www.pespritelcloveka.cz

Nedrážděte pastevecké psy!

ČSOP Libosváry je jednou z mnoha základních organizací Českého svazu ochránců přírody, ale najdeme u nich jednu věc navíc, a to jsou pastevečtí psi. Právě ty se rozhodli využívat k ochraně zvířat zejména před vlky, kteří se v posledních letech do Česka vracejí. Jakým způsobem jste k výchově vašich psů nakonec přistoupili? Jsou zkušenosti vůbec přenositelné, nebo záleží na individuálních podmínkách, povaze psů?

„Všichni naši psi pocházejí z klasického chovu. V roce 2018 jsme v České republice nevěděli o nikom, kdo by reálně používal samostatně pracující pastevecké psy u stád, natož o odchovech v takových podmínkách. V zahraničí sice bylo aktuálně několik vrhů přímo z pracovních linií, ale ti byli mimo naše finanční i organizační možnosti.

Celkem dobrodružné bylo shánění štěněte slovenského čuvače. Chovatelé tohoto plemene samozřejmě stále drží étos pasteveckého psa, který neohroženě chrání ovce před vlky a medvědy. Ale pokud jsme chovatele slovenských čuvačů oslovili, že bychom měli zájem o štěně, tak všichni, když se dozvěděli, že by pes měl reálně hlídat ovce, byl by celý rok venku, neměl svůj gauč, štípaly by ho mouchy a nedej bože by se mohl setkat s vlkem, tak nám prostě štěně dát nechtěli. Až díky paní Janě Goliášové a paní Jaroslavě Říhové jsme se dostali k paní Kateřině Kostkové a té přišlo naprosto normální, že by pes měl dělat to, pro co byl kdysi vyšlechtěn. U čuvače jsme uvažovali jen o psu, fenky jsou z našeho pohledu už moc drobné.

U šarplaninců nebyl žádný problém. Spíše naopak.

Začátky jsou těžké, když člověk má jen kusé informace a není v podstatě nikdo, kdo by mohl kvalifikovaně poradit. Na druhou stranu máme se zvířaty, včetně velkých psů, letité zkušenosti, tak jsme do toho šli. Zvolili jsme postup, který nám připadal logický. Štěňata jsme umístili na pastvinu do ohrádky s několika odrostlými jehňaty. K dispozici měla boudu, kam za nimi jehňata nemohla. Část ohrádky jsme zastínili, abychom štěňata a jehňata v letních vedrech motivovali trávit co nejvíce času spolu. Protože jediný stín byl právě u ohrádky, chodily i ostatní ovce z pastviny odpočívat ke štěňatům, byť oddělené ohrádkou. Jak štěňata rostla, chtěla si s jehňaty stále více hrát jako se svými sourozenci. Nechtěli jsme u štěňat podporovat nevhodné chování (tahání za vlnu či uši a honění ovcí), proto jsme postupně měnili jehňata za dospělé klidné ovce. Před nimi měla štěňata nejdřív respekt. Později z nudy zkoušela, co si mohou k velkým ovcím dovolit. Štěňata jsme třikrát denně pouštěli na pastvinu se pod dohledem proběhnout na velkém prostoru a také proto, aby měla možnost poznávat a zkoumat celou pastvinu.

Od začátku jsme dění v ohrádce a později ve stádě bedlivě a téměř neustále kontrolovali z dálky dalekohledem či kamerou umístěnou na ohradě. To proto, abychom nevázali psy na sebe, ale zároveň měli přehled, co se děje. Po každém krmení si štěňata asi hodinu a půl hrála, teprve pak usnula a my se mohli vzdálit. Jakmile jsme pozorovali, že psi začínají mít navrch nad ovcemi, vyměnili jsme ovce za jiné. Od čtvrtého měsíce jsme psy navykali na elektrický ohradník. Velmi pečlivě jsme dbali na to, aby psi elektrický ohradník absolutně respektovali a nezkoušeli ho překonat. Samozřejmě jsme je také naučili chodit na vodítku, cestovat autem, strpět prohlídku veterinářem, přiměřeně se socializovat s jinými psy a lidmi atd.

Postupně jsme do stáda přidávali další ovce a kozy. Některé se psů bály, jiné je proháněly. Štěňata zjišťovala, že některým zvířatům je dobré se vyhnout, naopak ta bázlivější chtěla pronásledovat. V takových případech jsme museli zasahovat a korigovat toto nevhodné chování. Štěňata si velmi oblíbila starého berana, kozla a několik ovcí, s nimiž navázala opravdové přátelství, které přetrvává dosud…“…

Komopletni, obsáhlý a velmi zajímavý článek právě ted v č 11😉. Časopis Pes přítel člověka č. 11 si můžete objednat v el. verzi na www.casopispresinternet.cz či ve verzi tištěné na www.casopisyprovas.cz (bez platby za poštovné v ČR). Pes přítel člověka je již přes 60 let časopis o vás a pro vás! Každý měsíc, aktuálně!

Koupit časopis