www.pespritelcloveka.cz

NOČNÍ MŮRA aneb DM – degenerativní myelopatie očima fyzioterapeuta

DM je dědičně podmíněné onemocnění míchy psa, při kterém dochází k postupné degeneraci bílé míšní hmoty a axonů (Shell, 2008) – nervových vláken, která počínají v hrudní oblasti, respektive v oblasti Th3–L3 (Th – hrudní obratle; L – obratle bederní). Léčba tohoto onemocnění neexistuje a s ohledem na fakt, že rozvíjející se choroba vede k postupnému ochrnutí nejprve pánevních (paraparéza) a v pozdější fázi onemocnění i hrudních končetin (tetraparéza – ochrnutí všech čtyř končetin), se obvykle volí před nástupem této fáze euthanasie. Je to smutný konec našeho psího přítele, kterému předchází beznaděj, mnoho trápení, planých nadějí a bezmocnosti. Co se v chlupatém tělíčku našeho čtyřnohého kamaráda během onemocnění děje, na co se připravit a kde je vlastně jádro pudla této noční můry každého majitele psa, nám blíže objasní certifikovaná fyzioterapeutka Ludmila Neubauerová.

Onemocnění bylo poprvé popsáno v 70. letech u německého ovčáka a bylo považováno za specifické právě pro toto plemeno. Diagnostika byla možná pouze histopatologickým vyšetřením míchy. Od té doby uplynulo už půl století a v současné době je již známo, že DM je problémem i u dalších plemen.

Psů přibývá. Je možné nějak růstu tohoto fatálního onemocnění zabránit? Máš nějakou radu?

Rozhodně chci apelovat na všechny chovatele: NECHTE SVÉ PSY TESTOVAT! A prosím, při výběru partnerů pro své feny volte zodpovědně plemeníky tak, aby byla produkce postižených štěňat co možná nejmenší. Z mého pohledu totiž není nic smutnějšího než pes, jehož kvalita života za moc nestojí, a já mu svou prací mohu život pouze prodloužit o pár týdnů. Samotný test je velmi jednoduchý, provádí se buď z bukálního stěru, nebo z plné krve. V případě bukálního stěru není ani nutné navštívit veterináře, jelikož laboratoře na požádání zašlou testovací set a návod na jeho použití. Po odběru vzorku jej může každý sám zaslat do laboratoře na vyšetření a cena je pouze kolem tisíce korun. Pokud by měl majitel psa zájem o vystavení certifikátu, je na žádance o vyšetření nutné potvrzení veterinárního lékaře o identifikaci testovaného psa.

Máte zkušenost s tímto onemocněním? Jaká cesta vás a vašeho psa čekala? Napište nám svou zkušenost, poraďte majitelům, kteří právě nyní uslyšeli tuto hrůznou diagnózu u svého psa.

Kompletní článek najdete v Pes přítel člověka č. 3 v prodeji právě nyní, k objednání v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz (bez platby za poštovné) či v elekt. verzi na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis