Pes přítel člověka

Jak je to s exotickým ovocem pro psy?

V nadcházejícím období Vánoc a konce roku máme ve zvyku každoročně podtrhovat sváteční atmosféru používáním různých esenciálních olejů. Nemůže se stát, že by byly tyto oleje pro našeho psa problematické?

Začíná období vánočních svátků a téměř všichni spěcháme, abychom stihli milion věcí, které je potřeba udělat a na které nesmíme zapomenout. Začíná období, které může být pro naše psy obdobím nebezpečným. Část problému spočívá v tom, že psi (i kočky) jsou tvorové konzervativní, mají rádi rutinu, která se ale v tomto období vytrácí, a zvířata mohou být dezorientovaná. Někteří jedinci si zvýšenou aktivitu užívají, objevují nové podněty a s radostí poznávají nové hosty, ale pro jiné to může být velmi stresující… Dalším velkým problémem je, že v této roční době je často v domácnosti spousta neznámých nových předmětů a různých druhů jídla a pití, které mohou představovat zcela nový soubor problémů.

Podívejme se, jaká „ale“ musíme brát, nejenom v čase vánočním, v úvahu
K Vánocům patří v našich podmínkách ryby, které pro psa představují jednoznačně kvalitní složku diety. Ale měly by být syrové a přemražené alespoň 10 dní při –18 °C. Tato teplota ničí případné parazity. Pozor na ryby typu tuňák a mečoun, mohou obsahovat těžké kovy. Losos z farmového chovu může obsahovat rezidua léků, které jsou lososům podávány proti plísním a parazitům. Upřednostňujeme domácí druhy ryb!
Tepelně upravené ryby ano, ale je nutné odstranit páteř s žebry, z hlav skřele.
Kosti pro psa ano, ale musí být na ně zvyklý a musí být vždy v syrové formě. Jakkoliv tepelně upravené kosti jsou pro psa nebezpečné!
Exotické ovoce může jídelníček psa obohatit, nejenom o Vánocích, ale některé druhy jsou nebezpečné.
Acai berry alias chléb bohů, je jeden z nejvíce výživných a energetických plodů na světě, ale může vyvolat alergickou reakci a ovlivňovat účinky léků proti bolesti.
Citrusové ovoce (pomeranče, mandarinky, grepy, kumquat atd.) jako chuťovka v podobě měsíčku nebude problém, ale obsah kyseliny citronové může podráždit žaludek citlivých jedinců a kontakt s kůrou může vyvolat alergii.
Dračí ovoce (pitaya, pitahaya) je exotické a velmi chutné ovoce, které je často považováno za tropickou „super potravinu“, ale není vhodné pro březí a kojící feny.
Fíky rostou a dozrávají již i v našich klimatických podmínkách. Ale bílá, mléčná šťáva z fíkovníku, která je přítomna zejména v listech a na všech částech ovoce, obsahuje enzym zvaný ficin. Ficin z čerstvého fíku může vyvolat u psů alergické kožní reakce.Takže pokud nejsou vysušené, fíkům se raději vyhněme.
Ananas je skvělým doplňkem pro psy. Vyhýbejme se ale konzervovanému ananasu. Kromě vysokého obsahu cukru v sirupu jsou konzervované plody namočené v konzervačních látkách a přísadách, které pes rozhodně nepotřebuje. Víte, že banány jsou výborným dietetickým ovocem nejenom pro sportující psy. Při podání většího množství (u všeho musíme brát v úvahu velikost konkrétního jedince!) ale hrozí psům zácpa, protože psi špatně tráví syrové škroby.

A jak je to s dalším ovocem?
Kvajáva, kiwi, kaki, maracuja, granátové jablko, mango a další – i ty vám představí v aktuálním čísle Pes přítel člověka číslo 12 MVDr. Milan Štourač. A odpoví i na dotaz čtenářky:
V nadcházejícím období Vánoc a konce roku mám ve zvyku každoročně podtrhovat sváteční atmosféru používáním různých esenciálních olejů. Letos se však naše rodina rozrostla i o čtyřnohého člena. Nemůže se stát, že by byly tyto oleje pro našeho psa problematické?

Poslední dny je ještě v prodeji Pes přítel číslo 12 – naše vánoční číslo – plné dárků v podobě kvalitních a čtivých článků a krásných fotografií.
Ilustrační foto: D. Kylíšková