Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

Nedávno mi jedna čtenářka napsala, jaké mám velké štěstí na hodné a poslušné psy… Ano, mám skvělé psy a přála bych si mít tuhle psí partu až do konce svého života. Nicméně se všemi byla a je nějaká práce, každý je naprosto jiný. A s klidným srdcem mohu napsat, že ani jeden nesplnil očekávání či představy, se kterými jsme si je pořídili… V tomto ohledu mám šťastnou povahu – nevadí mi to a jsem vděčná za cestu jinou, než jsem si na počátku naší společné cesty uměla jen představit. Nicméně rozčílit mě naši psi samozřejmě umějí a některými svými slabůstkami mě točí stabilně. Třeba…
Třeba nejstarší fena velkého černého špice Andělka. Tam, kdy ostatní psi dávno přijmou pravidla, ona celý život vymýšlí věci jinak. Nicméně roky mě točí její potřeba na vycházkách x-krát vykonávat velkou potřebu (tedy v jejím případě malou jak od králíka), kterou ale musíte uklidit. Neb miluje chodníky, přechody pro chodce a místa, kde je x lidí… Nicméně ke stáru snad dostala rozum. Činí tak již jen dvakrát za vycházku. Ale začala při chůzi nahlas prdět. Bez ohledu na stravu, a na zahradě jsem ji ještě nikdy neslyšela! Na vycházkách ji slyší lidé široko daleko a pochybuji, že ty zvuky přiřadí k černému „voříškovi“.

Čtěte dále
Publikováno: 3.11.2017 10:52:51
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Navštivte nás na MVP DUOCACIB v pražských Letňanech o víkendu 4.-5- listopadu! Můžete si u nás zakoupit aktuální i starší čísla časopisu Pes přítel člověka a dalších titulů Pražské vydavatelské společnosti, a také knihy s kynologickou tematikou od vydavatelství PLOT.
Zaroveň si u nás můžete zakoupit roční předplatné na rok 2018 a DOSTANETE DÁREK! - krásný velký nástěnný plánovací kalendář na rok 2018, a k tomu čísla 1-11/2017 PPČ, anebo knihu "Psí záležitosti aneb V hlavní roli pes" od JUDr. Radany Menšíkové.
Jak se dostanete k výstavišti?

Čtěte dále
Publikováno: 2.11.2017 10:25:38
Kategorie: Výstavy
Rubrika: MVP

Zákon zavádí nové opatření ve vztahu k chovu psů – chovatelům ukládá povinnost oznamovat místně příslušné krajské veterinární správě (dále jen KVS) chov pěti a více fen starších 12 měsíců, a to do sedmi dnů ode dne, kdy bylo tohoto počtu dosaženo.
„§ 4 odst. 3 – Chovatel, který chová 5 a více psů samičího pohlaví starších 12 měsíců, je povinen tuto skutečnost oznámit krajské veterinární správě Státní veterinární správy nebo Městské veterinární správě v Praze Státní veterinární správy (dále jen „krajská veterinární správa“) nejpozději do 7 dnů ode dne, kdy počet chovaných psů samičího pohlaví starších 12 měsíců dosáhl 5 a více chovaných zvířat; tato povinnost se nevztahuje na osobu, jejíž oznamovací povinnost upravuje jiný právní předpis*), a na osobu, jejíž právo nebo povinnost držet, cvičit nebo používat psa stanoví jiný právní předpis, zejména na chovatele služebních psů, psů se zvláštním výcvikem, vodicích psů, asistenčních psů, psů určených k odhalování výbušnin a loveckých psů. V oznámení chovatel uvede počet chovaných zvířat a místo jejich chovu. Za chovatele tvořící domácnost může oznamovací povinnost splnit jeden z nich.“

Čtěte dále
Publikováno: 1.11.2017 12:37:08
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Dnes 1. 11. 2017 nabývá účinnosti jedna z nejrozsáhlejších novel veterinárního zákona

Dnes 1. 11. 2017 nabývá účinnosti jedna z nejrozsáhlejších novel veterinárního zákona v jeho historii. Novela přináší řadu změn zejména směrem k chovatelům psů a provozovatelům útulků pro zvířata s cílem usnadnit kontroly těchto zařízení a omezit existenci problémových chovů (tzv. množíren). Mimochodem obsahuje i: „Chovatelé, kteří chovají pět a více fen starších 12 měsíců budou (až na výjimky jasně stanovené zákonem) počínaje zítřkem povinně hlásit tuto skutečnost příslušné krajské veterinární správě. Tato povinnost by měla pomoci v boji proti nelegálnímu množení psů v nevyhovujících podmínkách,“ uvedl Zbyněk Semerád ústřední ředitel SVS a dodal: „Novela pak od 1. ledna 2020 ukládá povinnost označovat povinně psy čipem. Tato právní úprava by měla být prvním krokem v rámci komplexního řešení problematiky označování a centrální evidence psů v ČR.“ Vzhledem k velkým dezinformacím, špatnému výkladu některých bodů týkajících se především „dočasek, azylů“ , které vedou až k hysterii mezi provozovateli, vám přineseme jakýsi „manuál“ vysvětlující kroky, které mají vést především k možnosti informací, lepší komunikaci a jasné zodpovědnosti. Včera jsme byli jako jediný časopis s kynologickou tématikou na tiskové konferenci a ptali se i za vás – a opravdu se není třeba ničeho obávat.

Publikováno: 1.11.2017 8:05:02
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Včera skončilo MS kníračů, které hostila Česká republika a v obrovské konkurenci, zvláště velmi početných německých závodníků, patří vítězství v kategorii IPO3 českým barvám! A to díky dvojici Lukáš Slowioczek a Frenklin ze Slunečné verandy (95, 95, 97, 287 bodů). Českému družstvu patří stříbro!
2. místo: Christian Mohl (AT) a Adolf vom Gleinalmblick, 90-96-98, celkem 284 bodů
3. místo: Fritz Heiduk (AT) a Tyson con todos los santos, 94-90-95, celkem 279 bodů
Nejlepší stopa: 98 bodů: Gerhard Schweizer (DE) a Nisha vom Hatzbachtal
Nejlepší poslušnost: 96 bodů: Christian Mohl (AT) a Adolf vom Gleinalmblick
Nejlepší obrana: 98 bodů: Christian Mohl (AT) a Adolf vom Gleinalmblick

Čtěte dále
Publikováno: 30.10.2017 10:41:03
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

„Občas se u některých článků zarazím nad některými větami, jako například: „Krmte psa jako psa, opravdu nemáte doma vlka.“ On ale vlk anebo malý jezevčík patří k masožravým šelmám a odpovídá tomu i tvar jejich zubů. A je dost veliké procento pejskařů, kteří nemohou dlouho odnaučit svého psíka požírat mršiny či dokonce výkaly. Dokonce se v těchto věcech i vyválí. Proto psovitá šelma vlk a také pes jsou masožravci, ale i mrchožrouti. Například rys mršinu nesežere.“ Tak začíná velmi zajímavé zamyšlení Františka Hracha v novém čísle Pes přítel člověka č. 11, které si nyní můžete zakoupit. A pokračuje: „Při mé návštěvě u pana pplk. Ing. Karla Hartla jsme si popovídali přes tři hodiny o zajímavých věcech při šlechtění vojenských psů. Dostali jsme se až k rozdílům při dřívějším a dnešním krmení psů.“

Čtěte dále
Publikováno: 25.10.2017 13:35:03
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Hledá se malý knírač!

Vlastníte špičkového malého knírače ve standardní úpravě a chcete ho mít na titulce Psa? Jste z Prahy a okolí?

Ozvěte se nám na redakce@pespritelcloveka.cz do pátku 27. října!

Publikováno: 25.10.2017 11:06:20
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina

„Tahle dvojka mě zaujala na první pohled. Briarda na cvičáku dnes, bohužel, často neuvidíte a Andrea – zaujalo mě, že nejde klasickou cestou pokus – omyl, ale je na place připravena a v plné pozornosti na psa. Promyšlená, jemná, klidná práce na niž se prostě moc dobře dívá a je jedno, co cvičí. Víte, že mohou cokoli! Ostatně úspěchy Andrei Balákové a jejího Coreeho (Coree Avec la Force de l´Our) – vloni se umístili na druhém místě v klubové soutěži Briard roku a letos se jim daří v pasení. Tedy v činnosti, pro niž se kdysi briard „zrodil“." Tak začíná jeden z rozhovorů, které najdete v novém čísle našeho časopisu Pes přítel člověka č. 11.

Kdy a proč vlastně jste se spolu začali věnovat pasení?

Čtěte dále
Publikováno: 24.10.2017 14:40:46
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Pasení

V čísle 5/2017 jsme přinesli příběh jorkšírky Odry, která nešťastnou náhodou přišla o přední nožku. Jsme moc rádi za další její fotky a za to, že i s takovým handicapem je Odry šťastná a se svojí paničkou se jí žije skvěle!

Čtěte dále
Publikováno: 24.10.2017 12:18:01
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: III. skupina

Blíží se nejhezčí svátky v roce. Prožíváte je v klidu, anebo jsou pro vás strašákem? Máme pro vás vánoční a silvestrovskou anketu!
Napište nám a pošlete fotografie o velikosti 600 kB a více na redakce@pespritelcloveka.cz. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme!
Ilustrační foto: R. Povolná

Čtěte dále
Publikováno: 23.10.2017 13:32:38
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní