www.pespritelcloveka.cz

Pane doktore, můj pes často zvrací žluč

Pane doktore, můj pes často zvrací žluč, ale nemá jiné zdravotní problémy. Nevím, proč to dělá a jak mu mohu pomoci.

To je otázka čtenáře, na kterou nám ve své poradně odpoví MVDr. Milan Štourač. A naváže tak i na další díl nového seriálu – představení tradiční čínské medicíny (TCM), kde se seznamujeme se souvislostmi, které jsou západní medicínou ignorovány a mohou být pro zdraví psů (a jejich lidí) zajímavé a inspirující. Můžeme tak pochopit a podpořit funkci jednotlivých orgánů, aniž bychom odmítali konvenční medicínu nebo nekriticky přijímali pohledy alternativních metod. 

Je důležité si uvědomit, že z pohledu čínské medicíny, když mluvíme o konkrétním orgánu, jako jsou játra, srdce nebo žlučník, nemluvíme o fyzickém orgánu, jak ho popisuje západní medicína uvnitř těla. Spíše mluvíme o komplexním systému energie, který proudí v určitých drahách – meridiánech – a má zvláštní fyziologickou funkci.  Březen je měsícem žlučníku.

A to je i velké téma aktuálního čísla Pes přítel člověka č. 3. Samozřejmě tedy nesmí chybě i výživa pro posílení žlučníku.

Pes je a zůstává masožravou šelmou, takže základem jeho krmné dávky musí být maso, v tomto období nejlépe libové. Ideální je drůbež, tedy kuře, kachna, krůta, nejlépe bez kůže. Můžeme využít také libové vepřové maso. Mnoho druhů ryb, jako je losos, pstruh, tuňák a sleď, poskytuje zdravé omega-3 kyseliny. Vyhněte se však rybám konzervovaným v oleji, jako jsou sardinky. Mnohokrát jsme si řekli, že psům prospívá konzumace jater, v období jara, tedy měsících žlučníku a jater jsou játra obzvlášť vhodná. Pokud by měl mít pes po konzumaci i malého množství jater problémy se stolicí, můžeme vyzkoušet játra lyofilizovaná, tedy pokud to zvládne naše peněženka a nemáme zrovna německou dogu J. Z příloh je pro žlučník nejvhodnější hnědá rýže a těstoviny.

Kompletní články od specialisty na výživu, veterinárního lékaře a chovatele německých dog a francouzských buldočků MVDr. Milana Štourače najdete právě nyní v Pes přítel člověka č. 3. Pes přítel člověka č. 3 – číslo, které je plné skvělých článků a parádních fotografií, nenechte si ho ujít! Vždyť jej tvoříte s námi rukou nedílnou – svými příběhy, zkušenostmi, fotografiemi. PPČ – časopis pro vás o vás! Elektronickou verzi aktuálního čísla si můžete objednat na www.casopisypresinternet.cz a tištěnou pak (bez platby za poštovné) na www.casopisyprovas.cz.

Koupit časopis