www.pespritelcloveka.cz

Znáte SVILUŠKU a SAMETKU? A POZOR soutěž o podzimní foto začíná!

SVILUŠKA a SAMETKA – taková krásná až poetická jména a přitom se jedná o velmi nepříjemné parazity… Jen jsme do tiskárny odeslali nové číslo obsahující i článek o některých nebezpečích, která mohou naše psí kamarády potrápit na podzim, objevila kolegyně na své šiperce (a pak i sobě) SAMETKY. Víte třeba, jak ulevit psům při nachlazení? I to je naše téma…

Ke krásám podzimu neodmyslitelně patří barvy listí. 23. je Den stromů. I když si to v běžném životě asi příliš neuvědomujeme, svět stromů a svět psů jsou spolu propojeny. Některé stromy nebo jejich části jsou pro psy jedovaté. K těmto druhům patří především u nás rostoucí tis červený, štědřenec odvislý, známý spíše jako zlatý déšť, zerav západní, zimostráz neboli buxus. Problematické mohou pro psy být pecky z broskví, meruněk, švestek, jejichž jádra mohou ve styku se žaludeční kyselinu chlorovodíkovou uvolňovat jedovatý kyanovodík. Žaludy dubu obsahují jedovaté tříslové kyseliny. Jedovaté pro psy, a zvláště pro koně jsou listy červeného javoru, i když zatím neznáme důvod, toxickou látku, pro koně může být otrava smrtelná! Na druhou stranu i psi mohou být původcem smrti nebo přinejmenším „živoření“ stromů, zvláště v prostředí městské zástavby. Jak? I to je jedním z témat článku MVDr. Štourače.

A když propojíme obě témata vznikne nám krásný námět na FOTOSOUTĚŽ!

Téma je jasné – PES a PODZIM. Vybrané fotografie otiskneme v časopise i s představením psího „modela“ na něm. Pokud se mezi nimi najde i fotografie koncipovaná na výšku, ve velké velikosti a kvalitě najdete ji i na titulní straně časopisu! Vybrané fotografie odměníme knihou a kalendářem! Fotografie nám posílejte do 10. 10. v plné velikosti na redakce@pespritelcloveka.cz. Bohužel, na Facebooku nelze posoudit jejich velikost a kvalitu.

Oba články a mnoho dalšího najdete v Pes přítel člověka č. 10 k objednání nyní i na www.casopisyprovas.cz či v el. verzi na www.casopispresinternet.cz. Fota jsou z uvedených článků a jedno je soutěžní – kavalír a podzim –  je od M. Pilné – bude právě ono na titulní straně? Či vaše fotografie, váš pes?