
V aktuálním čísle PPČ č. 8 začíná nový seriál s více než zajímavým tématem – PSÍ SPORTOVEC a jeho příprava z pohledu FYZIOTERAPEUTA
V dnešním světě psích sportovců klademe stále větší důrazy na zvyšování výkonu svých psů. Přejeme si, aby náš pes byl tím nejlepším a dosahoval stále těch nejlepších výsledků. Jak ale docílit toho, abychom měli našeho psa po fyzické i psychické stránce ideálně připraveného? Můžeme eliminovat riziko zranění našeho psa? Je nutné psa uvolnit i po výkonu? To vše se dozvíte v první části seriálu „Psí sportovec a jeho příprava z pohledu fyzioterapeuta“ Stephanie Kašparové, CCBW (Caninology Canine Body Worker).
Víte, jaká má být obecná příprava psího sportovce?
Příprava sportovce je opravdový běh na dlouhou trať a začíná už ve štěněcím věku. Mladé psy je potřeba trénovat velmi opatrně, vzhledem k otevřeným růstovým plotýnkám a neustále se rozvíjejícím tělesným systémům (kosti, svaly, srdce, plíce, nervová soustava, trávicí soustava), a to až do zhruba 12 měsíců věku (u velkých plemen i déle). U štěňat je třeba zaměřit se na výcvik tak, aby byl tréninkový program vyvážený především v těchto ohledech:
- uvědomování si vlastního těla neboli trénink propriorecepce
- rovnováha a pružnost
- vytrvalost
- pevnost, síla, výkon
Co je to propriorecepce?
Jak má vypadat příprava psa na výkon?
Zajímají nás vaše zkušenosti právě s fyzioterapeuty, s lékaři ve velmi rychle se rozvíjejícím odvětví veterinární péče. Jak poznat toho správného, v čem může psu pomoci (a nemyslíme jen po úraze), ale v jeho sportovních aktivitách, výkonech? Napište nám na redakce@pespritelcloveka.cz. Velmi rádi vaše zkušenosti a tipy otiskneme a otištěné odměníme.
I to jsou témata, která najdete v článku v Pes přítel člověka č. 8.