www.pespritelcloveka.cz

PES PŘÍTEL ČLOVĚKA 2/2014

Říká se „Můj dům, můj hrad“ a platí to nejen pro nás, ale i pro naše čtyřnohé miláčky, a proto jsme jako téma měsíce vybrali„bydlení“ pro psy – pelíšky, boudy, boudičky a kotce – aby náš pes měl místo, které je pouze jeho vlastním „královstvím“.

Plemenem na tento měsíc je „Pes králů, král psů“ – italský chrtík, nejmenší ze všech chrtů, který pochází původně ze starobylého Egypta a po staletí zdobil polštáře všech jeho panovníků. V portrétu se dočtete o jeho historii, vývoji, chovu, zdraví a péči o něj, v rozhovorech s chovateli a poradkyní chovu se dozvíte, jaký je život s tímto něžným chrtím gentlemanem, který sice vypadá křehce, avšak kromě svého poslání společenského psa nachází uplatnění i v dostizích, coursingu nebo agility.

Rubrika Veterina má tentokrát název „Zub za zub“ a zabývá se psích chrupem, jeho složením, nemocemi a péči o něj. Anketa chovatelů prozradí, co všechno může způsobit zanedbaná péče o zuby a jak se dívají na problematiku chybějících zubů z hlediska chovu a výstav.

V rubrice Chov přinášíme rozhovor s Ing. Karlem Hartlem, který stál u zrodu československého vlčáka, článek o Karkulce přináší zkušenosti se soužitím dítěte se středoasijským pasteveckým psem. Představíme vám méně známé plemeno Black and tan coonhound a v článku jiném zase zjistíte, že ze psí srsti je možné uplést svetr.

V rozhovoru s Bc. Stanislavem Beníškem, odborníkem na výcvik psů a soudním znalcem v oboru kynologie, najdete  otázky a hlavně odpovědi související s legislativou, trestním a občanským právem.

Klasický výcvik představí další díl deníčku štěněte malinoise Kačenky, který pokračuje jejím pátým měsícem života. V seriálu o zkouškách se věnujeme ZPU1 a představíme vám nové trendy ve výcviku Tobiase Oleynika

V naší nové pravidelné rubrice – výcvik malých plemen – najdete rozhovor s Františkem Vanžurou, majitelem bígla Clever Canis Rabbit Run, který má složených 15 zkoušek z výkonu. Jak je to s pověstnou tvrdohlavostí a žravostí bíglů? Je opravdu tak těžké s nimi spolupracovat, anebo je to jen o individuálním přístupu, důslednosti, lásce a občas jiných úhlech pohledu?

Bígl Clever Canis Rabbit Run – doposud složeno 15 zkoušek z výkonu, včetně vrcholových ZMP3 (třetí pes v republice), ZPS2 a ZPU-S, ZZO, ZMMP, ZMP1, ZMP2, ZPS1, BH, FPr1, FPr2, FPr3, ZOP, ZPU1 a OBZ, Vicemistr republiky malých plemen 2013, několik vítězství a řada dalších dobrých umístění na soutěžích malých plemen podle ZMP3, ZMP2 či stopařských soutěží.

Fyzioterapie se tentokrát zabývá manuální terapií v rehabilitaci zvířat a v rubrice Canisterapie se pro změnu dočtete o rotvajlerovi Argovi, který je úspěšným psem-léčitelem. V reportážích se ohlédneme za mistrovstvím světa kníračů v Toskánsku, mistrovstvím ČR v mushingu, mistrovstvím Slovenska ve výkonu služebních psů a turnajem ve flyballu. Představíme vám úspěšného německého ovčáka MR v agility kategorii L pro rok 2013 a stafordšírskeho bulteriéra, který jako první svého plemene složil zkoušku ZVV2. Dozvíte se, co mantrailing dal a vzal těm, kteří si ho vyzkoušeli, dále jak se pase s německým ovčákem, v rubrice o loveckém výcviku se věnujeme lesní práci s bloodhoundem a dozvíte se, jak začít s dogfrisbee!

Rubrika Výstavy vám představí dva české hovawarty na světoznámé výstavě Crufts, podíváme se do Ameriky na výstavu paní Geraldine Dodge a taky na mezinárodní výstavu v ráji na zemi – do Finska.

Pokud svého pejska pořád hledáte, možná ho najdete ve fotogalerii psích útulků, kde čekají němé tváře na svůj nový domov a svého nového pána.

Toto a mnoho dalšího zajímavého čtení najdete v čísle 2 časopisu Pes přítel člověka, který je právě v prodeji!

Koupit časopis