www.pespritelcloveka.cz

Co mají příspěvky zde za posledních 5 dní společného? EMOCE…

U videa fenky z tetanové paralýzy cítíme strach i štěstí z dobrého konce, video Gulíka a jeho paničky nám dá energii, chuť se zvednout a něco dělat. U adopce starého psa cítíme radost, u příspěvků práce záchranářských psů a smrti jednoho z nich pak nekončící dík, mráz po zádech i slzy smutku…
Každý náš den je plný EMOCÍ, které ovlivňují naše chování a reakce. Ale u psů na to zapomínáme, ba popíráme neb on se má přece chovat stále dobře, dle našich představ. Bráníme se sdělení, že právě naše emoce ovlivňují psa i negativně, vyvolávají u něho pro nás nežádoucí chování. Chceme změnit psa, aby… a přitom musíme změnit sami sebe.
Právě EMOCE jsou tématem hned tří článků, které se u nás sešly v novém čísle Pes přítel člověka č. 2. Náhoda? Kdepak, stále více lidem je třeba toto opakovat, pes není stroj, dám pamlsek, vypadne chtěné chování, pokud se u toho klepu vzteky na souseda, pak i pes bude najednou, „z ničeho nic“ reaktivní. Jaký pána, takový pes, říká se a tolik lidí to nechce slyšet :).
1. zamyšlení nese název EMOCE, ENERGIE, EMPATIE…, autor Jirka Szekeres
„Naučte se vnímat, co pes cítí, jakou energii má, a pracovat s tím.
A co víc, naučte se přiměřeně vyjadřovat vůči psovi svou energií to, co cítíte vy. Učte se prostě od psa, jak být více zvíře. Cítit emoce opravdově, vyjadřovat se jednoduše a přímočaře. V tomto si prostě přiznejme, že jednodušší a smysluplnější než učit psa lidskou řeč je, když se člověk přizpůsobí psovi a jeho jednoduchou řeč se naučí a pochopí ji.“
2. příspěvek s názvem O EMOCÍCH, psích i lidských je od Vandy Říhové a opět se v něm podíváme i na útulkového „skoro borderáka“ Muffa.
3. článek O psí duši a lidském srdci (a obráceně) sleduje příběh bígla z laboratoře, ale především jeho nové rodině trochu jinak: Hodně píšeme o psech – čím si prošli, jaký měli osud, jak se jim daří v dalším životě. Ale i nové rodiny mohou procházet těžkým obdobím. Z velkého nadšeného očekávání a spousty dobré vůle může být zklamání a strach z toho, jak to zvládnout a zda se to vůbec podaří. Dáváme a očekáváme za to něco zpět, a to něco nemusí přijít – zvládneme to, nezanevřeme, nebudeme to mít za zlé tomu, kdo se nechová podle našeho očekávání? I na lidské duši to může zanechat šrámy. „.

Kompletní články najdete právě teď v čísle 2, to si můžete objednat v el. verzi na www.casopispresinternet.cz či v tištěné na www.casopisyprovas.cz. A pozor – k předplatnému si stále můžete vybrat ZDARMA jeden ze dvou nástěnných kalendářů…

Je pro vás těžké si někdy připustit, že prostě vaše naštvanost na šéfa, vedla k podrážděnosti vašeho psa na vycházce? Že pokud jste jako „kotel“ jsou vaše vycházky plné adrenalinu? Platí ono, jaký pán, takový pes i u vás? Napište nám 🙂JJ, těžká sebereflexe, i ta vzbuzuje emoce, viďte?

Koupit časopis