www.pespritelcloveka.cz

Jak je to s pohybem psů v honitbě?

V poslední době se v médiích probírají dva různé případy, které, ač úplně rozdílné, mají několik věcí společných, myslivost, pohyb psa v honitbě a bohužel i tragický konec. V tom prvním jde o neoprávněné zastřelení psa (záměna psa za lišku je neomluvitelný omyl), ve druhém o zabití loveckého psa velkou šelmou. Jak je to tedy s pohybem psů v honitbě?
Podle zákona o myslivosti nesmí majitel psa nechat své zvíře volně pobíhat mimo svůj vliv (platí to i pro ostatní domácí a hospodářská zvířata). To, že myslivecký hospodář nebo myslivecká stráž nesmí zastřelit psa loveckého, ovčáckého, služebního nebo slepeckého, ale neznamená, že tato plemena si mohou v našich lesích beztrestně lovit. Dokonce ani pokud je majitelem loveckého psa myslivec, nemůže jej pouštět kdekoliv.
Pokud je majitel loveckého psa členem nějakého mysliveckého sdružení nebo sám uživatelem honitby (uživatelem honitby může být soukromá osoba, myslivecké sdružení nebo právnická osoba, která má myslivost v předmětu podnikání, ale nemusí to být vlastník pozemků), tak má právo a vlastně i povinnost ve „své“ honitbě používat loveckého psa.
Kompletní článek i vzpomínku majitelky zastřelené fenky border kolie Dixie najdete právě nyní v Pes přítel člověka č. 4. k objednání v el. verzi na www.casopispresinternet.cz či v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz . Aktuální číslo bez platby za poštovné a pozor na těchto stránkách najdete i nabídku předplatného či starších čísel našeho časopisu.
Časopis Pes přítel člověka je časopis o vás pro vás již více než 60 let!
Jaké jsou vaši zkušenosti s myslivci, s pohybem psů v lese některých takymajitelů? Napište nám na redakce@pespritelcloveka.cz.

Koupit časopis