Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

Na otázky týkající se zásahů v českých horách a fungování záchranné kynologie u Horské služby ČR jsme se zeptali odborníka přímo „od fochu“ – vedoucího psovoda Horské služby Pavla Smejkala.
Povolání psovod-záchranář je snem mnoha pejskařů. Kolik psovodů HS má tuto činnost jako zaměstnání a kolik členů vaší kynologické brigády se tomuto poslání věnuje na „dobrovolné“ bázi?
Nikdo není u HS zaměstnán pouze jako psovod. Výcviku psa se všichni věnují až po odsloužení svých služeb v terénu, na sjezdovkách a stanicích HS a po splnění všech ostatních povinností a činností záchranáře. Pouze tři psovodi pracují u HS celoročně. Další dva jsou zaměstnáni jen sezonně – v zimním období. Ostatní jsou dobrovolnými členy HS. Být psovodem HS je tedy spousta práce navíc. Nás to ale baví a se psy pracujeme rádi.

Čtěte dále
Publikováno: 6.2.2015 11:14:07
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Záchranářský výcvik

Chodský pes je naše národní plemeno. Zatím sice není mezinárodně uznáno, i přesto má ale bohatou chovnou základnu a vynikající povahové vlastnosti, díky kterým ho lze využívat v mnoha odvětvích kynologie. Kromě klasické kynologie, agility, záchranařiny, dogfrisbee nebo dogdancingu se hodí taky pro canisterapii. Té se úspěšně věnuje Kristina Bieblová se svým chodským psem Chuckem z Dašického zátiší.

Čtěte dále
Publikováno: 4.2.2015 15:18:06
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Canisterapie

Tak zní jeden z mezititulků článku Františka Šusty v novém čísle našeho časopisu. A velmi srozumitelně napsaného – ostatně posuďte na příkladu Za jak dlouho se ztrácí souvislost?

Před nějakou dobou jsme na cvičáku vytvořili cvičení pro rychlé přivykání reaktivního psa na rušivé podněty – nejčastěji na jiné psy nebo na neoblíbené lidi. Tohle cvičení jsem podrobně popisoval už v předchozích dílech, a tak ho nyní popíšu jen krátce. Princip vychází z tzv. „trojúhelníku stresu“ a snažíme se tu dát psovi odpovědi na ony v předchozích článcích zmiňované otázky START, STOP, BEZPEČNÉ MÍSTO a PROČ. Začíná se tím, že je reaktivní pes odměňován za pohled na svého psovoda (START), když tu na podnět psovoda vyrazí kupředu figurant. Jakmile se na něj reaktivní pes podívá, figurant se zastaví (pohled je odpovědí na STOP). Pes tedy nemá důvod útočit a vrací pohled na psovoda, za což je odměněn pamlskem (odpověď na PROČ), a figurant se ve stejnou chvíli vzdálí, čímž u psovoda vzniká kýžené BEZPEČNÉ MÍSTO. V dalších opakováních se obvykle reaktivní pes rychle zklidňuje, figurant se přestává vzdalovat, nakonec i zastavovat… Nakonec se oba psi nebo pes a člověk bez povšimnutí míjejí. Tohle cvičení už v mnoha případech pomohlo přivyknout psy na ostatní zvířata nebo na lidi. Na praktických lekcích mi ale bylo předvedeno i několik psů, u kterých stejné cvičení podle návodu vedlo ke zhoršení jejich agrese. Proč tomu tak bylo?

Čtěte dále
Publikováno: 4.2.2015 12:46:14
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Mistrovství malých plemen se konat bude, pokud…

Předsednictvo ČKS na svém řádném zasedání 27. ledna 2015 přehodnotilo původní usnesení, že se v roce 2015 MČR MP nebude konat. Po ověření a souhlasu s uspořádáním této akce v ZKO Žamberk č. 497 je tato akce zařazena do svazového plánu v termínu 12. - 13. září 2015.

Upozornění : 

Kvalifikační podmínkou pro účast na MČR MP je splněný limit na zkoušce (i opakovaně) v letošním roce u rozhodčího ČKS. A to takové zkoušky, podle které se do příslušné kategorie hodlá účastník kvalifikovat. M ČR MP se v konkrétní kategorii uskuteční za předpokladu účasti nejméně pěti účastníků.

Zdroj: ČKS

Publikováno: 3.2.2015 9:53:18
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: NZŘ
Zemřel Jiří Dvořák

Jiří Dvořák zemřel v sobotu 31. ledna 2015, ve věku nedožitých 83 let. Byl to dlouholetý funkcionář a rozhodčí I. tř. pro výkon psů.
Kromě mnoha vykonávaných funkcí byl i jedním z prvním Mistrů ČR ve výkonu psů, několikanásobný účastník tehdejších celostátních přeborů. Psi jej provázeli po celý život již od jeho klukovských let téměř do konce. Kromě úspěchů v kynologii slavil úspěchy i jako fotbalista.
Poslední rozloučení s naším drahým zesnulým bude ve středu 11. února 2015 v 11.20 hodin v malé obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích.
Čest jeho památce!

Publikováno: 3.2.2015 9:21:48
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Stafordšírský bulteriér – malý houževnatý, temperamentní a nebojácný pes, který i přes svůj vcelku drsný vhled oplývá milou a přátelskou povahou. Stafbulíci  vypadají na první pohled jako psí gladiátoři, jsou však nadšení z jakékoli práce a aktivity, baví je běhat a přinášet míčky, proto se kromě jiných sportů hodí i pro flyball.

Představíme vám dva stafbulíky, které můžete potkat na flyballové dráze a prozradíme, proč se flyballu se stafordšírským bulteriérem nemusíte bát.

Čtěte dále
Publikováno: 2.2.2015 11:26:12
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Flyball

Druhy krmiv pro psy mohou být velice specifické, přičemž každý výrobek je zaměřen na jinou problematiku. K označení druhů krmiv pro psy se používají termíny jako puppy či adult a podle toho lze poznat, pro jakého psa je krmivo určeno.
Pro upřesnění všech označení (podle věku) přikládáme stručný seznam:

•    Puppy – štěně
•    Junior – mladý pes
•    Adult – dospělý pes
•    Senior, nature – starší pes

Čtěte dále
Publikováno: 1.2.2015 12:07:52
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Čeká vás obsáhlý a kvalitní portrét, kde vám představíme temperamentního teriéra s rošťáckým kukučem – irského teriéra. Portrét nikoli opsaný z encyklopedie, ale napsaný chovateli. A také šest rozhovorů s šesti majiteli tohoto psa s jiskrou oku. Možná budete překvapeni, jak všestranným a skvělým rodinným i sportovním psem dokáže irský teriér být!

A jaké rozhovory na vás kromě portrétu v novém čísle PPČ č. 2 čekají?

Čtěte dále
Publikováno: 29.1.2015 15:47:40
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: II. skupina
Členové výcvikové komise jsou známi

Na základě návrhu předsedy výcvikové komise p. Jiřího Lasíka byla hlasováním členů Předsednictva ČKS per-rollam, schválena výcvikové komise Českého kynologického svazu ve složení: předseda Lasík Jiří Bc., Čákora Jiří, Glisníková Jana MVDr., Kolář Jiří a Ryneš Miroslav.

Publikováno: 28.1.2015 9:43:05
Kategorie: Výcvik a sport

„Někdy je to výzva, ale skvěle!“ Tak nám odpověděla majitelka fenky border kolie Mystic Layla Aibara (Layly) Irena Ištvánková. Tuto úspěšnou a nadějnou dvojici v dogdancingu jsme vám blíže představili v aktuálním čísle. „Měla jste někdy chuť ji „přetrhnout? „No jéje, měla, a tu a tam ho stále mívám. Nejhorší období bylo kolem půl až jednoho roku, kdy byla ona vůdcem celé smečky a spolupráce se mnou ji příliš nezajímala. Ale díky pomoci skvělé a zkušené trenérky Petry Malé, která nás hodila na správnou kolej, se vše v dobré obrátilo, alespoň doufám…“„Jak jste to řešily konkrétně?“

Čtěte dále
Publikováno: 27.1.2015 15:04:43
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Tanec se psem