www.pespritelcloveka.cz

Neprávem „zapomenutý“ a zcela neznámý

I tak lze uvést představení dvou plemen, které najdete v aktuálním Pes přítel člověka č. 2. Střední knírač je nejen věčný klaun a komik, ale také pracovní pes a sportovec milující pohyb. Pravda je, že se střeďákem se nikdy nebudete nudit. Střední knírači byli zařazeni v 70. letech 20. století mezi služební plemena a rozhodně se neztratili. Cvičiště, kde se střeďáci scházeli, vzniklo v Brně a posléze v Dolních Počernicích u Prahy. A začalo rušno. V roce 1971 šest střeďáků se zkouškou ZVV1, o rok později už 26 zkoušek, z toho dvě ZVV2. V roce 1973 již dva střeďáci mají složenou ZVV3!

V té době byla u chovných párů vyžadována alespoň jedna zkouška z výkonu. Kde ty loňské sněhy jsou…

Představíme vám nejen historii a současnost plemene a možná vás překvapí výčet zkoušek a výstavních titulů, které střední knírači českého chovu získali. Výchova knírače, zvláště střeďáka, nepatří k nejsnadnějším – není to pes, který se bude snažit číst vaše myšlenky a který vám odpustí chyby a nespravedlnost. Nejprve je nutné najít tu nejvhodnější motivaci, a teprve pak vám bude pes skvěle fungovat. Nesnáší bezduchý dril. Musí vědět proč a musí chtít. Má v genech samostatnost a vlastní rozhodování, proto je schopný i velice překvapit, a to v dobrém i špatném slova smyslu… Portrét psaný s porozuměním, zkušeností a láskou vám představí středního knírače “ ze všech stran“.

Caravan hound, zkráceně caravan, je stovky let staré indické plemeno a plemeno zcela neznámé nejen u nás. Předchůdci tohoto psa byli s největší pravděpodobností plemena, jako je afgánský chrt a saluki. Samotné plemeno caravan hound se poté začalo utvářet na Dekánské plošině v jižní části indického státu Mahárášta. Caravan byl především pes velmi chudého lidu. Byl jím převážně využíván k lovu různě velké zvěře, jako jsou antilopy, gazely, lišky, šakali či zajíci, ale taktéž byl nenahraditelným hlídačem dobytka na farmách i majetku svého pána. Jak se vám líbí?

Pes přítel člověka č. 2, právě nyní v prodeji či k objednání na www.casopisyprovas.cz (bez platby za poštovné).

Koupit časopis