Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

Množírny, množírny… Téma, které se pořád omílá v médiích i na sociálních sítích. Přinášíme nejděsivější případ množírny v ČR v Kamenici nad Lipou a osud 212 malých psů, a kromě toho se podíváme i na jinou množírnu – chovatelskou stanici s PP. Ano, i takové žel existují… Na toto děsivé téma navazuje článek velmi související Proč je tak důležitý chovatel? Jak vybírat a jak rozeznat kvalitního a poctivého chovatele od těch nepoctivých? Co přináší chovatel do života našeho štěněte?

Příběh bojovníka Arese určitě nenechá nikoho chladným. Možná se i zamyslíme nad otázkami, zda má smysl investovat prostředky a čas do nemocného psa, co nám může přinést a co my jemu…

Plemenem měsíce je venkovský šlechtic z Francie – beauceron, král francouzských ovčáků. Impozantní, ale na straně druhé nenápadný, multifunkční a přitom pohodář – i takový je beauceron. Nejen k němu patří paspárek. Nevíte, co to je? Pro vás je článek o paspárcích a pátém prstu, který je prstem prvním….
Podíváme se na rozdíly mezi holandským a pikardským ovčákem, představíme vám neznámé plemeno huntaway z Nového Zélandu, svůj prostor dostane i bearded kolie v článku o úpravě srsti, a v rubrice Výchova psa si představíme středoasijského pasteveckého psa.

Čtěte dále
Publikováno: 22.3.2018 15:39:15
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Do připravovaného portrétu plemene pražský krysařík hledáme kvalitní fotografie jedinců všech povolených barev a typů srsti v postojích, portréty hlav, ze života, sporty, štěňata... Napište nám něco o svém krysaříkovi! Fotografie v plné kvalitě bez úprav a příběhy nám posílejte na redakce@pespritelcloveka.cz nejpozději do 29. března.

Čtěte dále
Publikováno: 22.3.2018 13:32:35
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: N

Včera skončil další ročník nejprestižnější výstavy psů na světě - Crufts 2018 v anglickém Birminghamu. Přihlášeno bylo dohromady 21.032 psů a fen ze 49 zemí světa. Česká republika se 100 zástupci zabírala 12 příčku.
Vítězkou BIS se stala fena vipeta CH COLLOONEY TARTAN TEASE JW WW'17 majitelů MR & MRS D G SHORT.

Res. BIS vyhrála fena pointra SH CH KANIX CHILLI majitelky MISS H BLACKBURN-BENNETT

Čtěte dále
Publikováno: 12.3.2018 9:32:20
Kategorie: Výstavy
Rubrika: MVP

Ve dnech 8.-11. března se koná další ročník největší a nejprestižnější výstavy psů na světě - Crufts 2018. Držíme palce všem účastníkům z České republiky a věříme, že se v silné konkurenci neztratí a přinesou domů spoustu velkých ocenění.

Čtěte dále
Publikováno: 9.3.2018 13:31:24
Kategorie: Výstavy
Rubrika: MVP

Právě tuto čtveřici různorodých psů vám představujeme v aktuálním čísle Pes přítel člověk č. 3. Velký portrét s rozhovory je  věnován dobráckému a věčně dobře naladěnému bulmastifovi. Pro mnohé pak bude zajímavé srovnání s vzhledově podobným, ale povahově naprosto odlišným boerboelem. Své místo zde patří i nepřehlédnutelnému komondorovi, u kterého nám chovatelka a majitelka odpoví na otázky, jak jej vychovat. Položili jsme ji otázky zajímající majitele velkých plemen psů obecně (Tahá váš pes na vodítku? Pokud ne, jak jste jej to odnaučili? V čem psa přepravujete? Máte psa ustájeného venku, či s vámi žije v bytě? Jaký typ podlahy máte, a řešili jste ji nějak s ohledem na psa? Krmíte granulemi, BARFem, přidávala jste nějaké doplňky v období růstu? Jak se váš pes chová na veterině? Pokud byl někdy zraněn, nemocen, jak obtížná byla manipulace s ním?). Příště nám na stejné otázky odpoví majitelka středoasijského pasteveckého psa). A kdo je onen tajemný karakachan?

Čtěte dále
Publikováno: 6.3.2018 16:05:00
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina

Třeba pro Janu Henychovou - českou musherku světového jména a proslulosti. Jako jediný musher z Čech dokončila tři nejtěžší evropské longové závody: Finnmarkslopet 1000 a 500 km a  Femundlopet 600 km. Za svůj největší úspěch považuje dokončení 1000km závodu Finnmarkslopet v roce 2009, vedoucí nehostinnou polární krajinou na severu Norska. Janu jsme zastihli ve Švédsku, kde se připravuje na závod Finnmarkslopet dlouhý 1200 km, který odstartuje 9. března v norské Altě. Právě s ní najdete v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 3, které je nyní na trhu – ideální počtení na nadcházející víkend, co říkáte? Jano, vždy jste měla sibiřské husky. Proč? Lákalo vás někdy i jiné plemeno? Vím, že jste zastánce čistokrevných plemen…
Sibiřský husky je prostě sibiřský husky, a když budeme mít štěňata, zase to budou sibiřské husky. Sibiřský husky má svoji specifickou povahu a není určený pro všechny lidi. Když si tohoto psa pořídíte, zjistíte, že je vše kapku jinak než u ostatních psů. Jsou to úžasně svobodomyslní psi a vy se musíte naučit všechny akce domýšlet do těch nejhorších katastrofických konců. Musíte být vždy o krok napřed. Musíte být o kousek chytřejší než tito psi a to je vážně občas náročné. Když začnete myslet jako husky, už vše klape. Buďto si tohoto psa zamilujete natolik, že už bez něj nedokážete žít, anebo to skončí nějakým hrozným fiaskem.

Čtěte dále
Publikováno: 2.3.2018 14:08:34
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Mushing

To říká jeden z našich nejlepších figurantů Josef Kubec v novém seriálu našeho časopisu, ve kterém vám budeme představovat naše figuratny. Právě on je prvním z našich figurantů, kterým budeme klást stejné otázky a kteří nám poodhalí adrenalinový, ale i tak křehký svět figurování. Díky za odvahu a upřímnost!
Jak dlouho vlastně figurujete? A jaké to je, tak dlouho se udržet na špici? Co na to říká tělo, záda?

Vrcholově jsem začal figurovat v roce 2002, a to díky Martinu Plecháčkovi, kterému jsem za tu možnost vděčný dodnes. Nebýt Martina, nejsem tam, kde jsem dnes. Udržet se na špici není vůbec jednoduché. Já sám razím teorii, že dobré jméno se buduje dlouho, ale špatné jméno se vybuduje v jedné vteřině. Zároveň jsem rád, že o kynologii je v této zemi stále zájem a sem tam i potkám kluka, ve kterém vidím velký potenciál a říkám si, že jednou z něj bude dobrý figurant! Ve svých 44 letech si myslím, že už mám dost zkušeností, které bych rád předával ostatním mladým kvalitním figurantům, kterých je v Česku bohužel pomálu! Byl bych rád, aby se tomuto sportu a de facto i životnímu stylu věnoval i můj sedmnáctiletý syn, jenže ten si vybral jinou dráhu – pedagogicko-jazykovou. Až na drobná zranění, která s tímto sportem souvisejí, jsem naštěstí v pořádku!

Čtěte dále
Publikováno: 28.2.2018 14:12:25
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ

Poznáte plemeno na fotografii v čísle 3 na straně 11? Napište nám na adresu redakce@pespritelcloveka.cz spolu se svým jménem a poštovní adresou nejpozději do 4. března. Tři výherci získají MIX BALENÍ MAX 400 g pro vaše čtyřnohé kamarády.

Čtěte dále
Publikováno: 23.2.2018 9:37:50
Kategorie: Aktuální fotosoutěže
Rubrika: Březen

Největším tématem nového čísla jsou klouby – co dělat, aby byly zdravé, jaké nemoci kloubů existují, jak je léčit, jaká je prevence? Kloubům jsme věnovali hned 16 stran, neb jen zdravý pes může být šťastný, aktivní…
Co nám řeknou údaje o rodičích štěněte? To je pokračování našeho seriálu o chovu psů a právě tato otázka je dnes často prezentována pouze výstavními tituly – ale jakou mají váhu? Co je tedy podstatné?  A opět se tak vracíme k tématu Proč kupovat pouze štěně s průkazem původu, anebo pomoct psímu nešťastníkovi, jak činí třeba sdružení Frbul již deset let. A přineseme vám i zamyšlení nad tvorbou nových „designových“ plemen.

Čtěte dále
Publikováno: 22.2.2018 15:31:32
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Poslední dobou se u nás začínají objevovat nová, pro nás neznámá plemena, která jsou buď nově vyšlechtěna, anebo pocházejí ze země původu, kde mají své určité a specifické poslání. Je tedy místo pro tato plemena i v naší zemi? Dokážeme jim dát práci a smysl, jaký mají v zemi původu? Není to jen naše vlastní ego, které nás nutí mít „něco, co nemá nikdo jiný“? Známe povahová specifika pracovních nebo loveckých plemen? Počítáme s tím, že u nás bude úzká chovná základna, malý okruh rozhodčích s aprobací na vzácná plemena a nemožnost s ním skládat například lovecké zkoušky?
S touto otázkou se obracíme na dvě chovatelky/majitelky loveckých plemen Ing. Michaelu Přibáňovou a Lucii Kolouchovou. Zároveň vám představíme jedno z nových plemen u nás - jakutskou lajku.

Čtěte dále
Publikováno: 15.2.2018 12:50:58
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: N