www.pespritelcloveka.cz

Luštěniny ve výživě psa? Jaké byliny mohou pomoci imunitě psa?

To jsou dvě témata našich pravidelných rubrik v novém čísle Pes přítel člověka č. 2.

Luštěniny neboli luskoviny je souhrnné označení pro skupinu rostlin a jejich plodů zahrnující hrách, fazole, čočku, cizrnu, sóju, lupinu. Mezi luštěniny nezahrnujeme plodiny, které se sklízejí zelené (např. zelený hrášek, zelené fazolky) – ty jsou klasifikovány jako zelenina. Některé prameny vylučují z luštěnin také plodiny využívané zejména k získávání oleje (např. sója a podzemnice olejná, tedy arašídy) a luštěniny, které se používají výhradně k setí (např. semena jetele a vojtěšky).

Pro výživu psů byly luštěniny znovuobjevené krmivářským průmyslem v nedávné době, kdy s rostoucím zájmem o bezobilná krmiva a krmiva s vysokým obsahem bílkovin hledali výrobci nějaké „pojidlo“, protože granule nemohou vzniknout pouze z masa a tuku. Takže tradiční obilniny, pšenice, kukuřice, rýže a sója byly nahrazeny bramborami a luštěninami. Někteří výrobci odůvodňují tento trend požadavkem spotřebitelů, kteří považují obiloviny za „škodlivé“, kdežto luštěniny za zdraví prospěšné. Takový spotřebitel zřejmě vychází z výživy člověka, která se však v některých aspektech od výživy psa liší!

Znáte byliny pro posílení IMUNITY psa?

Silný imunitní systém je základem zdravého těla i zdravé psychiky nejenom pro člověka, ale i pro psy. Ve světle zatím neutichající světové pandemie covidu-19 mnoho lidí tváří v tvář novým a vyvíjejícím se zdravotním problémům věnuje větší pozornost podpoře vrozené schopnosti těla bojovat proti vnějším vlivům nejenom na organismus svůj, ale i na organismus svých psů. Přirozená podpora imunity prostřednictvím životního stylu a bylinných doplňků je fantastický způsob, jak pomoci organismu zůstat zdravý nejenom v této době, ale být zdravý a aktivní po celý život.

Zatímco krevní a lymfatický systém se často používají zaměnitelně s imunitním systémem, pravdou je, že více než 70 % imunitního systému vašeho psa sídlí ve střevním traktu. Orgány imunitního systému zahrnují krev, nadledvinky, brzlík, lymfatické uzliny, kostní dřeň, slezinu, plíce, játra, kůži a střeva. První linie obrany v těle jsou střevní trakt, kůže, lidská ústa a psí morda J. 

Představíme vám  hned 10 možností, jak psu pomoci…

Oba materiály najdete právě nyní v Pes přítel člověka č. 2 – v prodeji v el. verzi na www.casopispresinternet.cz či v tištěné podobě na www.casopisyprovas.cz.

Nechybí samozřejmě ani oblíbené recepty – tentokráte i na rýmu či kašel psa! Jaké vy máte zkušenosti s bylinami? Napište nám!

Koupit časopis