www.pespritelcloveka.cz

SKOK do NOVÉHO roku aneb rozloučení se starým řádem a reportáž z MS v pulleru

Víte, že posledním dnem tohoto roku končí starý řád obedience a nový řád přináší řadu změn? Bylo by tedy dobré, když následující cviky se budou týkat již jen řádu nového. Pojďme se podívat na nejdůležitější změny.

Proč se mění řád?

V pravidelných intervalech se řád mění na základě důsledného jednání, zkoumání a navrhování. Někdy jsou změny většího rázu, někdy se podoba cviku nezmění vůbec. Naposledy se razantněji řád měnil v roce 2016 a končit tedy bude 31. 12. 2021. Původně jeho platnost měla být do roku minulého, ale covidová situace ve světě jeho platnost prodloužila.

Změna podoby cviků či jejich provedení má vést k různorodosti tohoto sportu, k neustálému rozvoji, nezevšednění, případně zlepšení provedení již stávajících cviků dle zkušeností z let minulých. Svou podstatu má i welfare psů, tedy, aby cviky byly bezpečné.

V každém případě by i po změnách měla obedience být v duchu vysoké školy poslušnosti a cviky by měly být atraktivní a svým způsobem náročné.

Změny ve třídě OB-Z

Zde je potřeba si říci, že vstupní třídu OB-Z určuje klub na národní úrovni. Tato třída tedy představuje samostatný oddíl a změny měl plně v kompetenci Klub obedience CZ. Některé země dokonce ani tuto třídu nemají, případně není povinnost ji absolvovat. U nás ale ano, dokonce musíte získat i body za dlouhodobé odložení pro přestup do OB1. Podívejme se tedy na novinky.

Dlouhodobé odložení představuje hned první změnu a myslím, že vítanou. Provedení i čas zůstávají stejné, ale psovodi budou psům vzdáleni pouhých 15 metrů.

Netradiční MS

Vzhledem ke covidové situaci se tato akce nekonala na jednom konkrétním místě se všemi zástupci jednotlivých zemí, tak jak je zvykem, ale probíhala streamováním online. U nás v Čr to bylo v Pesoparku u Prahy a to podle daného harmonogramu: sobotu od rána do odpoledne výkony soutěžních týmů v disciplíně running, v neděli jumping. Přičemž všechny streamy běžely v reálném čase, takže divák mohl sledovat, co se kde děje. Mistrovství světa se zúčastnily: Česká a Slovenská republika, Ukrajina, Polsko, Maďarsko, Bělorusko, Rusko, Slovinsko a USA.

Účastnila jsem se jako rozhodčí MS již potřetí a za sebe mohu říci, že tomu prostě chyběla ta správná mezinárodní atmosféra. Nicméně musím vypíchnout organizaci a technickou připravenost právě našeho českého týmu. Vše bylo profesionálně a s naprostou přesností připraveno přesně dle pravidel federace. O to víc nás pak všechny mrzelo, že některé země tyto podmínky nesplnily. Ano, stane se, že něco uletí, nicméně nejen že nedodržely podmínky streamování, ale i rozhodčí hodnotili výkony prapodivně. Na pár sporných výkonů jsem koukala a měla jsem dost rozporuplné pocity… Co se týče disciplíny jumping, na základě velkých dohadů během a po mistrovství budeme řešit, jak jako rozhodčí přistupovat k tzv. předním skokům (skoky, které jsou mnohem rychlejší a pes jich dokáže udělat mnohem více než těch klasických), co jsou a nejsou přední skoky a co je již za limitem. Ano, je pravda, že toto mistrovství vzbudilo velké emoce. Je to ale vyvíjející se sport a ujasňování si pravidel a technik k tomuto patří. Jako ČR jsme vznesli ohledně výsledků protest a uvidíme, jak se s tím federace popasuje.

Kompletní článek o změnách v obedience od Saši Křivohlavé a reportáž od Andrei Adlafové najdete právě nyní v Pes přítel člověka č. 1, k objednání bez platby za poštovné na www.casopisyprovas.cz či v el. verzi na www.casopispresinternet.cz.