www.pespritelcloveka.cz

Novoroční předsevzetí? Otevřeme psům zlaté klece!

„Psi bývají často stresovaní, protože se snaží přizpůsobit světu, kterému dominuje člověk, který ale ne vždy zná jejich touhy a potřeby. Psi chtějí a potřebují často mnohem více, než kolik od nás standardně dostávají… Jsem přesvědčen, že žádný psychicky zdravý člověk by nikdy úmyslně nezpůsobil svému psovi nebo jakémukoliv jinému zvířeti psychickou újmu v podobě strachu nebo úzkosti. Problémem však je nedostatek znalostí nebo nesprávné znalosti o chování zvířat, které jsou vždy příčinou jejich ‚nesprávného chování‘,“

tak začíná zamyšlení MVDr. Milana Štourače v novém čísle Pes přítel člověka, č. 1. A dovolím si tvrdit, že v něm najdete všechny „psí světy“ – zlaté klece, ale i boj o holý život. „Přesně příští čtvrtek ve čtyři hodiny a pět minut odpoledne ho zabijí“ – kolik podobných textů a děsivých fotografií jste viděli a cítili se vinni, pokud nepomůžete… Jaká pomoc má smysl? I na to nám odpoví Míša Seifertová z organizace Heart for Romanian dogs, z. s.

Návody, jak pomoci psům ve stresu, strachu, a to nejen v období silvestrovských oslav, najdete v článcích: Jak přežít SILVESTR, Bandáž může pomoci a Byliny na UKLIDNĚNÍ.

Co vlastně ne/řeší nová vyhláška k zákonu na ochranu psů (a koček) při chovu za účelem rozmnožování?

Netradiční, ale VELMI obohacující je portrét plemene od Jany Henychové – SIBIŘSKÝ HUSKY aneb standard je jen jeden.

Velké a bohužel bolestné téma – k čemu dnes vlastně jsou výstavy, kam směřují?

Co dělat, když hafana KLOUBY A ZÁDA bolí…, se dočteme v obsáhlém rozhovoru Petry Baďurové s fyzioterapeutkou Ludmilou Neubauerovou.

A nechybí příběh psa a majitele, kteří se nevzdali – VOZÍČKÁŘ HACHI jezdí na KUKYM.

Co „vás“ naučíme?

Utírání paciček i zbytku těla

Jak mohou HLUČNÉ HRY pomoci

Jak má vypadat chůze u nohy v obedience

Poklona je efektivní a jednoduchý cvik

Velmi přínosný je jistě návodný článek, který oceníte denně v běžném životě, Jak na ne/tahání na vodítku…

Čekají vás:

1) Zajímavosti

LEONI jsou canisterapeutičtí dobráci.

BÍLÉ zlatíčko Ayla – jediná fenka bílého švýcarského ovčáka má složenou nejvyšší zkoušku z obedience OB3. A její panička Kristýna Jäger je i skvělou trenérkou, jejíž zkušenosti a rady jsou velmi zajímavé.

2) Rozhovory

Rozhodčí, trenér, závodník, učitel… aneb Petr Pupík a jeho pohled na agility.

CANICROSS je životní styl, tvrdí Veronika Hájková.

Loony znamená v překladu do češtiny PRAŠTĚNÝ – a právě s ním tančí Hana Pulkertová.

3) Reportáže

Velký respekt k českému chovu! Reportáž z WUSV (Mistrovství světa německých ovčáků) od pohledem a objektivem Petry Fürstové.

Znáte sport?

Tentokrát si v této rubrice představíme tollingjaktprov – ne, nejde o chybně napsaný shluk písmen, ale jde o práci retrívra trochu jinak.

To a MNOHEM více najdete právě nyní v novém čísle Pes přítel člověka, č. 1, které předplatitelé dostali s kalendářem ZDARMA. Vy si jej můžete objednat v el. verzi na www.casopispresinternet.cz a tištěný časopis na www.casopisyprovas.cz bez platby za poštovné. A pokud si objednáte roční předplatné, stále dostanete nástěnný plánovací kalendář zdarma.