Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

Srdečně Vás zveme k účasti na 13. ročníku největší umisťovací výstavy zvířat z útulků z celé ČR SEN ZVÍŘAT 2018. Výstava se koná v neděli 16. září od 9-17 hodin tradičně v Praze 9 – Vinoři, v areálu Hoffmanův dvůr.
Akce je organizována na podporu všem opuštěným a týraným zvířatům za účelem najít jim co nejvíce laskavých domovů a srdcí. Výstavy se účastní firmy, jejichž hlavní činností je poskytování potřeb pro chovatele a zároveň se podílí na sponzorství. Zúčastněné spolky, občanská sdružení a neziskové organizace zde mají nejen možnost najít opuštěným zvířatům nový domov, ale prostřednictvím sponzorských (hmotných) darů se snažíme pomoci i v další péči.

Čtěte dále
Publikováno: 13.9.2018 7:54:26
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Pro mnoho lidí jsou psi malého tělesného vzrůstu jen uječení, hysteričtí a notoričtí obtěžovatelé všech kolemjdoucích. Jejich páníci jsou okolím vnímáni jako strašpytlové přehnaně se bojící o své malé poklady či bezohlední blázni neschopní své mini psy přivolat a vůbec mít pod kontrolou. Stále častěji ale potkávám majitele, kteří si snad vůbec neuvědomují, jak křehké tělo i duši jejich pejsek má a místo aby za něj přemýšleli, chránili jej, vystavují ho rizikům ohrožujícím nejen zdraví, ale i život… Na vycházkách velmi často potkávám majitele jorkšírků a malých bílých psů neidentifikovaných plemen. Volají: „On nic nedělá!“ a se smíchem sledují svého mini miláčka mířícího na volno ke mně a mým psům. Možná by to mohlo být úsměvné, milé, kdyby po mém boku nekráčel moskevský strážní pes, kříženec středoasiata či kříženec rotvajlera. Vždy mě v takovou chvíli napadne: JAK TO, ŽE SE O SVÉHO PSA NEBOJÍ? Pominu-li otázku, jak mohou takto věřit mým (tedy pro ně neznámým a cizím) psům, zbývá mi prostý fakt tělesné velikosti mých obříků. Prostá fyzika a zdravý rozum. I kdyby 90kilový moskevák láskyplně pohladil svou tlapou tříkilového psíka, přinejmenším mu způsobí bolest, nicméně může dojít i k fatálnímu úrazu. Znám případ, kdy rotvajler jediným praštěním náhubku zabil jorkšíra… Pouštějí tito majitelé (a nyní zcela ponechávám stranou jejich bezohlednost vůči okolí) tedy třeba své malé děti do hospody mezi opilé návštěvníky?

Čtěte dále
Publikováno: 10.9.2018 14:15:45
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Kynologický klub Liberec - Pavlovice pořádá v sobotu 22. září již 37. ročník soutěže O Liberecký pohár. Zahájení v 9 hodin, vstup zdarma.

Čtěte dále
Publikováno: 7.9.2018 13:16:46
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

ŠEST NOHOU, DVĚ SRDCE, JEDNA HRDOST - toto nejvíce vystihuje ojedinělý a bláznivý překážkový závod Hard Dog Race. U zrození tohoto závodu byla myšlenka, chuť a nadšení zakladatele Andráse Púzy z Maďarska, nadšencem nejen OC závodů, bojových sportů, vojákem a milovníkem psů. Šest kilometrů, šestnáct překážek, bahno, voda a les. To je Hard Dog Race Base na motokrosové dráze v obci Opatov u Svitav. Máte na to? Tak přijďte mezi nás zažít neskutečné a užít si den plný adrenalinu, potu a emocí. Pro každého účastníka bude nachystán balíček od sponzorů, tudíž nikdo neodejde s prázdnou.

Čtěte dále
Publikováno: 7.9.2018 13:14:39
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

„Psy chovám a miluji po většinu svého života, ale moje srdce naprosto uchvátila border kolie, která neustále podněcuje moji fantazii. Síla její duše a ducha, její fyzická zdatnost a krása, pronikavá inteligence a doslova zahanbující věrnost a oddanost vůči majiteli mě neustále přesvědčují o tom, že je to to nejpozoruhodnější plemeno a že pro člověka je velké privilegium, může-li s ním sdílet život. Se svou vášní pro border kolie jsem se však nenechala nikdy zaslepit vůči skutečnosti, že to mohou být současně i psi s velmi složitými psychickými problémy a neurózami, které jdou často ruku v ruce právě s onou úžasnou duševní brilancí a pracovní motivací. A pokud se chcete stát úspěšným majitelem nebo cvičitelem těchto psů, musíte najít způsob, jak je co nejlépe pochopit. Bez takového pochopení vám totiž tito psi mohou i zlomit srdce. Možná se vám ještě nestalo, že byste měli kolii, která by vás zkoušela až na hranice vašich duševních možností. Ale jednoho dne se vám může stát, že ji mít budete, stejně jako tolik jiných majitelů před vámi.“

To je úžasné vyznání border koliím v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 9, které jim věnovala Carol Priceová, autorka skvělé monografie i nové trilogie Border kolie pod lupou.

Čtěte dále
Publikováno: 4.9.2018 15:50:39
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina

"Je to ale smutná epocha, když je snadnější rozbít atom, než zničit předsudky..." Albert Einstein
Je to ale smutná epocha, když ve vesmíru zkoumáme, kde by mohl být život, a přitom život na naší planetě likvidujeme. To si myslím já. Včera jsem si udělala krásný výlet, neb byl jen s milovaným, spolehlivým, vždy poslušným moskevákem Burákem. Kdybych měla vybrat jednoho psa, kterého svěřím 7letému Fandovi na cestu vlakem třeba na pražské Hlavní nádraží, bude to Burák. Zvládne všechny lidi, psy bez ohledu na jejich chování a bude toho malého kluka poslouchat. Šli jsme spolu s Burákem po náměstí v Benešově podél jednosměrky mezi domy, kde jsem uviděla na cestě holuba se zlomeným křídlem...

Čtěte dále
Publikováno: 31.8.2018 10:59:44
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Velmi zajímavé téma, skvěle zpracované – to je článek našeho spolupracovníka, chovatele a veterinárního lékaře MVDr. Milana Štourače CSc.  v aktuálním čísle našeho časopisu (tedy 9). Téma pro mnohé úsměvné, ale pro majitele některých plemen VELMI důležité! Riziko se týká se tedy všech psů a některých plemen obzvláště. Víte, co je to „nesnášenlivost ivermektinu u kolií“?

Čtěte dále
Publikováno: 30.8.2018 14:28:15
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Ve dnech 31.8.-2.9. se v kynologickém areálu Esadera v Písku koná mistrovství republiky kníračů v kategoriích IPO1, IPO3, ZZO1, ZMP2, FPr1, FPr3, SPr1, SPr3, které pořádá Klub chovatelů kníračů. Přihlášeno je spolu 66 kníračů všech velikostí. Rozhodčí: Renata Machová (stopy), Mgr. Dana Havlová (poslušnost), Jaromír Hlaváč (obrana + hlavní rozhodčí). Figuranti: Vojtěch Filip, Ing. Josef Neužil.
Zajímá vás, které knírače můžete vidět na mistrovství? Zde jsou jména všech závodících:

Čtěte dále
Publikováno: 30.8.2018 12:19:34
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Nejslavnější český zpěvák Karel Gott a nejslavnější český asistenční pes snídaňové štěně Sunny se v sobotu 8. září setkají v pražském Motole. Sunny bude promovat a Karel Gott převezme patronát a zazpívá u příležitosti veřejné promoce asistenčních psů a jejich slavnostního předávání novým majitelům – lidem s postižením.
Od 10 hodin pořádá v pražském Motole obecně prospěšná společnost Helppes veřejnou promoci letošních psích studentů – asistenčních, signálních a vodících psů – Super den 2018.

Čtěte dále
Publikováno: 28.8.2018 9:36:53
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Canisterapie

Toto je téma v našem aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 9 - Dobrý den pane doktore, mám na vás dotaz: jaké je riziko, že pejsek chytne nemoc od člověka? Mám na mysli klasické lidské virózy, jako jsou bolení v krku, rýma, kašel… Popř. které viry, bakterie nebo parazité jsou přenosné ze psa na člověka nebo opačně? Moc děkuji. Marcela Nejezchlebová, Křtiny. Asi jediné onemocnění, kterým může člověk nakazit psa, je infekce prvokem Girardia lamblia. Jde o parazitární onemocnění trávícího aparátu zvířat i lidí, které je rozšířeno po celém světě včetně zemí s vysokým hygienickým standardem. Hlavním klinickým projevem jsou průjmy různé intenzity, velmi často se opakující. Trusem pacienta jsou vylučována klidová, velmi odolná stádia tzv. cysty. Cysty znečišťují vodu a prostředí a po jejich pozření psem či člověkem se uzavírá jejich životní cyklus.

Čtěte dále
Publikováno: 27.8.2018 16:31:59
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní