Ostatní

In urna elit, bibendum a, consequat vel, rutrum at, justo. Aliquam erat volutpat. Aliquam erat volutpat. Ut nisl magna, fermentum eget, consequat ac, varius a, nisl. Proin risus. Mauris vel risus. Maecenas varius. Pellentesque nisl urna, adipiscing nec, accumsan nec, tincidunt vel, velit. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Nullam eleifend, nulla at adipiscing semper; ante purus porttitor nunc, eu sodales justo ipsum eget libero. Curabitur feugiat, erat eu porta eleifend, velit tellus hendrerit diam, vel convallis nisl enim ut urna. In vel mi quis tortor tristique pretium.
<<<123>>>

Zákon zavádí nové opatření ve vztahu k chovu psů – chovatelům ukládá povinnost oznamovat místně příslušné krajské veterinární správě (dále jen KVS) chov pěti a více fen starších 12 měsíců, a to do sedmi dnů ode dne, kdy bylo tohoto počtu dosaženo.
„§ 4 odst. 3 – Chovatel, který chová 5 a více psů samičího pohlaví starších 12 měsíců, je povinen tuto skutečnost oznámit krajské veterinární správě Státní veterinární správy nebo Městské veterinární správě v Praze Státní veterinární správy (dále jen „krajská veterinární správa“) nejpozději do 7 dnů ode dne, kdy počet chovaných psů samičího pohlaví starších 12 měsíců dosáhl 5 a více chovaných zvířat; tato povinnost se nevztahuje na osobu, jejíž oznamovací povinnost upravuje jiný právní předpis*), a na osobu, jejíž právo nebo povinnost držet, cvičit nebo používat psa stanoví jiný právní předpis, zejména na chovatele služebních psů, psů se zvláštním výcvikem, vodicích psů, asistenčních psů, psů určených k odhalování výbušnin a loveckých psů. V oznámení chovatel uvede počet chovaných zvířat a místo jejich chovu. Za chovatele tvořící domácnost může oznamovací povinnost splnit jeden z nich.“

Čtěte dále
Publikováno: 1.11.2017 12:37:08
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Dnes 1. 11. 2017 nabývá účinnosti jedna z nejrozsáhlejších novel veterinárního zákona

Dnes 1. 11. 2017 nabývá účinnosti jedna z nejrozsáhlejších novel veterinárního zákona v jeho historii. Novela přináší řadu změn zejména směrem k chovatelům psů a provozovatelům útulků pro zvířata s cílem usnadnit kontroly těchto zařízení a omezit existenci problémových chovů (tzv. množíren). Mimochodem obsahuje i: „Chovatelé, kteří chovají pět a více fen starších 12 měsíců budou (až na výjimky jasně stanovené zákonem) počínaje zítřkem povinně hlásit tuto skutečnost příslušné krajské veterinární správě. Tato povinnost by měla pomoci v boji proti nelegálnímu množení psů v nevyhovujících podmínkách,“ uvedl Zbyněk Semerád ústřední ředitel SVS a dodal: „Novela pak od 1. ledna 2020 ukládá povinnost označovat povinně psy čipem. Tato právní úprava by měla být prvním krokem v rámci komplexního řešení problematiky označování a centrální evidence psů v ČR.“ Vzhledem k velkým dezinformacím, špatnému výkladu některých bodů týkajících se především „dočasek, azylů“ , které vedou až k hysterii mezi provozovateli, vám přineseme jakýsi „manuál“ vysvětlující kroky, které mají vést především k možnosti informací, lepší komunikaci a jasné zodpovědnosti. Včera jsme byli jako jediný časopis s kynologickou tématikou na tiskové konferenci a ptali se i za vás – a opravdu se není třeba ničeho obávat.

Publikováno: 1.11.2017 8:05:02
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

„Občas se u některých článků zarazím nad některými větami, jako například: „Krmte psa jako psa, opravdu nemáte doma vlka.“ On ale vlk anebo malý jezevčík patří k masožravým šelmám a odpovídá tomu i tvar jejich zubů. A je dost veliké procento pejskařů, kteří nemohou dlouho odnaučit svého psíka požírat mršiny či dokonce výkaly. Dokonce se v těchto věcech i vyválí. Proto psovitá šelma vlk a také pes jsou masožravci, ale i mrchožrouti. Například rys mršinu nesežere.“ Tak začíná velmi zajímavé zamyšlení Františka Hracha v novém čísle Pes přítel člověka č. 11, které si nyní můžete zakoupit. A pokračuje: „Při mé návštěvě u pana pplk. Ing. Karla Hartla jsme si popovídali přes tři hodiny o zajímavých věcech při šlechtění vojenských psů. Dostali jsme se až k rozdílům při dřívějším a dnešním krmení psů.“

Čtěte dále
Publikováno: 25.10.2017 13:35:03
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Blíží se nejhezčí svátky v roce. Prožíváte je v klidu, anebo jsou pro vás strašákem? Máme pro vás vánoční a silvestrovskou anketu!
Napište nám a pošlete fotografie o velikosti 600 kB a více na redakce@pespritelcloveka.cz. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme!
Ilustrační foto: R. Povolná

Čtěte dále
Publikováno: 23.10.2017 13:32:38
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Poznáte plemeno na fotografii v čísle 11 na straně 98? Napište nám na adresu redakce@pespritelcloveka.cz spolu se svým jménem a poštovní adresou nejpozději do 4. listopadu a tři z vás získají přírodní produkt pro psy Verm-X®.

Čtěte dále
Publikováno: 20.10.2017 11:53:02
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

V předposledním letošním čísle se věnujeme několika aktuálním tématům. Prvním z nich je věčně omílaná, ale stále nesmírně potřebná osvěta kolem chovů psů bez PP. Uvažujete-li o novém čtyřnohém členu rodiny a pořád váháte, kde a jaké štěně si pořídit, určitě nevynechejte aktuální číslo Psa. Zde najdete odpovědi na nejdůležitější otázky.
V tomto čísle začínáme nový seriál věnovaný jedinému plemeni – border kolii, která v současnosti prožívá obrovský boom. Snad s žádným jiným plemenem dnes není spojeno tolik mylných představ, mýtů, ale i reálných problémů způsobených špatným přístupem. Jaká je tedy vlastně borderka? Jak ji správně vychovat? Je opravdu každá hyperaktivní? A hlavně – má ji majitel v jejich (a kterých) aktivitách podporovat?

Čtěte dále
Publikováno: 20.10.2017 9:34:23
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

V útulku v Žamberku žije asi jedenáctiletý německý ovčák, který se tam dostal ve velmi zuboženém stavu ještě s jiným psem. Je to klidný, vděčný, nenáročný, přátelský ovčák, kterého nikdy neuvidíte bez jeho "balonků" v tlamě. Netouží po vycházkách, uvítal by dožít v klidném láskyplném domově. Moc za něj prosíme, zima a staří na útulku jsou smutné i přes sebelepší péči lidiček z útulku. Za trochu získáte strašně MOC!

Čtěte dále
Publikováno: 19.10.2017 12:21:07
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

To jsou dvě z témat v novém materiálu Stanislavy Čermákové, které najdete v novém čísle Pes přítel člověka.

„Majitele štěňat bych dnes rozdělila do tří kategorií: 1. Štěně od prvního dne má jasný cvičební plán, obrovská zřetel je brána na „socializaci“ a podle příruček, trenérů se prostě jede. Občas bez ohledu na jeho fyzické schopnosti a možnosti a možné dopady – například u agility. Mnohdy majitel padne, přestane stíhat vše ostatní. Začne být i velmi podrážděný – to náročné štěně „žere“ tolik času! S prvními neúspěchy, resp. chováním mladého psa, jež není v popisu, je deprimován, neb on dělal vše správně a na 110 procent.

2. Štěně může vše. Jak roztomile se s každým cizím člověkem i psem vítá, jak „statečně“ vrčí a štěká na větší psy, jak krásně nás za obdivných pohledů okolí protáhne parkem. A vše nehezké jej pak samo přejde a začne jednou poslouchat. Tedy až vyroste z „puberty“. A ta u některých asi nekončí… Musíme být přece trpěliví, vše chápaví! Až do dne, kdy majiteli bouchnou příslovečné saze a nic nechápající pes letí vzduchem, anebo je nabídnut dál jako hyperaktivní či problematický.

3. Štěně je vychováváno, denně x-krát dostává informace, co může, nemůže. Tak, jak chvíle život přináší. Přiměřeně věku, svým fyzickým a psychickým schopnostem, možnostem a se spoustou „jen“ her, volna, kdy je ale dbáno na jeho bezpečí. Našemu Škubánkovi jsou nyní čtyři měsíce a naší prioritou již měsíc je, aby nežral h…, která na vycházkách najde a po povelu „fuj“ musí cokoli pustit z tlamky. Tam je moje pozornost, důslednost a čitelné chování. Ostatní věci, jako jsou „sedni“, „lehni“, „zůstaň“, okolo je vše o hře, kdy absolutně neví, že vlastně cvičí.
A vrátím se ke zlu dnešní doby – socializaci štěňat.

Čtěte dále
Publikováno: 16.10.2017 12:50:59
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

„Vážená redakce,
mám psa německého ovčáka, kterému byla diagnostikována nedostatečná funkce slinivky. Řídím se doporučením veterináře, krmím speciálními granulemi, přidávám enzymy apod. Pes na speciálních granulích neprospívá. Začala jsem shánět informace o krmení masem (+ přílohy + enzymy apod.). Zjistila jsem, že – bohužel – psů s nemocnou slinivkou je hodně, ale informací již moc ne. Hodně majitelů postupuje metodou pokus – omyl…“
Tak začíná příběh naší čtenářky, který najdete v aktuálním čísle PPČ č. 10, spolu s obsáhlým článkem MVDr. Milana Štourače, jehož hlavní téma je tedy jasné - SLINIVKA psa. Víte například, že bylo prokázáno, že onemocnění meziobratlových plotének nebo poranění míchy může způsobit onemocnění slinivky? Vysvětlení můžeme najít ve staré čínské medicíně. Úrazy nebo onemocnění, které vedou k přetížení toku energie v oblasti přechodu hrudní a bederní páteře, oslabují žaludek a slinivku, čímž se zvyšují šance na jejich onemocnění.

Čtěte dále
Publikováno: 9.10.2017 16:34:33
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Poznáte plemeno na fotografii v čísle 10 na straně 98? Napište nám na adresu redakce@pespritelcloveka.cz spolu se svým jménem, poštovní adresou a telefonem nejpozději do 4. října. Tři výherci získají 2,25 kg balení krmiva Ontario.

Čtěte dále
Publikováno: 26.9.2017 15:12:52
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
<<<123>>>