www.pespritelcloveka.cz

Víte, co jsou to Zahradní psi?

Rodinný domek se zahradou, na které spokojeně odpočívá pes. Výjev, který nám byl předkládán už odmalička v pohádkách, v čítankách ve škole. Je to v nás hluboce zakořeněno – pes potřebuje zahradu, na zahradu patří pes, u nás v rodině byl vždycky pes…

Jenže zahrada je výborný sluha, ale zlý pán.

Tento článek není o psech, kterým se majitelé věnují, ať už výcvikem, procházkami, nebo svou přítomností. Každý pes potřebuje kromě nějakého fyzického a psychického vyžití také sociální kontakt. V závislosti na plemeni se tyto potřeby liší, ale i v rámci jednoho plemene se samozřejmě najdou rozdílní jedinci. Takže pokud jste již měli čtyři pejsky, kterým zahrada a procházka například jednou týdně bohatě stačila ke spokojenosti, tomu pátému v řadě už stačit nemusí. O tom, co je pro daného psa to správné a dostačující vyžití, rozhoduje on, nikoliv my. Někdy se může zdát být vhodným řešením pořídit jakéhokoli psího parťáka k druhému psovi, jenže někdy tak získáte místo jednoho nudícího se psa rovnou dva, a zvlášť pokud si nesednou, čeká vás i je hotový očistec – je to jako být v kanceláři s kolegou, kterého nemůžete vystát.

A jak asi vypadají takoví zahradní psi? Celý život prožívají na zahradě, kde jim někdo občas naplní misku. Nemají žádná pravidla, často nerozumějí ani svým vlastním majitelům, nejsou zvyklí na důvěrnější manipulaci. Neví, jak mají reagovat na lidi, ti přítulní to řeší neřízeným skákáním nebo plazením se u vašich nohou, jiní prakticky splynou se zahradou, snadno si je spletete s květináčem. Ti bázlivější nebo naopak sebevědomější mohou zastrašovat. Odhadem tak 90 % psů nikdy nikdo nedržel za obojek (s chytáním za obojek opatrně, pro zahradního psa je takový náš počin brán jako útok, pes se může začít bránit zuby/drápy), očkování je pro všechny v okolí noční můrou, a nedejbože když takový pes onemocní – ošetřit se většinou nedá. Oni se dřív určitě snažili komunikovat s majiteli, s návštěvami, veterinářem, jenže jejich signály bývaly většinou ignorovány nebo přišlo nějaké fyzické upozornění. Však kdo z nás aspoň jednou v životě neslyšel oblíbenou větu: „To si pes nesmí dovolit!“ , ať zvedne ruku. Nikdo jim nerozumí a oni nerozumí nám, lidem. Často jsou tito psi nejistí, projevují se ustrašeně, jindy naopak přejdou do agrese. Vše je ještě umocněno tím, že na zahradu jsou pořizováni psi co největší, aby případného zloděje odstrašili už jen svou vizáží.

Nezřídka jsou tito psi špatně krmení, nejsou ošetření proti parazitům či mají jiné obtíže. Tak je v podstatě permanentně bolí břicho, zuby, ani bolesti pohybového aparátu nejsou výjimkou. A to by byl protivný každý.

V útulku se setkáváme s několika kategoriemi psů zahradních… Jakými a jak se s nimi pracuje?

To se dozvíte v dalším materiálu „z útulku“ – opět velmi čtivém, ale především psaném se zkušeností, znalostí a láskou ke psům. Tradičně vám v něm představíme, jak práci se psy, tak i psy hledající nový domov. V novém čísle Pes přítel člověka č. 7 najdete kromě tohoto obsáhlého článku i nabídku organizace Německý ovčák v nouzi.

Pes přítel člověka č. 7 www.casopisyprovas.cz (bez platby za poštovné) či v el. verzi na www.casopispresinternet.cz.