Ostatní

In urna elit, bibendum a, consequat vel, rutrum at, justo. Aliquam erat volutpat. Aliquam erat volutpat. Ut nisl magna, fermentum eget, consequat ac, varius a, nisl. Proin risus. Mauris vel risus. Maecenas varius. Pellentesque nisl urna, adipiscing nec, accumsan nec, tincidunt vel, velit. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Nullam eleifend, nulla at adipiscing semper; ante purus porttitor nunc, eu sodales justo ipsum eget libero. Curabitur feugiat, erat eu porta eleifend, velit tellus hendrerit diam, vel convallis nisl enim ut urna. In vel mi quis tortor tristique pretium.
<<<123>>>

Největším tématem nového čísla jsou klouby – co dělat, aby byly zdravé, jaké nemoci kloubů existují, jak je léčit, jaká je prevence? Kloubům jsme věnovali hned 16 stran, neb jen zdravý pes může být šťastný, aktivní…
Co nám řeknou údaje o rodičích štěněte? To je pokračování našeho seriálu o chovu psů a právě tato otázka je dnes často prezentována pouze výstavními tituly – ale jakou mají váhu? Co je tedy podstatné?  A opět se tak vracíme k tématu Proč kupovat pouze štěně s průkazem původu, anebo pomoct psímu nešťastníkovi, jak činí třeba sdružení Frbul již deset let. A přineseme vám i zamyšlení nad tvorbou nových „designových“ plemen.

Čtěte dále
Publikováno: 22.2.2018 15:31:32
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Dnes, bohužel, mnoho lidí volí svého psa konkrétního plemene, bez základních znalostí historie a povahy plemene. Hlavně, když se nám líbí, ostatní se zvládne. Počet tragédií nevychovaných a poté zavržených, utracených psů se dnes zvyšuje neskutečně rychle. Přitom by stačila POKORA, s níž si o plemeni zjistíme vše, co lze. Jak si tedy vybrat plemeno psa?    
„Lidé si pořizují psa buď za nějakým účelem, nebo jako společníka. Ti, kteří mají psa pro jasný účel (třeba policie, strážní služba nebo myslivci), mají obvykle ve výběru plemene jasno a řídí se zkušenostmi. Pak jsou lidé, kteří mají jasné představy, že budou se psem dělat nějaký sport (třeba dostihy, služební výcvik podle IPO nebo mushing). I tito lidé mají většinou jasno. Ale spousta lidí chce psa jen jako společníka. A tady bývá nejčastěji problém…“

Čtěte dále
Publikováno: 5.2.2018 16:08:00
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Brněnský útulek Tlapky na cestě z.s. pořádá v sobotu 17. února od 9.30 hod u restaurace Žebětínský dvůr sraz šeltií. Zúčastnit se může každý, kdo chce finančně nebo jinak přispět na pomoc pejskům bez domova.

Čtěte dále
Publikováno: 31.1.2018 14:05:10
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Dotaz a přání naší čtenářky zněly: Zaujíma ma, či sa budete v nasledujúcom roku venovať problematike génu merle. Viem, že ste sa už raz tejto téme venovali, ale veľmi by ma potešilo, keby sa rozobrala hlbšie, nakoľko je k nej veľmi málo dohľadateľných informácii Myslím, že napriek  populárnosti psíkov farby merle u ľudí, máloktorý ich vlastník vie, čo to vlastne znamená a obnáša. Tiež ma veľmi zaujímajú varianty a rozdielnosť génu merle u rôznych plemien. Napr. u  nemeckých dôg – sfarbenie šedý tiger súvisí s génom merle? U luisianského leopardieho psa je tiež gén merle? Myslím, že som niekde čítala, že u tohto plemena sa môžu krížiť dva merle jedince bez zdravotných následkov u šteniat.
Foto: R. Povolná

Čtěte dále
Publikováno: 31.1.2018 9:31:56
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

„Nedávno se ke mně dostaly jisté informace, že v Praze, ale i jinde v různých částech země, se u psů objevuje viróza, která byla delší dobu v jakémsi útlumu. Osobně jsem se s ní nesetkal minimálně deset let. Až nyní, v době adventu, přišel do ordinace klient se štěnětem v náručí. A ordinací se rozlil typický NEZAPOMENUTELNÝ ZÁPACH. Desítky a stovky psů, převážně však štěňat, přicházeli na počátku osmdesátých let minulého století do tehdy jediné ordinace pro malá zvířata v Brně, na tehdejší Vysoké škole veterinární. S onemocněním, pro nás zcela novým, jsme sváděli nerovný boj. Vítězila nad námi PARVOVIRÓZA.“ Vzpomíná MVDr. Milan Štourač, který na naše přání napsal článek věnovaný této velmi nebezpečné a nakažlivé nemoci, o které dnes mnozí nemají ani tušení díky letům, kdy se zdála zcela vymýcená. „ Parvoviróza psů je virové onemocnění, které se objevilo v pozdních sedmdesátých letech minulého století. První velká epidemie proběhla v roce 1978 po výstavě v Amsterodamu a lze říct, že onemocnění se během dvou let rozšířilo po celém světě. V začátcích podlehli parvoviru tisíce psů, především štěňat.“ Parvovirus je vysoce nakažlivý!

Čtěte dále
Publikováno: 31.1.2018 9:07:34
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Přichází poslední zimní měsíc, avšak i když je zima mírná, péči o psí srst, tlapky nebo boudu bychom neměli zanedbat. Je vhodné psa v zimě oblékat? I o tom se dočtete v tématu měsíce.
V tomto čísle dáme prostor hned několika známým i méně známým plemenům. Představíme vám přírodní plemena velkých pasteveckých psů žijící ve svých domovinách a zamyslíme se nad tím, zda má smysl dovážet k nám cizí plemena. Mají u nás pak možnost být ještě sami sebou? Nevede nerespektování povah, původního poslání u mnoha plemen k problémům, frustraci psů? Podíváme se na jedno takové plemeno – jakutskou lajku. Můžete si přečíst rozhovor s chovatelkou eurasiera, a také si řekneme, jak si můžeme vybrat to pravé plemeno pro nás.

Čtěte dále
Publikováno: 18.1.2018 14:55:26
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Poznáte plemeno na fotografii v čísle 1/2018 na straně 9? Napište nám na adresu redakce@pespritelcloveka.cz spolu se svým jménem a poštovní adresou nejpozději do 4. ledna. Tři výherci získají 6,81 kg balení krmiva Annamaet ENCORE od firmy Samohýl
Group.

Čtěte dále
Publikováno: 2.1.2018 11:12:15
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Sbírka pro trojský útulek

Společnost Pet Center, největší prodejce chovatelských potřeb v České republice i na Slovensku, uspořádala v řadách svých zaměstnanců sbírku pro útulek v Tróji. Během vánočního večírku, kdy sbírka probíhala, se celkem vybralo 14 000 korun, šek předal 19. prosince CEO Pet Center Dalimil Čech. Díky tomuto finančnímu daru si Vánoce budou moci užít i opuštěná a zatoulaná zvířata na Praze 7.

Publikováno: 21.12.2017 10:49:03
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Předplatné časopisů Pes přítel člověka, Méďa Pusík, Bumík, Praktik a Střelecká revue jsou skvělým dárkem pro vaše blízké.

Jak se stát předplatitelem?

Čtěte dále
Publikováno: 19.12.2017 14:28:41
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Blíží se Vánoce a Silvestr a na stáncích na vás už čeká náš dárek pro vás – lednové číslo Psa.
Tématem měsíce je (poslední dobou i díky médiím) často diskutované téma – norování. Jedná se o týrání psů či lišek? Je nutné se psy vůbec norování trénovat se živým tvorem? Proč myslivci psy-norníky potřebují a proč jsou nutné zkoušky loveckých psů i z této disciplíny? Zeptali jsme se odborníků: chovatelky jezevčíků Ing. M. Přibáňové a mluvčí ČMKU Bc. V. Tiché.
Na téma norování navazuje i plemeno měsíce – border teriér. Vzhledem možná nenápadný, ale velmi všestranný, neúnavný pracant a sportovec se dnes těší vzrůstající oblibě a to hlavně mezi nemyslivci. Představíme vám jej v portrétu i v rozhovorech s dlouholetými chovateli a aktivními majiteli.
Víte o tom, že šiperky nemusejí být jen černé? Podíváme se na plavou barvu u tohoto plemene. V rubrice Chov najdete podrobný návod, jak upravit amerického kokršpaněla na výstavu.

Čtěte dále
Publikováno: 19.12.2017 13:54:54
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
<<<123>>>