Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

Ve dnech 11.-15. dubna se v slovenském městě Vranov nad Topľou konalo 24. mistrovství světa IPO-FH podle platného zkušebního řádu IPO-FH. Přihlásit se mohli jen psi a psovodi vybraní národní kynologickou organizací, která je členem FCI. Psi musejí mít složenou zkoušku IPO-FH a věk minimálně 20 měsíců. Dohromady soutěžilo 46 závodníků. Rozhodčí byli Guevel Gilbert z Francie a Sašo Cvek ze Slovinska.

Čtěte dále
Publikováno: 16.4.2018 12:46:53
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Stejně jako lidi i psy trápí obtíže s klouby (osteoartróza, dysplazie kloubů). Bohužel pes si nemůže svému páníčkovi postěžovat, co ho bolí a při jakém pohybu. Většinou statečně trpí, hůře vstává, snaží se běhat, ale svého pána nechce zklamat. Páníček to nakonec pozná, až když jeho věrný přítel kulhá, odlehčuje bolestivé noze a kňučí bolestí.
Obtíže s klouby jsou u některých plemen dědičnou záležitostí (vrozené vývojové vady, jako je dysplazie kyčlí, loketního kloubu, ale také osteochondróza ramenního, kolenního či hlezenního kloubu – především u velkých plemen, luxace čéšky – u malých a trpasličích plemen). Následky úrazů, poranění kloubů, operací jako jsou zkřížené kolenní vazy, kloubní fraktury mají za následek postupný rozvoj artrózy. Dnes máme k dispozici mnoho různých variant řešení, od doplňků stravy, které se snaží o prevenci, náročné operace kloubů až po léčbu vlastní plazmou. Cenově nejdostupnější a nejméně invazivní jsou kvalitní doplňky stravy, které mohou pomocí účinných látek oddálit projevy artrózy nebo dysplazie kloubů. Dnešním trendem jsou čistě přírodní prostředky s obsahem chondroprotektiv, kyseliny hyaluronové, ale i přírodních analgetik bez obsahu MSM.

Čtěte dále
Publikováno: 15.4.2018 9:28:14
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Pokud krmíte syrovým masem ,je vhodné jako doplněk a zdroj sacharidů přidávat např. namočené ovesné vločky, těstoviny nebo rýži. Dnes jsou nabízeny již připravené i instatní směsi příloh samotné či se sušenou zeleninou. Tyto směsi vám usnadní přípravu denní krmné dávky pro vašeho psa, co ale v nich hledat? Jaké obiloviny jsou pro psa přínosné? To je téma otevřené v čísle 4. Co jsou to vlastně obiloviny?
Nic víc a nic méně než semena trav. Samozřejmě ne ledasjakých, ale řádně a cíleně šlechtitelsky promakaných. Patří k nim pšenice, oves, žito, ječmen, kukuřice, ale také rýže a poněkud méně známé druhy, jako jsou proso, čirok, pohanka, merlík a amarant (neplést prosím s amarouny).

Čtěte dále
Publikováno: 12.4.2018 13:29:55
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

O víkendu 7. - 8. dubna se ve španělském městě Haro v provinci La Rioja konalo mistrovství světa německých boxerů ve sportovní kynologii Atibox IPO WCH 2018. Zúčastnilo se ho 24 závodníků z 11 zemí v kategoriích IPO1, 2 a 3. Všichni závodníci českého týmu ve složení Karolína Kočová a Carmen Kelly Box, Kateřina Racková a Bosckoph Sir Chaplin, Miloslav Auterský a Verdi Six-Er a Zdeněk Jiroušek a Fagir Edgardo závodili v kategorii IPO3. Vedoucím týmu byl Miloslav Auterský. Rozhodčí: stopa – Vincent Solare (Francie), poslušnost – David García Suárez (Španělsko), obrana – Daniel Thibaut (Belgie).
V kategorii IPO3 jasně zvítězila (a jako jediná si připsala 100 bodů za stopu) Kateřina Racková a Bosckoph Sir Chaplin! Gratulujeme!

Čtěte dále
Publikováno: 9.4.2018 10:56:52
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Děkujeme našim čtenářům, kteří si časopis kupují - díky nim každý měsíc můžeme pomáhat a pomáháme. Děkujeme firmě CALIBRA, že s námi šla do projektu POMOCI konkrétním psům. Děkujeme Dočaskám De De, které ví, že za každý psí život stojí bojovat. Ares je nemocný pes, jehož příběh o onemocnění postihujícím psy napříč plemeny si můžete přečíst v aktuálním čísle PPČ.

Čtěte dále
Publikováno: 3.4.2018 13:16:54
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

V každém čísle máme soutěž "Poznáte plemeno?" a po vydání čísla 3 se u nás v redakci utkal napínavý souboj čtenářských tipů. Na fotografii byl holandský hrubosrstý ovčák, mnozí tipující si ho ale spletli s pikardským ovčákem. Připravili jsme tedy v čísle 4, které je právě v prodeji, srovnání obou plemen z pohledu standardu a exteriéru, a jejich majitelky nám prozradí povahové zvláštnosti. Zároveň se věnujeme plemeni středoasijský pastevecký pes? Co se o něm můžete dozvědět?

Čtěte dále
Publikováno: 3.4.2018 12:39:48
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina
Veselé Velikonoce přeje redakce PPČ

Přejeme vám klidné prožití svátků jara a spoustu zábavy s vašimi čtyřnohými přáteli.

Redakce PPČ

Foto: M. Příhodová

Publikováno: 29.3.2018 19:23:07
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Využijte slevy na skvělou knihu!
Peter Wohlleben napsal novou knihu Tajná síť přírody. Jejím hlavním poselstvím je, že vše v přírodě má svůj smysl a úlohu.  Autor apeluje na čtenáře, aby vnímali celý ekosystém přírody jako komplexní a perfektní, kde není potřeba žádného lidského zásahu do jeho přirozeného fungování. Případně jaké mají zásahy do životního prostředí pro a proti. Peter Wohlleben tentokrát ukazuje přírodu ve vzájemných souvislostech a popisuje komplikované vztahy a souhru mezi odlišnými duhy zvířat a rostlin, ale také mezi  člověkem a přírodou. Příroda si tak zajišťuje ekologickou rovnováhu, která má obrovský vliv na životní prostředí na celém světě.

Čtěte dále
Publikováno: 28.3.2018 11:33:56
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Nejen to se dozvíte v novém čísle našeho časopisu (PPČ č. 4) od Elišky Kaletové v návodném fotoseriálu, kdy nás krok za krokem (skok za skokem) se svým štěnětem border kolie připravuje na dráhu agiliťáků.
„V  parkúru agility se vyskytují zónové překážky (kladina, šikmá stěna/ áčko, houpačka), které mají na sobě barevně vyznačené kontaktní zóny. Kontaktní zóny mají funkci bezpečnostní, aby se psi neučili skákat z výšky a neublížili si. Pokud se pes během závodu nedotkne kontaktní zóny alespoň jednou packou nebo její částí, je za to penalizován trestnými body. Existuje spousta metod, jak systematické šlapání na zónu pejska naučit, a mezi ně patří metoda 2 on 2 off (česky „dvě nahoře, dvě dole“, myšleno tlapky). Proč psa učit zastavovat právě takto? Proč nemá zastavit rovnou všemi čtyřmi tlapkami na zóně? Protože pro psa je pozice 2 on 2 off mnohem jasnější a čitelnější pro porozumění. Pokud pejska zastavujete na zóně všemi čtyřmi, jednou ho zastavíte 10 cm od země, podruhé 20 cm, potřetí 5 cm a pes vlastně neví, kde přesně má zastavit, a tak brzdí již od vrchní sestupné části kladiny, což tým stojí drahocenné vteřiny. Pozice 2 on 2 off je z hlediska umístění na kladině jasná a pro psa srozumitelná.“

Čtěte dále
Publikováno: 27.3.2018 13:13:44
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

Poznáte plemeno na fotografii v čísle 4/2018 na straně 25? Napište nám na adresu redakce@pespritelcloveka.cz spolu se svým jménem a poštovní adresou nejpozději do 4. dubna. Čtyři výherci získají Antiparazitní obojek DUAL ACTION s účinkem až 6 měsíců.

Čtěte dále
Publikováno: 23.3.2018 10:11:27
Kategorie: Aktuální fotosoutěže
Rubrika: Duben