www.pespritelcloveka.cz

Jaký byl loňský rok v IGP a co si přát pro letošní rok?

Tyto nelehké otázky položil Pavel Vinš: Marcu Oliverovi Radkemu, Berrymu Kleinhesselinkovi, Marku Černému, Petru Foltynovi, Lukáši Slowioczekovi, Jozefu Adamuščinovi, Igoru Lengvarskému v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 1, děkujeme!

Můj pohled na loňský rok IGP?

Asi nezačnu příliš optimisticky. Pro mě největší zklamání je, že svět obran IGP se řítí do slepé uličky, ze které nebude návrat zpět. Schválení mnoha zemí o nepoužívání úderů obuškem je jeden z kroků a posuzování, které jsem měl možnost zhlédnout na dvou vrcholných akcích FMBB v Řecku a MS IGP v Roudnici nad Labem, mi potvrdilo můj pesimistický pohled, kdy se smazává rozdíl mezi opravdovou dominantní obranou a průměrnou obranou, byť s dobrými zákusy. Další věcí, z které mi je ještě více smutno, jsou výcvikové metody některých předních psovodů. Donesly se ke mně ověřené zprávy, a to nejen z naší země, o metodikách založených především na nepříjemných korekcích. Je potom těžké oslovit mladé kynology, když jsou svědky takového počínání, které z psa činí jen nástroj pro naplnění psovodových vlastních ambicí…

Petr Foltyn

Čo by som si do budúcnosti pre IGP a pre moje obľúbené plemeno NO prial? IGP by sa mohlo viac zdynamizovať. Rozhodcovia by sa nemali báť postihovať psov pod tlakom, diskvalifikovať psov v strese. Ale nesmí si zároveň zamieňať tlak so sústredenosťou (napr.stopy). Tiež by som bol rád keby WUSV akceptovalo rozhodcov FCI, nakoľko dnes často MS WUSV posudzujú rozhodcovia, ktorí za svoju kariéru posúdili 4 – 5 pretekov, bez citu a dostatočnej praxe z veľkých medzinárodných podujatí. A to len pre to, že sú rozhodcami SV. A aby konečne skončili žabomyšie vojny medzi WUSV a FCI, na ktoré dopláca aj plemeno NO. Je pre mňa nepochopiteľné, že sa majster sveta najrozšírenejšieho plemena (NO) nemôže MS FCI zúčastniť vďaka divokej karte, tak ako majster BO, majster RTW, majster boxerov, bradáčov, dobrmanov… Len pre to, že sa niekto stará iba o svoje vlastné záujmy…

Jozef Adamuščin

A nenechte si ujít ani reportáž Pavla z CACITu Horní Bříza, dozvíte se nejen výsledky, ale na fotografii spatříte i zajímavý módní doplněk Jirky Škubala v podobě nádherné, sytě rudé podprsenky, kterou hrdě celou sobotu nosil… Ano, samozřejmě šlo o sázku. A i o tom by pejskařina měla být – o kamarádství a legraci.

A jak jste vnímali vy loňskou sezónu v IGP a co byste přeli tomuto sportu, psům a lidem kolem něj v roce letošním?

Nové číslo Pes přítel člověka č. 1 si můžete zakoupit i v el. verzi na www.casopispresinternet.cz či v tištěné verzi na www.casopisyprovas.cz.

Koupit časopis