Ostatní

In urna elit, bibendum a, consequat vel, rutrum at, justo. Aliquam erat volutpat. Aliquam erat volutpat. Ut nisl magna, fermentum eget, consequat ac, varius a, nisl. Proin risus. Mauris vel risus. Maecenas varius. Pellentesque nisl urna, adipiscing nec, accumsan nec, tincidunt vel, velit. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Nullam eleifend, nulla at adipiscing semper; ante purus porttitor nunc, eu sodales justo ipsum eget libero. Curabitur feugiat, erat eu porta eleifend, velit tellus hendrerit diam, vel convallis nisl enim ut urna. In vel mi quis tortor tristique pretium.

Dotaz a přání naší čtenářky zněly: Zaujíma ma, či sa budete v nasledujúcom roku venovať problematike génu merle. Viem, že ste sa už raz tejto téme venovali, ale veľmi by ma potešilo, keby sa rozobrala hlbšie, nakoľko je k nej veľmi málo dohľadateľných informácii Myslím, že napriek  populárnosti psíkov farby merle u ľudí, máloktorý ich vlastník vie, čo to vlastne znamená a obnáša. Tiež ma veľmi zaujímajú varianty a rozdielnosť génu merle u rôznych plemien. Napr. u  nemeckých dôg – sfarbenie šedý tiger súvisí s génom merle? U luisianského leopardieho psa je tiež gén merle? Myslím, že som niekde čítala, že u tohto plemena sa môžu krížiť dva merle jedince bez zdravotných následkov u šteniat.
Foto: R. Povolná

Čtěte dále
Publikováno: 31.1.2018 9:31:56
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

„Nedávno se ke mně dostaly jisté informace, že v Praze, ale i jinde v různých částech země, se u psů objevuje viróza, která byla delší dobu v jakémsi útlumu. Osobně jsem se s ní nesetkal minimálně deset let. Až nyní, v době adventu, přišel do ordinace klient se štěnětem v náručí. A ordinací se rozlil typický NEZAPOMENUTELNÝ ZÁPACH. Desítky a stovky psů, převážně však štěňat, přicházeli na počátku osmdesátých let minulého století do tehdy jediné ordinace pro malá zvířata v Brně, na tehdejší Vysoké škole veterinární. S onemocněním, pro nás zcela novým, jsme sváděli nerovný boj. Vítězila nad námi PARVOVIRÓZA.“ Vzpomíná MVDr. Milan Štourač, který na naše přání napsal článek věnovaný této velmi nebezpečné a nakažlivé nemoci, o které dnes mnozí nemají ani tušení díky letům, kdy se zdála zcela vymýcená. „ Parvoviróza psů je virové onemocnění, které se objevilo v pozdních sedmdesátých letech minulého století. První velká epidemie proběhla v roce 1978 po výstavě v Amsterodamu a lze říct, že onemocnění se během dvou let rozšířilo po celém světě. V začátcích podlehli parvoviru tisíce psů, především štěňat.“ Parvovirus je vysoce nakažlivý!

Čtěte dále
Publikováno: 31.1.2018 9:07:34
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Přichází poslední zimní měsíc, avšak i když je zima mírná, péči o psí srst, tlapky nebo boudu bychom neměli zanedbat. Je vhodné psa v zimě oblékat? I o tom se dočtete v tématu měsíce.
V tomto čísle dáme prostor hned několika známým i méně známým plemenům. Představíme vám přírodní plemena velkých pasteveckých psů žijící ve svých domovinách a zamyslíme se nad tím, zda má smysl dovážet k nám cizí plemena. Mají u nás pak možnost být ještě sami sebou? Nevede nerespektování povah, původního poslání u mnoha plemen k problémům, frustraci psů? Podíváme se na jedno takové plemeno – jakutskou lajku. Můžete si přečíst rozhovor s chovatelkou eurasiera, a také si řekneme, jak si můžeme vybrat to pravé plemeno pro nás.

Čtěte dále
Publikováno: 18.1.2018 14:55:26
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Poznáte plemeno na fotografii v čísle 1/2018 na straně 9? Napište nám na adresu redakce@pespritelcloveka.cz spolu se svým jménem a poštovní adresou nejpozději do 4. ledna. Tři výherci získají 6,81 kg balení krmiva Annamaet ENCORE od firmy Samohýl
Group.

Čtěte dále
Publikováno: 2.1.2018 11:12:15
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Sbírka pro trojský útulek

Společnost Pet Center, největší prodejce chovatelských potřeb v České republice i na Slovensku, uspořádala v řadách svých zaměstnanců sbírku pro útulek v Tróji. Během vánočního večírku, kdy sbírka probíhala, se celkem vybralo 14 000 korun, šek předal 19. prosince CEO Pet Center Dalimil Čech. Díky tomuto finančnímu daru si Vánoce budou moci užít i opuštěná a zatoulaná zvířata na Praze 7.

Publikováno: 21.12.2017 10:49:03
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Předplatné časopisů Pes přítel člověka, Méďa Pusík, Bumík, Praktik a Střelecká revue jsou skvělým dárkem pro vaše blízké.

Jak se stát předplatitelem?

Čtěte dále
Publikováno: 19.12.2017 14:28:41
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Blíží se Vánoce a Silvestr a na stáncích na vás už čeká náš dárek pro vás – lednové číslo Psa.
Tématem měsíce je (poslední dobou i díky médiím) často diskutované téma – norování. Jedná se o týrání psů či lišek? Je nutné se psy vůbec norování trénovat se živým tvorem? Proč myslivci psy-norníky potřebují a proč jsou nutné zkoušky loveckých psů i z této disciplíny? Zeptali jsme se odborníků: chovatelky jezevčíků Ing. M. Přibáňové a mluvčí ČMKU Bc. V. Tiché.
Na téma norování navazuje i plemeno měsíce – border teriér. Vzhledem možná nenápadný, ale velmi všestranný, neúnavný pracant a sportovec se dnes těší vzrůstající oblibě a to hlavně mezi nemyslivci. Představíme vám jej v portrétu i v rozhovorech s dlouholetými chovateli a aktivními majiteli.
Víte o tom, že šiperky nemusejí být jen černé? Podíváme se na plavou barvu u tohoto plemene. V rubrice Chov najdete podrobný návod, jak upravit amerického kokršpaněla na výstavu.

Čtěte dále
Publikováno: 19.12.2017 13:54:54
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Vánoce jsou emotivní svátky a mnoho lidí má chuť pomoci jiným, což je chvályhodné. Mezi dobré skutky patří podpora finanční či materiální i pro psí útulky, azyly. A možná některé napadne i adoptovat psa bez domova. Zvláště v době, kdy na Facebooku jsou denně nabízeny desítky, stovky fotografií psů a především jejich pohnutých osudů, je tak jednoduché od počítače ztratit reálný pohled na své možnosti a schopnosti. „Dnes je mnoho organizací, které pomáhají psům ze zahraničí a nabízejí je v České republice. Zde je nutné vybrat organizaci respektující zákony, které rozhodně nejsou jen „zbytečným bičem“, a psi dovážejí očipované, plně očkované. Je mi velmi smutno, kolik rádoby záchranářů klidně převeze psy ze zahraničí neočkované a neřeší možnou psinku, velmi častou parvovirózu, ostatně i vzteklinu. Tohle „záchranářství“ se může ošklivě vymstít, věřte mi, že tyto případy parvovirózy například ze Slovenska nejsou vůbec výjimečné… Ač některé tyto organizace sama podporuji, začínám mít při pohledu na velmi vzrůstající množství takto dovezených psů poněkud nepříjemný pocit. Mnohdy si je už lidé nevyzvednou v den příjezdu do ČR, velmi často už po týdnu nevědí, co se psem, jiní po půl roce hledají psu nový domov, neb psa nezvládli. Ono na Facebooku podpořeném výkřiky dam typu: „Bože, dejte mu šanci na život! Vemte si toho chudáčka někdo, bude vám do konce života vděčný jako moje Ťapka!“ mnozí získají pocit, že jsou konečně účastníky velkého příběhu. A po projevení zájmu přijde i potlesk a pochvalné výkřiky a díky. Jenže tihle lidé pak nepomohou, až někdo zjistí, že pes kňučí, tahá na vodítku, vrčí na cizí psy – prostě potřebuje jen výchovu. Pak vám poradí: „Dejte mu čas. Kdoví co chudáček zažil… Chce to jen lásku!“ NIKOLI! Chce to čas a práci, milé pseudozáchranářky od jedné Ťapky. Ano, máte pravdu, VELMI mi toto vadí! Protože „onen omyl“ mnohdy znamená jen pár nepříjemností, než psa jako „ k ničemu“ či „problémového“ pošlou pryč. A pominu-li trápení x-krát vráceného psa, tato samolepka mu k hledání nového domova nepomůže. Ba právě naopak! Mnozí psí úžasňáci tak žijí celý svůj život v útulku, protože jsou „problémoví“ a jako jediný argument pro toto doslova likvidační tvrzení se uvádí „důvody oněch majitelů“ formulované přivrácení tak, aby bylo hlavně jasné, že ONI za nic nemohli!

Čtěte dále
Publikováno: 14.12.2017 10:49:29
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Ve středu 1. 11. 2017 nabyla účinnosti jedna z nejrozsáhlejších novel veterinárního zákona v jeho historii. Novela přináší řadu změn zejména směrem k chovatelům psů a provozovatelům útulků pro zvířata s cílem usnadnit kontroly těchto zařízení a omezit existenci problémových chovů (tzv. množíren). Malým zemědělcům novela přináší liberalizaci pravidel pro provádění domácích porážek a také rozšíření možností přímého prodeje jejich produkce. Pro její plné pochopení jsme požádali o spolupráci a zodpovězení dotazů „jejího tvůrce“ - ústředního ředitele Státní veterinární správy MVDr. Zbyňka Semeráda.
Mnoho majitelů psů je zmateno a problém nepochopení začíná již u bodu, kdo je brán zákonem tedy i novelou jako chovatel?
Chovatelem je podle § 3 odst. 1 písm. a) veterinárního zákona: „každý, kdo zvíře nebo zvířata vlastní nebo drží, anebo je pověřen se o ně starat, ať již za úplatu nebo bezúplatně, a to i na přechodnou dobu.“
Co se stane, když si rozepíše psy, resp. feny, rodina mezi sebe?
Pro řádné splnění oznamovací povinnosti chovatelů žijících ve společné domácnosti se počet fen sčítá. 
Týká se to i fen kastrovaných?
Při oznamovací povinnosti chovu pěti a více fen se nerozlišuje mezi fenami kastrovanými a nekastrovanými, oznamovací povinnost tedy platí v současnosti pro obě skupiny stejně.
Kdo jsou chovatelé služebních psů, psů se zvláštním výcvikem, vodicích psů, asistenčních psů, psů určených k odhalování výbušnin a loveckých psů? Jací jsou to psi? Jak a komu prokáží majitelé, že jejich feny patří do jednotlivých vyjmenovaných skupin?

Čtěte dále
Publikováno: 8.12.2017 12:11:10
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

S nostalgií vzpomínám na dobu svého dětství, kdy sehnat knihu o psech byl pro rodiče často neřešitelný problém. A tak jsem pod stromečkem našla slovenskou knihu Motýle zblízka či Atlas trav. Po revoluci se s knihami o psech doslova roztrhl pomyslný knižní pytel, bohužel, nedobré kvality – stačily jen fotografie, u monografií pak deset stran věnovaných skutečně plemeni. I dnes je nabídka knih všech žánrů obrovská, denně vychází 50-70 novinek. Knihu může napsat i vydat každý bez ohledu na cokoli. Přiznám se, že mám obrovskou knihovnu, ale současných knih věnovaných psům je tam poskrovnu. Mám ráda knihy, kde je znát reálná zkušenost autora. Naopak mě zcela míjí trend teoretických her se slovy a odbornou terminologií, kterou neznat znamená nebýt pejskařem. Terminologií úvah, ba esejů lidí, kde reálná zkušenost s výchovou a výcvikem psů prostě chybí…

Čtěte dále
Publikováno: 8.12.2017 11:58:42
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní