www.pespritelcloveka.cz

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 2/2013

Věříme, že vás potěšíme kalendářem v podobě plakátu na zeď, návratem oblíbených poraden a hlavně kalendářem všech výstav konaných u nás v roce 2013!
A na co se můžete těšit dále?

Portrét plemene jsme věnovali elegantnímu a stále více oblíbenému výmarskému ohaři (VO). Psu, který je nejen skvělým loveckým psem, ale i psem s duší dobrodruha (jak se dočtete v článku jednoho z majitelů VO) a sportovcem nadšeným pro agility, dogfrisbee (o jedné šikovné výmaří holce jsme si povídali s její paničkou Danielou Lekicovou). 
Výmarského ohaře tedy známe, ale co německého krátkosrstého ohaře, či portugalského ohaře? Jednoho vám představíme v rozhovoru a druhého v oblíbené rubrice Jak se žije s..

Víte, jak se žije s čínským chocholatým psem, velkým a toy pudlem, portugalským vodním psem, či krysaříkem?  Pokud je sami nemáte doma (i když proč si neporovnat zkušenosti jiných se svými vlastními?), tak vás jistě zaujmou postřehy majitelů těchto psích plemen. A třeba vás i přesvědčí k tomu poslat nám své vlastní zkušenosti či příběhy. Ostatně příběhy vás, našich čtenářů, u nás mají své pravidelné místo. A věřte, že při četbě těch v čísle 2 asi nezůstane ani jedno oko suché – z velké části jsou rozloučením, vzpomínkou majitelůna jejich úžasné psí parťáky…

Fascinuje vás nárůst lidí, kteří sami sobě dali podivný titul „psí psycholog“. Proč a pro koho existují? Snad odpověď najdete spolu se šéfredaktorkou našeho časopisu, Stanislavou Jansovou, která vám na příkladu konkrétních psů představí některé rady „psích psychologů“ i cestu, jak je s majiteli řešila. A jistě tam najdete i možné rady při výchově vašeho psa!

Praktické rady najdete i v našich poradnách! Na dotaz: „Mám si přivézt štěně německého ovčáka, ale absolutně nevím, kdy s ním začít cvičit. Někdo mi radí hned, někdo až v roce. Co podle vás má umět štěně do svého roku?“ odpověděl Láďa Mach. Na otázku: „Co je to trýznění chovem?“– odpověděla  Michaela Čermáková a Pavlína Vazdová pak poradila s tímto problémem: „Mám půlročního psa s PP a rád bych se s ním v budoucnu zúčastňoval výstav. Zkoušel jsem to doma, ale můj pes je jak z divokých vajec, ne a ne stát, při běhání na mě skáče, kouše mě do ruky a ukázat zuby, to ani náhodou. Jak ho to mám proboha naučit?“ Ostatně přečtěte si jejich odpovědi sami právě v únorovém čísle našeho časopisu.
V právní poradně  (JUDr. Radana Menšíková) se zase dočtete, jak to bylo s pozastavením činnosti Klubu chovatelů málopočetných plemen a jejich novými předpisy. 

Co vás čeká dále?
Dozvíte se, co je T. A. N.– tedy testování k ověření přirozeného chování a jak jej zvládli dva čeští pudlové.
Budeme pokračovat s představením genetických zákonitostí – nyní je na řadě neúplná dominance, kodominantní dědičnost a superdominance (autor Pavlína Vazdová).
Co vše potřebujeme při správné péči o srst psa? Jak a podle čeho vybrat správný šampon?To jsou otázky, které si kladla Eva Durasová.
Bachova květová terapie a konkrétní příběhy psů, kterým pomohla – to je parketa Markéty Tomanové.
A že je prevence levnější než léčba – to tvrdí autorka seriálu o fyzioterapii, paní Eva Olexová.

Velkým  tématem „dvojky“  jsou zuby, a to ze všech možných úhlů pohledu. Navíc s videem, jak taková kontrola chrupu psa na veterině vypadá.
Víte například, co udělat s vyraženým zubem a za jak dlouho jej po vyražení přesto může veterinář zachránit? A jak psa s vyraženým či zlomeným zubem posuzují rozhodčí na výstavách a jak by posuzovat měli?  Co na chudozubost říká genetika? Jak lze zuby psa ochránit před zubním kamenem atd. To vše najdete v rubrice  „veterina“.

Nechybí rozhodně ani rozhovory: 

Nejen o foxteriérech jsme si povídali s Ivetou Novákovou, jaký cíl má nově vzniklý Svaz psovodů s handicapem nám představí Lenka Helemíková.

Rotvajler na flybalové dráze, či parkúru agility? Proč ne! Právě jednoho takového „blázna do balonků“ má doma Hanka Chýlková.
Maintrailing psa neučí stopovat, on se to totiž učit nemusí, umí to milionkrát líp než kdokoli jiný, tato metoda pouze vysvětluje psovi, aby hledal ten pach, který my chceme! To tvrdí Ing. Lubomír Satora. Mimochodem od příštího čísla nás právě on bude provádět novým seriálem na téma právě praktické stopy.
Mondioring je velmi náročný – pes musí pokaždé cvičit na jiném místě a jiné je i prostředí prováděných cviků – to a mnohem více naleznete v rozhovoru s úřadující mistryní ČR, Mílou Gondekovou.

Seriály – samozřejmě i  v únorovém čísle pokračují témata agility, klikr, záchranářský výcvik, lovecký výcvik, mushing ( tentokráte v podobě ohlédnutí za uplynulou sezonou).

Myslíte, že stojí ČMKU o spokojené vystavovatele? Váží si jejich přízně?
I tuto otázku si kladla naše šéfredaktorka Stanislava Jansová na akci Šampion šampionů? Jak viděla průběh této akce, klady i zápory, atmosféru, ale i fota krásných psů – to vše najdete v její reportáži v č. 2 našeho časopisu.
A jak na vystavování, tentokráte IX. skupiny FCI,  vám opět poradí Ing. Libuše Brychtová. Ostatně seznam všech výstav na rok 2013, který zde také naleznete, vypadá lákavě, co říkáte?

Koupit časopis