www.pespritelcloveka.cz

Je HROZNOVÉ víno pro psa jedovaté?

To je otázka, kterou náš čtenář poslal MVDr. Milana Štouračovi. A jak zní jeho odpověď?

„Pozdní léto a podzim je tradičně spojen s dozráváním a sklizní vinné révy. Vinobraní a proces proměny hroznů ve víno je pro nás většinou důvod k oslavě. V případě našich čtyřnohých kamarádů však může konzumace hroznů přejít v boj o život. Konzumace hroznů a hrozinek představuje pro psy potenciální zdravotní riziko. Jejich toxicita může u psů vyvolat akutní selhání ledvin s nedostatečnou nebo zcela zastavenou produkcí moči. Tento jev byl poprvé popsán v roce 2001 (McKnight, K. 2005).

Mechanismus otravy není zatím přesně znám, ale zdá se, že někteří jedinci jsou k intoxikaci velmi náchylní, zatímco jiní mohou hrozny konzumovat bez problémů. Zajímavé je, že zatím nebyl popsán žádný případ otravy po konzumaci hroznů či hrozinek u jakéhokoliv jiného druhu zvířete.

Dosud nikdo neidentifikoval látku v hroznech, která u psů otravu vyvolává. Mám řadu klientů, kteří vinnou révu pěstují a jejichž psi hroznové víno s chutí pojídají a příznaky otravy se u nich nikdy neprojevily. Otrava z hroznů je pravděpodobně velmi individuální a může postihnout jen některé jedince (např. psy s určitou genetickou predispozicí k selhání ledvin). Se zvýšeným nebezpečím je nutné počítat u malých štěňat a psů starých, zvláště těch, u kterých je diagnostikována chronická nedostatečnost ledvin. Problém je, že nikdy dopředu nevíte, zda váš pes není citlivý jedinec.

Po konzumaci hroznů se může během 6–12 hodin objevit průjem a zvracení, následuje nechutenství, bolest břicha, dehydratace a žíznivost, to vše spojené s celkovou slabostí a ospalostí. Během 72 hodin může dojít k rozvoji anurie (zástava produkce moči) a těžkému selhání ledvin často s fatálním následkem…

KOMPLETNÍ článek najdete v aktuálním čísle Pes přítel člověka č. 10, které je nyní v prodeji. A samozřejmě nechybí ani oblíbené recepty a x dalších zajímavých článků.

Často dostáváme dotazy na téma výživa psa, věnujeme se tomuto tématu v každém čísle našeho časopisu a tak samozřejmě mnohé jsme již zodpověděli. Třeba tu na vhodnost zařazení BRAMBOR do jídelníčku psa. Dnes vám ji přinášíme co by odpověď i ukázku zpracování od skutečného odborníka na BARF u nás 🙂

Koupit časopis