www.pespritelcloveka.cz

V aktuálním čísle PPČ č. 8 začíná nový seriál s více než zajímavým tématem – PSÍ SPORTOVEC a jeho příprava z pohledu FYZIOTERAPEUTA

V dnešním světě psích sportovců klademe stále větší důrazy na zvyšování výkonu svých psů. Přejeme si, aby náš pes byl tím nejlepším a dosahoval stále těch nejlepších výsledků. Jak ale docílit toho, abychom měli našeho psa po fyzické i psychické stránce ideálně připraveného? Můžeme eliminovat riziko zranění našeho psa? Je nutné psa uvolnit i po výkonu? To vše se dozvíte v první části seriálu „Psí sportovec a jeho příprava z pohledu fyzioterapeuta“ Stephanie Kašparové, CCBW (Caninology Canine Body Worker).

Víte, jaká má být obecná příprava psího sportovce?

Příprava sportovce je opravdový běh na dlouhou trať a začíná už ve štěněcím věku. Mladé psy je potřeba trénovat velmi opatrně, vzhledem k otevřeným růstovým plotýnkám a neustále se rozvíjejícím tělesným systémům (kosti, svaly, srdce, plíce, nervová soustava, trávicí soustava), a to až do zhruba 12 měsíců věku (u velkých plemen i déle). U štěňat je třeba zaměřit se na výcvik tak, aby byl tréninkový program vyvážený především v těchto ohledech:

  • uvědomování si vlastního těla neboli trénink propriorecepce
  • rovnováha a pružnost
  • vytrvalost
  • pevnost, síla, výkon

Co je to propriorecepce?

Jak má vypadat příprava psa na výkon?

Zajímají nás vaše zkušenosti právě s fyzioterapeuty, s lékaři ve velmi rychle se rozvíjejícím odvětví veterinární péče. Jak poznat toho správného, v čem může psu pomoci (a nemyslíme jen po úraze), ale v jeho sportovních aktivitách, výkonech? Napište nám na redakce@pespritelcloveka.cz. Velmi rádi vaše zkušenosti a tipy otiskneme a otištěné odměníme.

I to jsou témata, která najdete v článku v Pes přítel člověka č. 8.