www.pespritelcloveka.cz

Víte j doma, TEČKO!

Tak začíná nový seriál, kterým nás bude provázet Evča a štěně border kolie Tečkou (Choco Dot Without Borders).

První setkání

Za Tečkou jsem se jela podívat měsíc před odběrem. Obě jsme si hned padly do oka, jako první čekala u vchodu a první se ke mně přiřítila. Přesně tak, jak jsem si přála, já si vybrala ji a ona si vybrala mě. Bylo na ní hned vidět, že to bude štěně s neskutečnou energií, radostí, ale že mi s tím dá taky pořádně zabrat ☺.

První týden a co se děje, když je sama doma?

První dny byly pro nás ve znamení seznamování a nastavení nějakého režimu (ať už odpočívání po jídle, spaní v kleci…). Zvykaly jsme na obojek, se kterým neměla žádné problémy, a zvykáme i na postroj, který nosí pár minut zatím jen doma, teď už ho začne nosit i na procházky. Začaly jsme i lehce zapojovat mozeček – uvědomování si všech nohou pomocí targetu (k tomu můžu použít třeba knížku, pejsek by měl s pomocí navádění přes knížku přejít všemi 4 packami, postupně poté stát na knížce jen předními/zadními nebo všemi packami), učení nosetouche neboli ,ťuknutí do ruky‘, který používám především kvůli zklidnění a většímu soustředění (pamlsek jsem dala na dlaň, nechala Tečku si ho vzít, po nějaké chvíli jsem ji nechala, aby to vymyslela sama, a odměňovala jsem za každý pokus dotknutí mé dlaně), ale hlavně jsme se věnovaly přivolání, které krásně zvládá. U přivolání se mi osvědčila kombinace pamlsků a hraček, podle obtížnosti podám jinou odměnu (odvolání od psa – hračka; bez rušivek – pamlsek).

Co se týče loužiček doma, tam to trvalo chvíli hlavně mně, než jsem si nastavila režim, teď už to ale zvládáme lépe. Nemám v plánu ani učit na plínku, holt ta chvilka s loužičkami po bytě se vydrží.

Když je sama doma, je ve své kleci. Už jen z důvodu, že mimo klec odpočinku zatím moc nedá, ale předejdeme tím také případnému konfliktu mezi Jesi nebo Atkou, stejně tak i ničení věcí.

Jak jsem učila na klec?

Pomocí pamlsku jsem naváděla Tečku do klece, za každý pohyb připadala odměna, nezáleželo, zda je v kleci celá, nebo jen jedna noha. Když usnula mimo klec nebo nechtěla po jídle odpočívat, někdy jsem ji do ní přenesla. Po pár dnech jsem začala dávat i povel ,místo‘ a opět používala stejnou metodu – navádění pamlskem. V kleci byla i třeba jen 5 minut, kdy pak následovala veliká odměna. S klecí nemá zatím žádný problém, sama si do ní někdy vleze, na povel zvládá bez problémů, ale vždy se párkrát vrátím i na úplný začátek, aby stále věděla, že klec je kámoš a je to její místo. „

Celý článek najdete právě nyní v Pes přítel člověka č. 3. Objednat si jej můžete i na www.casopisyprovas.cz (bez platby za poštovného) či v el. verzi na www.casopispresinternet.cz.

Těšíme se na fotografie vašich štěňat, se kterými zažíváte spoustu poprvé J Rádi je otiskneme.

Koupit časopis