: 24.5.2017 12:49:42
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: N
<<<123>>>