Výcvik a sport

V nejobsáhlejší kategorii těchto stránek se vás budeme snažit seznámit s výcvikem a psími sporty. U psích sportů vás seznámíme s historií a jednotlivé sporty se vám budeme snažit co nejvíce přiblížit. Naleznete zde odkazy organizací, které jednotlivé sporty zaštiťují, pokusíme se vám přiblížit jak začít a co musíte splnit, abyste mohli v jednotlivých sportech závodit. Čeká vás dělení do jednotlivých kategorií a také seznámení se zadávanými tituly.

Věříme, že pro vás budou tyto informace přínosem!

O víkendu 7. - 8. dubna se ve španělském městě Haro v provinci La Rioja konalo mistrovství světa německých boxerů ve sportovní kynologii Atibox IPO WCH 2018. Zúčastnilo se ho 24 závodníků z 11 zemí v kategoriích IPO1, 2 a 3. Všichni závodníci českého týmu ve složení Karolína Kočová a Carmen Kelly Box, Kateřina Racková a Bosckoph Sir Chaplin, Miloslav Auterský a Verdi Six-Er a Zdeněk Jiroušek a Fagir Edgardo závodili v kategorii IPO3. Vedoucím týmu byl Miloslav Auterský. Rozhodčí: stopa – Vincent Solare (Francie), poslušnost – David García Suárez (Španělsko), obrana – Daniel Thibaut (Belgie).
V kategorii IPO3 jasně zvítězila (a jako jediná si připsala 100 bodů za stopu) Kateřina Racková a Bosckoph Sir Chaplin! Gratulujeme!

Čtěte dále
Publikováno: 9.4.2018 10:56:52
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Nejen to se dozvíte v novém čísle našeho časopisu (PPČ č. 4) od Elišky Kaletové v návodném fotoseriálu, kdy nás krok za krokem (skok za skokem) se svým štěnětem border kolie připravuje na dráhu agiliťáků.
„V  parkúru agility se vyskytují zónové překážky (kladina, šikmá stěna/ áčko, houpačka), které mají na sobě barevně vyznačené kontaktní zóny. Kontaktní zóny mají funkci bezpečnostní, aby se psi neučili skákat z výšky a neublížili si. Pokud se pes během závodu nedotkne kontaktní zóny alespoň jednou packou nebo její částí, je za to penalizován trestnými body. Existuje spousta metod, jak systematické šlapání na zónu pejska naučit, a mezi ně patří metoda 2 on 2 off (česky „dvě nahoře, dvě dole“, myšleno tlapky). Proč psa učit zastavovat právě takto? Proč nemá zastavit rovnou všemi čtyřmi tlapkami na zóně? Protože pro psa je pozice 2 on 2 off mnohem jasnější a čitelnější pro porozumění. Pokud pejska zastavujete na zóně všemi čtyřmi, jednou ho zastavíte 10 cm od země, podruhé 20 cm, potřetí 5 cm a pes vlastně neví, kde přesně má zastavit, a tak brzdí již od vrchní sestupné části kladiny, což tým stojí drahocenné vteřiny. Pozice 2 on 2 off je z hlediska umístění na kladině jasná a pro psa srozumitelná.“

Čtěte dále
Publikováno: 27.3.2018 13:13:44
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

Třeba pro Janu Henychovou - českou musherku světového jména a proslulosti. Jako jediný musher z Čech dokončila tři nejtěžší evropské longové závody: Finnmarkslopet 1000 a 500 km a  Femundlopet 600 km. Za svůj největší úspěch považuje dokončení 1000km závodu Finnmarkslopet v roce 2009, vedoucí nehostinnou polární krajinou na severu Norska. Janu jsme zastihli ve Švédsku, kde se připravuje na závod Finnmarkslopet dlouhý 1200 km, který odstartuje 9. března v norské Altě. Právě s ní najdete v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 3, které je nyní na trhu – ideální počtení na nadcházející víkend, co říkáte? Jano, vždy jste měla sibiřské husky. Proč? Lákalo vás někdy i jiné plemeno? Vím, že jste zastánce čistokrevných plemen…
Sibiřský husky je prostě sibiřský husky, a když budeme mít štěňata, zase to budou sibiřské husky. Sibiřský husky má svoji specifickou povahu a není určený pro všechny lidi. Když si tohoto psa pořídíte, zjistíte, že je vše kapku jinak než u ostatních psů. Jsou to úžasně svobodomyslní psi a vy se musíte naučit všechny akce domýšlet do těch nejhorších katastrofických konců. Musíte být vždy o krok napřed. Musíte být o kousek chytřejší než tito psi a to je vážně občas náročné. Když začnete myslet jako husky, už vše klape. Buďto si tohoto psa zamilujete natolik, že už bez něj nedokážete žít, anebo to skončí nějakým hrozným fiaskem.

Čtěte dále
Publikováno: 2.3.2018 14:08:34
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Mushing

To říká jeden z našich nejlepších figurantů Josef Kubec v novém seriálu našeho časopisu, ve kterém vám budeme představovat naše figuratny. Právě on je prvním z našich figurantů, kterým budeme klást stejné otázky a kteří nám poodhalí adrenalinový, ale i tak křehký svět figurování. Díky za odvahu a upřímnost!
Jak dlouho vlastně figurujete? A jaké to je, tak dlouho se udržet na špici? Co na to říká tělo, záda?

Vrcholově jsem začal figurovat v roce 2002, a to díky Martinu Plecháčkovi, kterému jsem za tu možnost vděčný dodnes. Nebýt Martina, nejsem tam, kde jsem dnes. Udržet se na špici není vůbec jednoduché. Já sám razím teorii, že dobré jméno se buduje dlouho, ale špatné jméno se vybuduje v jedné vteřině. Zároveň jsem rád, že o kynologii je v této zemi stále zájem a sem tam i potkám kluka, ve kterém vidím velký potenciál a říkám si, že jednou z něj bude dobrý figurant! Ve svých 44 letech si myslím, že už mám dost zkušeností, které bych rád předával ostatním mladým kvalitním figurantům, kterých je v Česku bohužel pomálu! Byl bych rád, aby se tomuto sportu a de facto i životnímu stylu věnoval i můj sedmnáctiletý syn, jenže ten si vybral jinou dráhu – pedagogicko-jazykovou. Až na drobná zranění, která s tímto sportem souvisejí, jsem naštěstí v pořádku!

Čtěte dále
Publikováno: 28.2.2018 14:12:25
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

Je mi smutno. Ničí mě vulgarita a nadávky dospělých lidí na jiné dospělé lidi na Facebooku, pokud mají jiný názor. Jen se podívejte na diskuse k volbě prezidenta… Víte, už jsem potkala lidi, kterých názor v politických preferencích byl přesně pravý opak, a diskuse s nimi byly obohacující. S jinými si řekneme „hele, já takhle, ty takhle,“ a tak se o politice prostě bavit nebudeme. Máme jiné věci společné. Ale nedávám dnešní agresivitu – zbytečnou. Proč bych o kandidátech, které neuznávám, psala vulgarity? To víte, že doma řeknu „to je vůl,“ ale… Je mi z toho strašně smutno. Z té vzrůstající agrese. Vždyť to není o nich, ale o nás.
V jedné diskusi na téma Pes, silvestr a petardy napsala jedna paní JEN svou zkušenost a názor, podle ní je to jen o přístupu majitelů ke psům. Následná agresivita ostatních směrem k ní mi vyrazila dech. Ano, PETARDY MI VADÍ, JSEM PRO JEJICH ZÁKAZ, anebo bych je na silvestra povolila jen ve vymezeném čase a na jasně definovaných místech, když už to musí být. Vadí mi, jak snadno dostupné jsou. Vadí mi to strašně, stejně jako obtěžující psi na volno a tvrzení, jak si všichni psi musí spolu hrát, a dotaz „máte fenku?“ ale… Jasně, že v tu chvíli si v duchu řeknu kretén a někdy jsem nepříjemná i nahlas. Ale na strůjce problémů a na to, co bude příště, koukám, jak se tomu vyhnout, předejít. Co se místo nadávek na tupost druhých podívat na to, co mohu změnit já sám a hned?

Čtěte dále
Publikováno: 2.2.2018 13:12:48
Kategorie: Výcvik a sport

Dnes má pudl „visačku“ spíše načesaného společenského a výstavního manekýna, byť mnozí se svými pány dokazují, jak všestranným a nekonfliktním sportovními psy dokáže být. Učí se rychle a rád a je nadšen pro jakoukoliv aktivitu. Trpasličí pudlička Issis Bílá něha paní Jiřiny Ertlové má složeno neuvěřitelných 23 zkoušek z výkonu včetně nejnáročnější pro malá plemena – ZZO3. Náš obsáhlý rozhovor, který najdete v aktuálním čísle 2, se dotkl opravdu mnoha věcí. Holky jsou prostě multifunkční a vše co dělají, je spolu baví. Ideální dvojice, viďte? „Před osmi lety, když jsem odcházela do důchodu, jsem měla přání – tichou, malou, čtyřnohou společnici, pudličku, která by se vešla do tašky a mohla být se mnou všude!! Společnici pro cestování, vycházky, pro běžný společenský život… Moje vysněná Isiss Bílá něha, Isulka, je vícebarevná trpasličí pudlička.“

Čtěte dále
Publikováno: 23.1.2018 11:39:32
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

„Měl bych mít radost. Několik kynologů mi volalo: „V novém návrhu zkušebního řádu IRO je konečně část věnovaná mantrailingu. Tak ses dočkal, budete mít svoje atesty. A oficiální.“ Radost nemám. Černé tušení se naplnilo. Sportovní bodování, rozhodčí zná průběh stopy a podmínkou je klasická poslušnost. Z mantrailingu se tak stane pouze další kynologický sport, jehož hodnocení se přizpůsobilo tomu, co už všichni znají z jiných disciplín a prakticky se tím vyřadí ti, pro které byl mantrailing stvořen – bloodhoundi. Chápu současný trend, který je nejen v kynologii, založený na porovnávání se mezi sebou, na úspěchu, titulech, soutěžení, mistrovstvích všeho druhu a všech. Pokud je toto cílem, je asi všechno v pořádku. Pokud má být ale cílem mantrailingu praktické hledání pohřešovaných osob, nelze s tím souhlasit. Proč?“ Tak začíná článek Luboše Satory v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 1, které bude ještě dva dny v prodeji… „Motivovaný a koncentrovaný pes, samostatně pracující, bez pomoci psovoda, a vyrovnaný zkušený psovod, který umí číst svého psa, tvoří tým, který je schopen sledovat pachovou stopu hledané osoby v jakémkoliv prostředí, za jakýchkoliv podmínek tak dlouho, dokud pes pachové částice hledané osoby v prostoru nachází. Naším cílem je, aby pes pochopil základní princip práce na stopě: čichni si k něčemu, co patří hledané osobě, sleduj její pach, který na trase najdeš a na konci za to dostaneš zaslouženou odměnu.“

Čtěte dále
Publikováno: 16.1.2018 12:35:35
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Záchranářský výcvik

Jezevčíci, border teriéři a další malá plemena loveckých psů jsou skvělí norníci, čili pomáhají lovcům vyhnat na povrch škodnou zvěř (lišky či jezevce), aby mohla být ulovena. Mnoha lidem se tento způsob lovu nelíbí, pravda ale je, že je u nás málo drobné zvěře (bažantů, koroptví či zajíců) a lišek naopak hodně, a myslivci se snaží tuto nerovnováhu řešit i za pomoci speciálně vycvičených psů. Jak se psi-norníci učí norovat? Jak probíhají zkoušky a jak to vypadá v praxi? Na to vše a leccos dalšího jsme se zeptali chovatelky standardních drsnosrstých jezevčíků Ing. Michaely Přibáňové a také mluvčí ČMKU Bc. Vladimíry Tiché.

Čtěte dále
Publikováno: 5.1.2018 8:42:35
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Myslivost

„Majitelé štěňátek přicházejí velmi často s tím, že by se rádi věnovali tréninku agility. V tuto chvíli je obvykle zklamu, protože jim začnu vysvětlovat, proč agility netrénuji se štěňaty. Pokud vás zajímá, jak jsem k tomuto došla, odpovědi najdete v celém článku“ Píše v novém čísle Pes přítel člověka č. 1 autorka zajímavého článku Pavla Kamrádová. „Se svým prvním psem jsem začala trénovat agility, když mu byly přibližně čtyři měsíce. Tehdy jsem o tom nic nevěděla a trénink agility jsem brala jako jinou poslušnost. Trénink trval dlouho, byl velmi náročný, psík neměl odložení, odbíhal za jinými psy, za fenkami, všechno bylo náročné. Přesto jsme to zvládli a dnes je z mého Floyda šampion agility v zaslouženém důchodu. S příchodem dalších psů do mého života jsem se začala stále více zajímat o problematiku psího učení, učila jsem se se psy pracovat efektivněji a lépe. V době, kdy jsem se dozvěděla, že moje fena má dysplazii kyčelního kloubu, začala jsem se také mnohem více zajímat o pohybový aparát, jeho vývoj a důsledky uspěchaného tréninku na fyzický i psychický vývoj psa.Většina z nás zná psy, které nemají odložení před první překážkou, štěkají jako splašení, pokud běhají jiní psi a dělají spoustu dalších věcí, které vadí majitelům, ostatním lidem na tréninku i závodech a nejvíce samotnému psu. K tomu, že netrénuji agility se štěňaty mě, vedlo několik důvodů."

Čtěte dále
Publikováno: 4.1.2018 12:07:21
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

Které konkrétní cviky vám představujeme v článcích s fotografiemi v novém čísle Pes přítel člověka č. 12, které je nyní v prodeji?
Z dogdancingu najdete podávání obou pacek najednou, cvik který se dá dobře využít i při nácviku synchronizovaných pohybů na zkoušky dogdancingu. Na 14 fotografiích s popisky projde autorka seriálu velmi srozumitelně tento cvik s vámi. A vězte, že i starého psa naučit novým kouskům prostě můžete! V seriálu o stopování vás čeká set fotografií a téma Přiostřujeme, aneb pravý úhel čeká: „Zatím jsme šlapali stopu tak, že jsme vždy nohu posouvali, abychom mohli do špičky dát pamlsek. Tím se více zvýrazňoval pach stopy. Nyní je čas začít šlapat stopy tak, že pamlsky budeme dávat pod špičku, aniž bychom nohu posouvali. Chce to trochu cviku a půjde to. Není zde přesný návod, jak to provádět, každý na to má jiný přístup a musí se přizpůsobit podle svých fyzických možností a schopností!"

Čtěte dále
Publikováno: 5.12.2017 12:45:59
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Tanec se psem