Ostatní

In urna elit, bibendum a, consequat vel, rutrum at, justo. Aliquam erat volutpat. Aliquam erat volutpat. Ut nisl magna, fermentum eget, consequat ac, varius a, nisl. Proin risus. Mauris vel risus. Maecenas varius. Pellentesque nisl urna, adipiscing nec, accumsan nec, tincidunt vel, velit. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Nullam eleifend, nulla at adipiscing semper; ante purus porttitor nunc, eu sodales justo ipsum eget libero. Curabitur feugiat, erat eu porta eleifend, velit tellus hendrerit diam, vel convallis nisl enim ut urna. In vel mi quis tortor tristique pretium.

Proč? Poslední letošní číslo přináší velice diskutovanou novelu veterinárního zákona o hlášení počtu fen v domácnostech. Stejně tak poradíme, jak dočasky, azyly podle novely správně nahlásit. Položli jsme se několik důležitých otázek Státní veterinární správě a odpovědi najdete v čísle 12 PPČ!
Rozhodli jste se pořídit psa z útulku? Na co všechno je potřeba myslet předem? Proč je důležité si tento závažný krok velmi dobře promyslet? Co pro vás má být podstatné nejen při výběru? Své zamyšlení přináší naše šéfredaktorka S. Čermáková.
Vánoce, Vánoce… a jsou tady zase! A všechno voní… Jak vnímá vůně Vánoc náš pes, kterého čich je neporovnatelně citlivější než lidský? Dozvíte se v Tématu měsíce, které přináší také vánoční tipy na dárky pro vás i vašeho čtyřnohého kamaráda. Nechybějí ani recepty na dobroty pro vašeho čtyřnohého mlsouna.
Pokračujeme seriálem o border koliích a řekneme si něco o epilepsii – jak se k této nemoci stavějí chovatelé a klub tohoto plemene? Kde najdete informace o postižených jedincích?
Plemenem měsíce je malý knírač – odvážný hlídač i laskavý přítel, který ani po staletích neztratil žádnou ze svých skvělých vlastností rodinného a sportovního psa. Nenechte si ujít jeho portrét a rozhovory s výcvikáři těch nejspěšnějších malých kníračů u nás.

Čtěte dále
Publikováno: 23.11.2017 11:44:26
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Na Písecku byla v tomto týdnu potvrzena Aujeszkyho choroba u uhynulého loveckého psa. Pes se s největší pravděpodobností nakazil od divočáka, s nimž přišel do kontaktu během lovu. Jedná se o druhý potvrzený úhyn psa na tuto nákazou na území České republiky v letošním roce. V tuzemských chovech domácích prasat se nebezpečná nákaza nevyskytuje a ČR si díky tomu udržuje status „země prosté“ této nákazy. U  divokých prasat je však onemocnění poměrně rozšířené. Státní veterinární správa (SVS) proto znovu upozorňuje lovce, aby se snažili zabránit svým psům v přímém kontaktu s divočáky. Chovatelé hospodářských zvířat by pak měli dodržovat preventivní opatření proti zavlečení nákazy. Pro člověka není nemoc nebezpečná, pro psy a další domácí zvířata je však smrtelná.

Čtěte dále
Publikováno: 23.11.2017 10:39:05
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Nedávno mi jedna čtenářka napsala, jaké mám velké štěstí na hodné a poslušné psy… Ano, mám skvělé psy a přála bych si mít tuhle psí partu až do konce svého života. Nicméně se všemi byla a je nějaká práce, každý je naprosto jiný. A s klidným srdcem mohu napsat, že ani jeden nesplnil očekávání či představy, se kterými jsme si je pořídili… V tomto ohledu mám šťastnou povahu – nevadí mi to a jsem vděčná za cestu jinou, než jsem si na počátku naší společné cesty uměla jen představit. Nicméně rozčílit mě naši psi samozřejmě umějí a některými svými slabůstkami mě točí stabilně. Třeba…
Třeba nejstarší fena velkého černého špice Andělka. Tam, kdy ostatní psi dávno přijmou pravidla, ona celý život vymýšlí věci jinak. Nicméně roky mě točí její potřeba na vycházkách x-krát vykonávat velkou potřebu (tedy v jejím případě malou jak od králíka), kterou ale musíte uklidit. Neb miluje chodníky, přechody pro chodce a místa, kde je x lidí… Nicméně ke stáru snad dostala rozum. Činí tak již jen dvakrát za vycházku. Ale začala při chůzi nahlas prdět. Bez ohledu na stravu, a na zahradě jsem ji ještě nikdy neslyšela! Na vycházkách ji slyší lidé široko daleko a pochybuji, že ty zvuky přiřadí k černému „voříškovi“.

Čtěte dále
Publikováno: 3.11.2017 10:52:51
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Zákon zavádí nové opatření ve vztahu k chovu psů – chovatelům ukládá povinnost oznamovat místně příslušné krajské veterinární správě (dále jen KVS) chov pěti a více fen starších 12 měsíců, a to do sedmi dnů ode dne, kdy bylo tohoto počtu dosaženo.
„§ 4 odst. 3 – Chovatel, který chová 5 a více psů samičího pohlaví starších 12 měsíců, je povinen tuto skutečnost oznámit krajské veterinární správě Státní veterinární správy nebo Městské veterinární správě v Praze Státní veterinární správy (dále jen „krajská veterinární správa“) nejpozději do 7 dnů ode dne, kdy počet chovaných psů samičího pohlaví starších 12 měsíců dosáhl 5 a více chovaných zvířat; tato povinnost se nevztahuje na osobu, jejíž oznamovací povinnost upravuje jiný právní předpis*), a na osobu, jejíž právo nebo povinnost držet, cvičit nebo používat psa stanoví jiný právní předpis, zejména na chovatele služebních psů, psů se zvláštním výcvikem, vodicích psů, asistenčních psů, psů určených k odhalování výbušnin a loveckých psů. V oznámení chovatel uvede počet chovaných zvířat a místo jejich chovu. Za chovatele tvořící domácnost může oznamovací povinnost splnit jeden z nich.“

Čtěte dále
Publikováno: 1.11.2017 12:37:08
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Dnes 1. 11. 2017 nabývá účinnosti jedna z nejrozsáhlejších novel veterinárního zákona

Dnes 1. 11. 2017 nabývá účinnosti jedna z nejrozsáhlejších novel veterinárního zákona v jeho historii. Novela přináší řadu změn zejména směrem k chovatelům psů a provozovatelům útulků pro zvířata s cílem usnadnit kontroly těchto zařízení a omezit existenci problémových chovů (tzv. množíren). Mimochodem obsahuje i: „Chovatelé, kteří chovají pět a více fen starších 12 měsíců budou (až na výjimky jasně stanovené zákonem) počínaje zítřkem povinně hlásit tuto skutečnost příslušné krajské veterinární správě. Tato povinnost by měla pomoci v boji proti nelegálnímu množení psů v nevyhovujících podmínkách,“ uvedl Zbyněk Semerád ústřední ředitel SVS a dodal: „Novela pak od 1. ledna 2020 ukládá povinnost označovat povinně psy čipem. Tato právní úprava by měla být prvním krokem v rámci komplexního řešení problematiky označování a centrální evidence psů v ČR.“ Vzhledem k velkým dezinformacím, špatnému výkladu některých bodů týkajících se především „dočasek, azylů“ , které vedou až k hysterii mezi provozovateli, vám přineseme jakýsi „manuál“ vysvětlující kroky, které mají vést především k možnosti informací, lepší komunikaci a jasné zodpovědnosti. Včera jsme byli jako jediný časopis s kynologickou tématikou na tiskové konferenci a ptali se i za vás – a opravdu se není třeba ničeho obávat.

Publikováno: 1.11.2017 8:05:02
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

„Občas se u některých článků zarazím nad některými větami, jako například: „Krmte psa jako psa, opravdu nemáte doma vlka.“ On ale vlk anebo malý jezevčík patří k masožravým šelmám a odpovídá tomu i tvar jejich zubů. A je dost veliké procento pejskařů, kteří nemohou dlouho odnaučit svého psíka požírat mršiny či dokonce výkaly. Dokonce se v těchto věcech i vyválí. Proto psovitá šelma vlk a také pes jsou masožravci, ale i mrchožrouti. Například rys mršinu nesežere.“ Tak začíná velmi zajímavé zamyšlení Františka Hracha v novém čísle Pes přítel člověka č. 11, které si nyní můžete zakoupit. A pokračuje: „Při mé návštěvě u pana pplk. Ing. Karla Hartla jsme si popovídali přes tři hodiny o zajímavých věcech při šlechtění vojenských psů. Dostali jsme se až k rozdílům při dřívějším a dnešním krmení psů.“

Čtěte dále
Publikováno: 25.10.2017 13:35:03
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Blíží se nejhezčí svátky v roce. Prožíváte je v klidu, anebo jsou pro vás strašákem? Máme pro vás vánoční a silvestrovskou anketu!
Napište nám a pošlete fotografie o velikosti 600 kB a více na redakce@pespritelcloveka.cz. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme!
Ilustrační foto: R. Povolná

Čtěte dále
Publikováno: 23.10.2017 13:32:38
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Poznáte plemeno na fotografii v čísle 11 na straně 98? Napište nám na adresu redakce@pespritelcloveka.cz spolu se svým jménem a poštovní adresou nejpozději do 4. listopadu a tři z vás získají přírodní produkt pro psy Verm-X®.

Čtěte dále
Publikováno: 20.10.2017 11:53:02
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

V předposledním letošním čísle se věnujeme několika aktuálním tématům. Prvním z nich je věčně omílaná, ale stále nesmírně potřebná osvěta kolem chovů psů bez PP. Uvažujete-li o novém čtyřnohém členu rodiny a pořád váháte, kde a jaké štěně si pořídit, určitě nevynechejte aktuální číslo Psa. Zde najdete odpovědi na nejdůležitější otázky.
V tomto čísle začínáme nový seriál věnovaný jedinému plemeni – border kolii, která v současnosti prožívá obrovský boom. Snad s žádným jiným plemenem dnes není spojeno tolik mylných představ, mýtů, ale i reálných problémů způsobených špatným přístupem. Jaká je tedy vlastně borderka? Jak ji správně vychovat? Je opravdu každá hyperaktivní? A hlavně – má ji majitel v jejich (a kterých) aktivitách podporovat?

Čtěte dále
Publikováno: 20.10.2017 9:34:23
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

V útulku v Žamberku žije asi jedenáctiletý německý ovčák, který se tam dostal ve velmi zuboženém stavu ještě s jiným psem. Je to klidný, vděčný, nenáročný, přátelský ovčák, kterého nikdy neuvidíte bez jeho "balonků" v tlamě. Netouží po vycházkách, uvítal by dožít v klidném láskyplném domově. Moc za něj prosíme, zima a staří na útulku jsou smutné i přes sebelepší péči lidiček z útulku. Za trochu získáte strašně MOC!

Čtěte dále
Publikováno: 19.10.2017 12:21:07
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní