Výcvik a sport

V nejobsáhlejší kategorii těchto stránek se vás budeme snažit seznámit s výcvikem a psími sporty. U psích sportů vás seznámíme s historií a jednotlivé sporty se vám budeme snažit co nejvíce přiblížit. Naleznete zde odkazy organizací, které jednotlivé sporty zaštiťují, pokusíme se vám přiblížit jak začít a co musíte splnit, abyste mohli v jednotlivých sportech závodit. Čeká vás dělení do jednotlivých kategorií a také seznámení se zadávanými tituly.

Věříme, že pro vás budou tyto informace přínosem!

Mistrovství světa belgických ovčáků FMBB podle IPO 3 proběhlo ve slovinském městě Ajdovščina. Tým našich Honza Böhm, Pavel Hrobař, Tomáš Louda, Klára Matoušková, Daniel Paleček, Petr Foltýn, Josef Šesták a Michaela Rubášová a teamleadři Pavel Vinš a Martin Plecháček vybojovali skvělé třetí místo! Do nedělní TOP 20 se tak navíc dostali hned čtyři naši borci! První místo patří dvojici Florian Knabl a Conan vom Clan der Wölfe (DE), druhé místo Arnold Kivago a Lito vom Adlerauge (HU) a třetí Uliana Maltseva a Vyatkins’Y’Rampage (RU).

Čtěte dále
Publikováno: 30.4.2018 10:09:20
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Mistrovství světa belgických ovčáků FMBB 2018 probíhá nyní ve Slovinsku, ve městě Ajdovščina ležícím ve Vipavské dolině. Komu máme držet palce? CZ 01  – 1. místo – IPO World Championship Honza Böhm a FORNY ze Soutoku Sázavy (Merrily de Alphaville Bohemia x Mecberger Chortoryiski) CZ 02 – Mistr CMC 2017 Pavel Hrobař a AL CAMPO Graf Czech (Besi Boliviat x Jaguar de Alphaville Bohemia), CZ 03 Tomáš Louda a BOUÍ z Údolí Jizery (Abby Ostraryka x Jaguar de Alphaville Bohemia), CZ 04 Klára Matoušková a COMMANDOS de Alphaville Bohemia (Jet de Alphaville Bohemia x Fidirex van Joefarm), CZ 05 Daniel Paleček a LOOKER Mi-Ji (Cherr Mi-Ji x Ayko Boccaro), CZ 06 Petr Foltyn a AUZZY Ostraryka (Dagger de Alphaville Bohemia x Da´Eder v.d. Brunnenstadt), CZ 07 Josef Šesták a CYCLON Olbramovický kvítek (Alis Nobi la Cage aux Folles x Idefix of Flying Porkie). Divoká karta Michaela Rubášová a CHARON Deabei (Juki Tarkatan + D’Jakson de Nelly des Beaux). Podporu a zázemí našim na místě konání zajišťují: teamleader 1 Pavel Vinš a teamleader 2 Martin Plecháček. Známe už vylosované časy a první výsledky!

Čtěte dále
Publikováno: 26.4.2018 13:04:08
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Velký portrét v čísle 5 patří plemeni pražský krysařík. Jedním z nejúspěšnějších na sportovním poli je Guliver z Fideláku, jenž má úspěšně za sebou 13 zkoušek z výkonu včetně náročných stopařských. Rozhovor s jeho majitelkou Sabinou Benešovou také najdete v čísle 5, které je právě v prodeji.

Čtěte dále
Publikováno: 24.4.2018 11:00:13
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

Výcvikové canisterapeutické sdružení Hafík pořádá v sobotu 5. května „Toulky s Hafíkem“. Již devět let pro vás připravujeme pochod, který je organizovaný formou zábavného závodu s prvky dogtrekkingu. Na účastníky opět na trase čeká několik záludných úkolů.

Čtěte dále
Publikováno: 17.4.2018 14:11:13
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Dogtrekking

Ve dnech 11.-15. dubna se v slovenském městě Vranov nad Topľou konalo 24. mistrovství světa IPO-FH podle platného zkušebního řádu IPO-FH. Přihlásit se mohli jen psi a psovodi vybraní národní kynologickou organizací, která je členem FCI. Psi musejí mít složenou zkoušku IPO-FH a věk minimálně 20 měsíců. Dohromady soutěžilo 46 závodníků. Rozhodčí byli Guevel Gilbert z Francie a Sašo Cvek ze Slovinska.

Čtěte dále
Publikováno: 16.4.2018 12:46:53
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

O víkendu 7. - 8. dubna se ve španělském městě Haro v provinci La Rioja konalo mistrovství světa německých boxerů ve sportovní kynologii Atibox IPO WCH 2018. Zúčastnilo se ho 24 závodníků z 11 zemí v kategoriích IPO1, 2 a 3. Všichni závodníci českého týmu ve složení Karolína Kočová a Carmen Kelly Box, Kateřina Racková a Bosckoph Sir Chaplin, Miloslav Auterský a Verdi Six-Er a Zdeněk Jiroušek a Fagir Edgardo závodili v kategorii IPO3. Vedoucím týmu byl Miloslav Auterský. Rozhodčí: stopa – Vincent Solare (Francie), poslušnost – David García Suárez (Španělsko), obrana – Daniel Thibaut (Belgie).
V kategorii IPO3 jasně zvítězila (a jako jediná si připsala 100 bodů za stopu) Kateřina Racková a Bosckoph Sir Chaplin! Gratulujeme!

Čtěte dále
Publikováno: 9.4.2018 10:56:52
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Nejen to se dozvíte v novém čísle našeho časopisu (PPČ č. 4) od Elišky Kaletové v návodném fotoseriálu, kdy nás krok za krokem (skok za skokem) se svým štěnětem border kolie připravuje na dráhu agiliťáků.
„V  parkúru agility se vyskytují zónové překážky (kladina, šikmá stěna/ áčko, houpačka), které mají na sobě barevně vyznačené kontaktní zóny. Kontaktní zóny mají funkci bezpečnostní, aby se psi neučili skákat z výšky a neublížili si. Pokud se pes během závodu nedotkne kontaktní zóny alespoň jednou packou nebo její částí, je za to penalizován trestnými body. Existuje spousta metod, jak systematické šlapání na zónu pejska naučit, a mezi ně patří metoda 2 on 2 off (česky „dvě nahoře, dvě dole“, myšleno tlapky). Proč psa učit zastavovat právě takto? Proč nemá zastavit rovnou všemi čtyřmi tlapkami na zóně? Protože pro psa je pozice 2 on 2 off mnohem jasnější a čitelnější pro porozumění. Pokud pejska zastavujete na zóně všemi čtyřmi, jednou ho zastavíte 10 cm od země, podruhé 20 cm, potřetí 5 cm a pes vlastně neví, kde přesně má zastavit, a tak brzdí již od vrchní sestupné části kladiny, což tým stojí drahocenné vteřiny. Pozice 2 on 2 off je z hlediska umístění na kladině jasná a pro psa srozumitelná.“

Čtěte dále
Publikováno: 27.3.2018 13:13:44
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

Třeba pro Janu Henychovou - českou musherku světového jména a proslulosti. Jako jediný musher z Čech dokončila tři nejtěžší evropské longové závody: Finnmarkslopet 1000 a 500 km a  Femundlopet 600 km. Za svůj největší úspěch považuje dokončení 1000km závodu Finnmarkslopet v roce 2009, vedoucí nehostinnou polární krajinou na severu Norska. Janu jsme zastihli ve Švédsku, kde se připravuje na závod Finnmarkslopet dlouhý 1200 km, který odstartuje 9. března v norské Altě. Právě s ní najdete v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 3, které je nyní na trhu – ideální počtení na nadcházející víkend, co říkáte? Jano, vždy jste měla sibiřské husky. Proč? Lákalo vás někdy i jiné plemeno? Vím, že jste zastánce čistokrevných plemen…
Sibiřský husky je prostě sibiřský husky, a když budeme mít štěňata, zase to budou sibiřské husky. Sibiřský husky má svoji specifickou povahu a není určený pro všechny lidi. Když si tohoto psa pořídíte, zjistíte, že je vše kapku jinak než u ostatních psů. Jsou to úžasně svobodomyslní psi a vy se musíte naučit všechny akce domýšlet do těch nejhorších katastrofických konců. Musíte být vždy o krok napřed. Musíte být o kousek chytřejší než tito psi a to je vážně občas náročné. Když začnete myslet jako husky, už vše klape. Buďto si tohoto psa zamilujete natolik, že už bez něj nedokážete žít, anebo to skončí nějakým hrozným fiaskem.

Čtěte dále
Publikováno: 2.3.2018 14:08:34
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Mushing

To říká jeden z našich nejlepších figurantů Josef Kubec v novém seriálu našeho časopisu, ve kterém vám budeme představovat naše figuratny. Právě on je prvním z našich figurantů, kterým budeme klást stejné otázky a kteří nám poodhalí adrenalinový, ale i tak křehký svět figurování. Díky za odvahu a upřímnost!
Jak dlouho vlastně figurujete? A jaké to je, tak dlouho se udržet na špici? Co na to říká tělo, záda?

Vrcholově jsem začal figurovat v roce 2002, a to díky Martinu Plecháčkovi, kterému jsem za tu možnost vděčný dodnes. Nebýt Martina, nejsem tam, kde jsem dnes. Udržet se na špici není vůbec jednoduché. Já sám razím teorii, že dobré jméno se buduje dlouho, ale špatné jméno se vybuduje v jedné vteřině. Zároveň jsem rád, že o kynologii je v této zemi stále zájem a sem tam i potkám kluka, ve kterém vidím velký potenciál a říkám si, že jednou z něj bude dobrý figurant! Ve svých 44 letech si myslím, že už mám dost zkušeností, které bych rád předával ostatním mladým kvalitním figurantům, kterých je v Česku bohužel pomálu! Byl bych rád, aby se tomuto sportu a de facto i životnímu stylu věnoval i můj sedmnáctiletý syn, jenže ten si vybral jinou dráhu – pedagogicko-jazykovou. Až na drobná zranění, která s tímto sportem souvisejí, jsem naštěstí v pořádku!

Čtěte dále
Publikováno: 28.2.2018 14:12:25
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

Je mi smutno. Ničí mě vulgarita a nadávky dospělých lidí na jiné dospělé lidi na Facebooku, pokud mají jiný názor. Jen se podívejte na diskuse k volbě prezidenta… Víte, už jsem potkala lidi, kterých názor v politických preferencích byl přesně pravý opak, a diskuse s nimi byly obohacující. S jinými si řekneme „hele, já takhle, ty takhle,“ a tak se o politice prostě bavit nebudeme. Máme jiné věci společné. Ale nedávám dnešní agresivitu – zbytečnou. Proč bych o kandidátech, které neuznávám, psala vulgarity? To víte, že doma řeknu „to je vůl,“ ale… Je mi z toho strašně smutno. Z té vzrůstající agrese. Vždyť to není o nich, ale o nás.
V jedné diskusi na téma Pes, silvestr a petardy napsala jedna paní JEN svou zkušenost a názor, podle ní je to jen o přístupu majitelů ke psům. Následná agresivita ostatních směrem k ní mi vyrazila dech. Ano, PETARDY MI VADÍ, JSEM PRO JEJICH ZÁKAZ, anebo bych je na silvestra povolila jen ve vymezeném čase a na jasně definovaných místech, když už to musí být. Vadí mi, jak snadno dostupné jsou. Vadí mi to strašně, stejně jako obtěžující psi na volno a tvrzení, jak si všichni psi musí spolu hrát, a dotaz „máte fenku?“ ale… Jasně, že v tu chvíli si v duchu řeknu kretén a někdy jsem nepříjemná i nahlas. Ale na strůjce problémů a na to, co bude příště, koukám, jak se tomu vyhnout, předejít. Co se místo nadávek na tupost druhých podívat na to, co mohu změnit já sám a hned?

Čtěte dále
Publikováno: 2.2.2018 13:12:48
Kategorie: Výcvik a sport