Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

Dnes začíná evropská výstava ve Varšavě!

Od dnes 11. října až do neděle 14. října bude polská metropole Varšava hostit evropskou výstavu všech plemen spojenou s jubilejní národní výstavou. Na obě výstavy je dohromady přihlášeno před 19 tisíc psů a fen všech plemen.

Přejeme všem českým a slovenským vystavovatelům hodně úspěchů a štěstí při výstavním zápolení. Vaše postřehy, dojmy a fotografie úspěšných psů čekáme na adrese redakce@pespritelcloveka.cz.

Publikováno: 11.10.2018 16:50:50
Kategorie: Výstavy
Rubrika: MVP
Smutná zpráva: zemřel pan F. Ritter

Dne 3. 10. 2018 zemřel ve věku 86 let pan Ferdinand Ritter z Českých Budějovic. Byl dlouholetý aktivní kynolog, rozhodčí z výkonu pro pracovní plemena, několik volebních období zastával funkce v předsednictvu ČMKU a ČKS.
Poslední rozloučení se koná v úterý 9.10.2018 v 9,30 hodin v obřadní síni českobudějovického krematoria.
ČMKU

Publikováno: 5.10.2018 11:37:01
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Věřili byste, že existuje dost samozvaných psychologů psů, kteří doporučují trestání psů prý po vlčím způsobu? Přesně toto je téma pro Františka Hracha, který roky strávil s vlčicí Lupínou, odchoval její štěňata po německém ovčáku a s jejich potomkem pracoval. František roky skládá zkoušky, závodí a pracuje s německými ovčáky. Ostatně jeho vzpomínání na vojenská léta u psovodů pohraniční stráže se setkalo s velkým čtenářským zájmem. „Abychom se dozvěděli co nejvíce o vlčí povaze, jak dochází ve vlčí smečce k trestání jedinců (když už někdo podle vlčích způsobů doporučuje i trestání psů), musel je někdo dlouhé roky a po celé dny pozorovat v jejich prostředí ve dne i v noci. Mladé vlče nebo štěně si před starším psem, který se na ně rozeběhne, lehne. Proč si nelehají odrostlejší psi před majitelem, který nemůže chytit svého psa? Proč štěně nepřiběhne k majiteli stejně jako po zavytí nebo zaštěkání samice? Člověk si musí se psem udělat kontakt a ten se nedá dělat na jistotu hrubou silou. Tedy dá, ale se psem se svěšeným ocasem a se smutným pohledem.“

Čtěte dále
Publikováno: 2.10.2018 14:53:37
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Kdysi jsem se na výcvikovém táboře vsadila, že kozu pasoucí se u jedné z chat vedle cvičáku naučím za týden jít po stopě. Stalo se. Můj potkan aportoval, jezdil se mnou denně autobusem do školy, náš kocour aportuje, umí sedni, lehni… Jistě znáte velké množství zvířecích druhů ne zcela typických pro výcvik, které bravurně běhají přes překážky, splní x povelů, umějí mnoho triků… Ano, v té době jsem měla pocit, že prostě naučit lze kohokoli cokoli, v čem by měl být problém zvláště pak u psů?

Dnes jsem hluboce přesvědčená, že všechny psy člověk může a má naučit základní poslušnosti, aby nebyli nebezpeční, obtěžující, nezvladatelní. Aby si nevšímali na procházkách cizích lidí, psů, kteří si nevšímají jich, ale… Ale mnoho dnešních problémů v soužití se psy, mnoho nezvladatelných psích „agresorů“, psů se separačních úzkostí či s nálepkou dalších „odchylek“ od představ či běžného chování vzniká jen díky NEZNALOSTI a absenci POKORY u lidí. O psy prostě vůbec nejde. Koza či kráva byly šlechtěny na vyšší dojivost, rychlý růst, lepší maso, ale pes napříč plemeny nemá obecně jen JEDEN typ chování podporovaný výběrem chovatele. Téměř každé plemeno mělo jasnou definici povahových vlastností a pracovních dovedností (ty vzhledové nejsou nijak podstatné, jsou snadno ovlivnitelné, poměrně rychle měnitelné a pro nás teď i nepodstatné). A selekce trvala ne pár vrhů či generací, ale dlouhá desetiletí i staletí. Velmi tvrdá selekce, v našem prostředí a době pro někoho naprosto nepředstavitelná, pro některé nepřípustná, ale jen díky ní odváděli psi práci, pro kterou byli chováni. Jen díky ní mohli přežít a stali se pomocníkem člověka. Kupříkladu takový středoasijský pastevecký pes staletí hlídal stáda, bránil je na základě svého vlastního rozhodování, byl nucen se sám o sebe starat. Ano, musel respektovat lidi ze své vesnice, rodiny – respektovat, nikoli aportovat, poslouchat na první dobrou. Tvrdit tedy dnes, že díky „socializaci“ můžete a máte mít asiata na volno v parku, aby chudák netrpěl samotou (byť se svou rodinou) a mohl si hrát s cizími psy a lidmi, je nejen mylná, ale vrcholně nebezpečná! Border kolie také není jen roztomilý černobílý pes, ale především pracovní pes.

Čtěte dále
Publikováno: 1.10.2018 10:12:21
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Opět jsme pro vás připravili oblíbený nástěnný plánovací kalendář plný fotografií psů různých plemen – i těch nepoznatelných. Psi odlišných barev, velikostí a povah ale mají společné to nejpodstatnější – srdce plné lásky a důvěry v člověka. Je jen na nás, zda mají svou lásku a důvěru skutečně komu dát.
Kalendář je velmi praktický a je jistě i skvělým dárkem pro všechny, kteří si chtějí naplánovat své dny (nejen se psy), anebo se dívat na fotografie nejlepšího přítele člověka, kterým pes dokáže bezesporu být. Kalendář můžete dostat ZDARMA!
Všichni předplatitelé, kteří si zakoupí roční předplatné časopisu Pes přítel člověka do 29. 12. 2018, dostanou tento kalendář ZDARMA. Stávající předplatitelé jej dostanou před Vánoci s časopisem Pes přítel člověka č. 1 jako naše poděkování za přízeň.

Čtěte dále
Publikováno: 28.9.2018 10:33:36
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Plánovací kalendář 2019 je tady! Na stáncích od 26. 9. 2018!

Čtěte dále
Autor: redakce
Publikováno: 28.9.2018 6:17:06
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

O víkendu 22.-23. září proběhla již tradičně v areálu Brno Zbraslav soutěž pořádaná Českomoravskou kynologickou unií pro děti a juniory, kteří se utkali hned ve čtyřech disciplínách - klasický výcvik (zkoušky podle NZŘ i KJ Brno), junior handling, agility a dogfrisbee. K vidění byly skvělé výkony soutěžících i slzičky na place, vlídní rozhodčí i nervózní rodiče. Vše vám přiblížíme v reportáži s kompletními výsledky v novém čísle Pes přítel člověka č. 11, které začínáme připravovat.

Čtěte dále
Publikováno: 26.9.2018 11:48:22
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Agility

Poznáte plemeno na fotografii v čísle 10 na straně 38? Napište nám na adresu redakce@pespritelcloveka.cz spolu se svým jménem a poštovní adresou nejpozději do 4. října. Tři vylosovaní výherci získají dárkový balíček od firmy Beaphar (pamlsek, tričko, frisbee a sluneční brýle).
Pochoutky Happy Snack - doplňkové krmivo pro dospělé psy. Při pohledu na tyto pamlsky se nejednomu mazlíčkovi začnou sbíhat sliny. Podávejte je jako pamlsek nebo odměnu.

Čtěte dále
Publikováno: 21.9.2018 12:35:35
Kategorie: Aktuální fotosoutěže
Rubrika: Říjen

Chovatelé, majitelé a srdcaři, kteří si oblíbili plemeno irského teriéra, se v polovině září sjeli na sraz. V kynologickém areálu Happy Herolky nedaleko Brna se sešli lidé ze všech koutů naší republiky.  Účastníci přijeli z Chomutova, Ústí nad Labem, Prahy, Plzně, Jablonce, Brna, Opavy, Zlína a mnoha dalších míst, aby si užili akci, která se koná pravidelně na podzim už více než 15 let.

Čtěte dále
Publikováno: 21.9.2018 12:05:23
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: III. skupina

Umisťovací výstava se konala v neděli 16. září od 9 - 16 hodin, tradičně v Praze 9 - Vinoři, v areálu Hoffmanova dvora. Akce byla organizována na podporu všem opuštěným a týraným zvířatům za účelem najít jim co nejvíce domovů a pro zúčastněné útulky, depozita a sdružení zajistit materiální pomoc pro další zvířata, která mají ve své péči.

Výtěžek ze vstupného návštěvníků byl určen pro nákup krmiv a chovatelských potřeb, které si útulky na konci umisťovací výstavy odvezly. Letos jsme tak mohli nakoupit krmivo za téměř 25.000 Kč a zároveň velký podíl a poděkování patří o.p.s. PESOS, který věnoval částku 50.000 Kč také na nákup krmiva již před akcí.

Čtěte dále
Publikováno: 21.9.2018 11:43:48
Kategorie: Výstavy
Rubrika: Krajská a oblastní