www.pespritelcloveka.cz

Může použití medu pomoci při hojení rány?

To je téma, které zpracoval MVDr. Milan Štourač a najdete jej kompletní v nové čísle Pes přítel člověka č. 6 právě teď. Máte také zkušenost s použitím MEDU? Napište nám na redakce@pespritelcloveka.cz. A novinkou je i veterinární poradna. těšíme se na vaše dotazy.)

„V dávných dobách lidé ošetřovali otevřené rány z dnešního pohledu divnými věcmi: zvířecím trusem, plesnivým chlebem a také medem. Med provází lidstvo po tisíciletí. Kleopatra se v medu a mléce koupala, ve starověku byl používán jako platidlo, medem se žehnalo, byl obětován bohům a byl z něj vyroben pravděpodobně i první alkoholický nápoj – medovina. Pro alchymisty byl med dokonce součástí receptu pro nápoj nesmrtelnosti, elixír mládí, ten však bohužel nefungoval .

Po tisíciletí je používán také jako lék. Používal se na hojení ran a popálenin, pro klidnější spánek v kombinaci s teplým mlékem, k léčbě bolestí v krku nebo také proti zácpě. Lidová moudrost ho doporučuje i proti akné, na otok po štípnutí hmyzem, proti bolestem hlavy, na zlepšení nálady, na kocovinu, na vyhlazení jizev, v klimakteriu a menopauze, pro léčbu oparů, při pálení žáhy, na snížení cholesterolu v krvi.

Léčebné působení medu při hojení ran je přičítáno zejména jeho antimikrobiálním a protizánětlivým vlastnostem. Zlepšuje také přirozené samočištění ran, přispívá k eliminaci množství odumřelých tkání v ráně a má antioxidační vlastnosti. Med se také používá ke zmírnění nepříjemných pachů vycházejících z hnisajících ran.

Med je nejstarší krycí materiál na rány, který člověk zná, a používá se i dnes, když v této oblasti selhávají některé moderní výrobky…“

Aktuální číslo si můžete zakoupit právě teď i na www.casopisyprovas.cz (bez platby za poštovné) či v elektronické verzi na www.casopispresinternet.cz.

Koupit časopis