www.pespritelcloveka.cz

Ač chceme či nechceme

Můžeme je ignorovat, ale…

O kom je řeč? O klíšťatech. Podle čeho si vybrat tu správnou ochranu před klíšťaty právě pro našeho psa? Existuje očkování „proti“ klíšťatům – rozhovor na toto téma s MVDr. Terezou Stránskou (nespolupracující s žádným výrobcem:)) najdete právě nyní v č. 5.

Terko, má vůbec smysl psa před klíšťaty nějak chránit? proč vlastně?

Ochrana psa před klíšťaty určitě smysl má, a to hned ze dvou důvodů.

Klíšťata sama o sobě mohou být pro psa škodlivá. Místo přisátí se obvykle v menší či větší míře zanítí, při výraznější reakci se mohou na kůži tvořit granulomy. Místo je svědivé, v letním období si mohou psi škrábáním vytvořit tzv. hot spot neboli akutní povrchový zánět kůže, který vzniká v důsledku dráždění a zapaření postiženého místa.

Při výrazné infestaci, zejména u velmi mladých štěňat, může dojít až k anémii, tedy nedostatku červených krvinek, v důsledku sání klíšťaty.

Popsána je i klíšťová obrna, která je způsobená reakcí na proteiny, jež jsou do těla hostitele vylučovány ve slinách klíštěte. Dochází k ní zejména při masivním přisátí klíšťat blízko páteře. Po odstranění klíšťat spontánně odeznívá do dvou dnů.

Největší zdravotní rizika jsou ale spojena s infekčními nemocemi, které mohou klíšťata přenášet, tedy tzv. „tick born diseases“. V našich zeměpisných podmínkách se jedná zejména o lymeskou borreliózu, klíšťovou encefalitidu a hemobartonelózu, která se ale vyskytuje spíše u koček.

Borrelióza je bakteriální onemocnění, které má u psů obvykle akutní průběh. Tím se liší od lidí, kde probíhá spíše chronicky. Onemocnění se klinicky manifestuje týdny po přisátí infikovaného klíštěte. Hlavním příznakem je bolestivost kloubů a kulhání. Může se objevit apatie, nechutenství a někdy i horečka. Borrelióza se léčí vysokými dávkami antibiotik po dobu minimálně 14 dnů. Prognóza je při správně zvolené léčbě příznivá. Prevencí je ochrana psů proti klíšťatům a případně i dostupné očkování proti borrelióze.

Klíšťová encefalitida je virového původu a vyskytuje se v mnohem menší míře než borrelióza. Příznakem je buď celkové postižení centrálního nervového systému s obvykle nepříznivou prognózou, nebo postižení částečná (různé stupně ochrnutí), která spontánně vymizí. Léčba je v tomto případně pouze podpůrná. Očkování pro psy, na rozdíl od lidí, neexistuje.

Haemobartonelly patří mezi chlamydie a parazitují v krvi hostitele na povrchu červených krvinek. Způsobují tím jejich poškození a v důsledku toho anémii. Objevuje se i žloutenka způsobená destrukcí velkého množství erytrocytů najednou. Jak jsem již zmínila, vykytuje se spíše u koček. Léčí se antibiotiky.

V teplých oblastech tropů a subtropů se setkáváme s mnohem širším spektrem onemocnění přenášených klíšťaty. Mezi ně patří např. babezióza nebo ehrlichióza. U nás se mohou vyskytnout výjimečně v nejteplejších oblastech jižní Moravy, ale spíše se jedná o tzv. importované infekce, kdy si je pejsek přiveze k nám ze zahraničí.

A když jsme u té veteriny – pokračuje náš seriál o tom, jak psa naučit manipulaci a připravit jen na „veterinu pozitivně“.

Pokud máme doma psího pacienta v klidovém režimu máme pro vás další tip, jak mu zaměstnat „hlavu“. je to DOWN!

Povel down je známý zejména v loveckém výcviku. Jde o rychlé lehnutí, ideálně s hlavou na zemi. Jelikož se v tomto seriálu snažíme zaměstnat psí marody, vynecháme dynamické, prudké lehání, ale přetransformujeme si down do prostého (ale roztomilého J ) položení hlavy na zem.

To vše, a mnohem více, najdete právě nyní v Pes přítel člověka č. 5, které si můžete objednat i bez platby za poštovné na www.casopisyprovas.cz či v el. verzi na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis