www.pespritelcloveka.cz

Co vy na to?

Co říkáte na NOVÝ NĚMECKÝ VETERINÁRNÍ ZÁKON PROTI TÝRÁNÍ CHOVEM?

Koncem listopadu 2021 došlo k novelizaci německého veterinárního zákona proti týrání chovem , který vešel v platnost 1. 1. 2022. Tato novelizace dělá vrásky nejednomu pejskaři nejen ze Spolkové republiky Německo, ale i českým vystavovatelům a účastníkům sportovních akcí v Německu. Čeho všeho v souvislosti s chovem psů se změna zákona týká? Jaká opatření byla přijata na německých výstavách? Tomuto tématu se budeme věnovat dlouhodobě. Situace nabírá na turbulenci a může být pouze otázka času, jak dlouho změny zůstanou jen za hranicemi ČR.

Zákaz týrání psů

Na úvod si řekněme, o co vlastně jde. Původní veterinární zákon existuje již delší dobu. Konkrétně byl sepsán v roce 2001, novelizován byl v roce 2013 a podruhé v loňském roce, 2021. Hlavní myšlenkou je zakázat týrání v chovu psů.

Velká čtyřka

Ve federativním Německu si každý veterinární úřad dle dané spolkové země ovšem sám rozhoduje, co spadá pod tzv. „týrání psů“. V praxi to vypadá tak, že existují čtyři velké výstavy, Dortmund, Erfurt, Neumünster, Lingen, tzn. čtyři veterinární úřady a tím pádem čtyři různé rozhodovací režimy.

Znaky vykazující týrání

Vláda schválila zákon, který zakazuje chov a účast na výstavách a sportovních akcích pro plemena psů se znaky vykazujícími týrání (tzv. Qualzuchtmerkmale). Stejně tak není povolen chov psů, pokud se dá očekávat, že štěňata v odchovech budou mít tyto znaky vykazující týrání. V zákoně ovšem nejsou explicitně uvedena žádná plemena psů.

Paragraf 10

Tabulky s konkrétními znaky u daných plemen jsou vydávány jednotlivými veterinárními úřady, které jsou v každém městě a mohou si samy určit, co vše je považováno za týrání psů. Toto je ovšem třeba dodržovat a v případě nesouhlasu si lze stěžovat oficiální úřední cestou. Nejpřísnější seznam je vydán veterinárním úřadem v Neumünsteru. Problémem je nejednotný postup zákonných orgánů. Rozporován je zejména § 10 odst. 2 zákona TierSchHuV o zákazu vystavovat psy s výše uvedenými znaky týrání.

Petice pro spolkového ministra

Situace v Německu je nyní velmi bouřlivá a například zastřešující kynologická organizace v Německu VDH (tzn. Verband für das Deutsche Hundewesen e.V.) nyní aktivně shání podpisy na petici proti tomuto znění zákona určenou pro spolkového ministra výživy a zemědělství. Důvodem je to, že jsou kvůli nedodržování tohoto zákona pokutováni seriózní majitelé a chovatelé psů. Dá se předpokládat, že pokud bude chov psů s PP v Německu takto striktně regulován, může velmi záhy dojít k rozšíření nelegálního chovu psů bez PP a masivním importům psů ze zahraničí.

Zákaz přenašečů, merle

Jak to vypadá v praxi? Některé veterinární úřady například zakázaly chov psů s přenašeči (tzv. Carrier). Nejen na výstavy, ale i na sportovní akce mají zakázaný vstup psi s merle zbarvením. Dále je nutno podrobovat zdravé psy nepřiměřeným nákladným vyšetřením před konáním výstav či sportovních akcí. Řada veterinářů ovšem odmítá tato klinická komplexní vyšetření provádět.

V novém čísle Pes přítel člověka č. 6 najdete kompletní článek i ZKUŠENOST české vystavovatelky z výstavy v ERFURTU ( 7.- 8. května 2022). Tomuto tématu se budeme věnovat i v čísle 7 a zajímá nás váš NÁZOR či zkušenost. NAPIŠTE nám Facebook či na redakce@pespritelcloveka.cz. Pes přítel člověka č. 6 o cestách i jejich hledání… K objednání na www.casopisyprovas.cz či v el. verzi na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis